Menu Zavrieť

Ktoré nehnuteľnosti vlastnia firmy z daňových rajov na Slovensku? Pozrite si zoznam

Doteraz sa o schránkových firmách z daňových rajov hovorilo najmä v súvislosti so štátnymi zákazkami. Ale aké reality na Slovensku firmy či ľudia s adresami v rajoch vlastnia? Prvýkrát zverejňujeme kompletný zoznam na základe dát.

Analýza Transparency ukazuje, že firmy z daňových rajov vlastnia na Slovensku nehnuteľnosti celkovo s plochou 300 tisíc metrov štvorcových. Je to zhruba päťnásobne viac ako plocha, ktorú na prenájom ponúka bratislavský Aupark. Firiem je momentálne podľa údajov z katastra sto, z toho najviac papierovo založených na Cypre, v Lichtenštajnsku, v Belize a na Seychelských ostrovoch.

Ak by sme rátali aj fyzické osoby z týchto krajín, bolo by to až 1,3 milióna metrov štvorcových. Čiže plocha dvesto futbalových ihrísk. Pri osobách veľkosťou výmery dominujú majitelia sídliaci v Monaku, na Cypre a na Novom Zélande.

Ktoré časti Slovenska sú najviac vlastnené firmami z daňových rajov s nejasným vlastníctvom? Nie prekvapivo je ich najviac v Bratislave – až štvrtina zo všetkých parciel vlastnených z daňových rajov. V hlavnom meste ide najmä o reality v Starom meste.

Luxusné bývanie v schránkach

Výmerou najväčšou nehnuteľnosťou vlastnenou z daňových rajov je zhodou okolností budova, kde bývajú predseda vlády Robert Fico a minister dopravy Ján Počiatek. Ide o komplex Bonaparte na Radvanskej ulici na Hradnom kopci. Oficiálne ju podľa katastra vlastní cyperská Enidez Holdings z Nikózie.

Zdroj: Google maps
Zdroj: Google maps

Byt na prvom poschodí tu cez svoju firmu rwm corporation má aj Roman Šipoš, šéf kancelárie predsedu vlády a bývalý šéf Úradu pre verejné obstarávanie. Ďalší byt kúsok vedľa tu má aj Verum sro, košický dodávateľ liekov do nemocníc, ktorý mal v rokoch 2011-13 zisk za 1,9 milióna eur pri tržbách za 10,8 mil. eur, teda parádnu ziskovú maržu 18% ( v poslednom dostupnom roku 2014 už spadol do straty).

Podobne tu bývajú aj dvaja bývalí mestskí politici SDKÚ: Branislav Záhradník, niekdajší šéf dopravného podniku či STV a dnes zástupca starostky v bratislavskej časti Karlova Ves a Milan Cílek, ex-námestník primátora Bratislavy.

Tri byty a osem parkovacích miest tu vlastní aj firma MeTis Consulting, ktorá inak vykazuje minimálnu činnosť, opakované straty a podľa účtovníctva žije z predaja pohľadávok. Firmu vedie Marek Turčan, ktorého právnická minulosť a viaceré obchody spájajú s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Cez ďalšiu cyperskú schránku tu byt vlastní aj partner z J&T Igor Rattaj, cez slovenskú firmuzase kontroverzný Marián Kočner. Nebytový priestor tam cez svoju firmu AMW má aj rodina premiérovho priateľa Miroslava Výboha, ktorý bol donedávna prešetrovaný vo veľkej úplatkárskej afére pri vojenskom obchode českej vlády.

Viacero ďalších bytov je napísaných na právnikov, pričom je možné, že tie byty reálne vlastnia ľudia v pozadí.

Samotná cyperská Enidez Holdings je samozrejme len schránka. Formálne ju vedie 49-ročná Cyperčanka Rena David, ktorá je správkyňou desiatok ďalších schránok. Istý čas spravovala aj firmu Juraja Širokého bit-studio. Slovenským náprotivkom Enidezu – teda firma, ktorá byty u nás predávala klientom – je eseročka N-Bonaparte, ktorú vlastnia viacerým vládnym ministrom blízki podnikatelia Ladislav Bašternák a Ivan Piterka. Ten prvý v komplexe vlastní tri byty a ďalší je priamo na meno Enidezu. Jeden byt si od Bašternáka (podľa SME záhadne lacno) prenajíma spomínaný premiér.

Nenápadné bytovky

Niekoľko ďalších veľkých bytoviek v Bratislave je ovládaných cez schránky. Buzzard Corp z Belize vlastní vynovený dom na Brnianskej 11 pri Horskom parku.  Novostavbu na Ďurgalovej 5-7, panelák Wolkrovej 5-9 či panelák na Pekníkovej 13-19 v Dúbravke vlastní Okeanos Corporation zo Seychel.

V Petržalke je najväčšou nehnuteľnosťou vlastnenou firmou z rajov novostavba na Betliarskejulici 9 a 11. U nás ju nás predávala Talianmi vlastnená eseročka Sladký dom. Papierovo je ale podľa katastra napísaná na firmu Penry International z Panamy.

Zdroj: Google maps
Zdroj: Google maps

Firmy z rajov sa ale nevyhýbajú ani zvyšku Slovenska. V Trnave má novostavbu na Koniarekovej 23-26 na okraji centra cyperská Ledakia investments. Na Darna Corp z Belize je napísaná staršia bytovka na Golianovej 7 v Banskej Bystrici. Apartmány v rázovitom Telgártemajú papierového majiteľa v 13 tisíc kilometrov vzdialenom atole Majuro na Maršalových ostrovoch.

Zdroj: Google maps
Zdroj: Google maps

Zoznam, ktorý sme si zakúpili od katastrálneho úradu, nájdete po kliknutí na tabuľku nižšie. Nemusí byť kompletný – schránky sa môžu vyskytovať aj v iných krajinách (Veľká Británia či USA, ktoré ako celok však daňovými rajmi nie sú). A ide len o vlastníctvo v prvej úrovni – priamo firmami z rajov. V realite môžu byť majitelia z rajov ukrytí v reťazi cez slovenské schránky. Ich zverejnenie  by si však vyžadovala ďaleko viac času a peňazí, ako máme k dispozícii.

Ak si chcete vyhľadať, kto na tých adresách v našom zozname býva, najjednoduchšie je to podľa listu vlastníctva k nehnuteľnosti („číslo LV“ v zozname). To číslo zadáte do vyhľadávača Úradu geodézie spolu s lokalitou, a dostanete tak komplet výpis z listu vlastníctva.

Zdroj: Transparency International Slovensko z dát Úradu pre geodéziu

Zdroj: Transparency International Slovensko z dát Úradu pre geodéziu

Dane a anonymita

Dôvody, prečo niekto žijúci na Slovensku kupuje nehnuteľnosti cez schránky, sú spravidla dva. Skryť skutočného majiteľa alebo ušetriť na daniach vďaka neprehľadným vzájomných transakciám so slovenskými firmami. Alebo aj jedno, aj druhé.

Ak Bašternák skutočne Bonaparte vlastní – kto je za cyperským Enidezom sa overiť nedá – dôvody zašívať sa na Cypre budú najskôr obchodné. N-Bonaparte sa v rokoch 2012-14 viedlo podľa finančných záznamov celkom dobre, zarobil na komplexe 2,3 milióna eur. Na dani z príjmov však štátu zaplatila v tom období 0,0007% tržieb – necelých 17 tisíc eur.

V horšom prípade môže ísť o prepratie nelegálnych peňazí – to je častý prípad obchodov ruského kapitálu s realitami v Londýne či New Yorku. Podľa Financial Times až 90 tisíc parciel vo Veľkej Británii je vlastneným schránkovými firmami. V obavách z pochybného ruského či čínskeho kapitálu britský predseda vlády David Cameron minulý rok nariadil Národnému úradu katastra zverejniť zoznam nehnuteľností vlastnených firmami z daňových rajov.

Ale ako vidno z tohto zoznamu na Slovensku, nie vždy sa k skutočnému vlastníkovi dá dopátrať. Lepšie by bolo, keby mohol katastrálny úrad žiadať meno skutočného vlastníka pri firmách z daňových rajov rovno pri zápise.

Všetky strany sa v predvolebnej kampani tvária, že schránkové firmy sú ich veľkými nepriateľmi. Sme v Transparency zvedaví, aké budú ich skutky po voľbách.

Gabriel Šípoš

Tento výskum a kúpu dát z katastra sme mohli urobiť len vďaka darom verejnosti pre našu výzvu Stop schránkovým firmám. V pátraní o podnikaní schránkových firiem chceme pokračovať, no potrebujeme Vašu podporu. Ďakujeme!

article_photo