Menu Zavrieť

Schránkové firmy sa zľakli a sťahujú sa – na Slovensko

Známe slovenské schránky si podnikanie v anonymite už vyskúšali – čo sa pre ne i pre obstarávateľov zmenilo so zavedením registra konečných vlastníkov?

Kým sa znalci schránkových firiem doťahujú, či je pre ich založenie a anonymné fungovanie lepšie Belize, Lichtenštajnsko alebo radšej napríklad americký štát Nevada, slovenská sročka ELU Medical o tom vie svoje – jej majitelia vyskúšali všetky tieto destinácie. ELU sa pritom živí štátnymi zákazkami. Od roku 2009 ich nazbierala za desať miliónov eur.

ELU dodáva do nemocníc rádiologické pomôcky a špecializovaný materiál, väčšinou do kardioústavov. Súťaže sa príliš nebojí – väčšinu miliónových zákaziek dostala ako jediný účastník.

Hoci sa podľa štátnych zákaziek firme darí (minulý rok mala rekordné tržby za 2,1 milióna eur), iné finančné ukazovatele vyzerajú aspoň papierovo inak. ELU vykázala v posledných rokoch straty a neplatí takmer žiadne dane. Minulý rok dokonca dlhovala aj Sociálnej poisťovni a jej návratnosť kapitálu je nízka.

Ako keby firma ani pri bohatých štátnych zákazkách a šiestich zamestnancoch nevedela dobre hospodáriť – alebo peniaze zo zákaziek posiela niekam inam, a ELU vyzerá chudokrvne len v účtovných výkazoch.

Návrat domov

Koncom roka 2014 Transparency poukázala na schránkové vlastníctvo ELU Medical a jej úspešnosť vo vyhrávaní zdravotníckych tendrov. Približne dva týždne po tom boli lichtenštajnské podiely prepísané na Jarmilu Halásovú, dlhodobú konateľku firmy s bydliskom v karloveskom paneláku. Tú firma uvádza ako oficiálnu majiteľku. Halásová sa s nami odmietla stretnúť a nepovedala ani to, kto bol (je?) v pozadí firmy.

Spoločnosť Elu Medical s.r.o. menila vlastnícku štruktúru z tých dôvodov, že pôvodný vlastník v súlade s vtedy platnou legislatívou, využil svoje právo aby nebol zverejňovaný v Obchodnom registri. Bolo to najmä z dôvodov, aby tým neboli poškodené jeho iné obchodné aktivity“, napísala nám Halásová. Odkúpením podielov tiež podľa nej teda „došlo k odstráneniu akýchkoľvek pochybností o vlastníckom pozadí spoločnosti, keďže figurujem ako jediný spoločník“.

Skúmaním zbierky listín spoločnosti v obchodnom registri sme zistili že pri prevodoch vlastníctva hrala pomocnú úlohu Advokátska kancelária Dvorecký & Bohunický. Advokáti ešte donedávna sídlili v prenajatých priestoroch na Lermontovovej ulici v Bratislave. Na rovnakej adrese bola zapísaná aj firma MediSmart, ktorá vlastníka skrývala v inej lichtenštajnskej schránke Invamed, a ktorá sa v roku 2014 zlúčila s ELU Medical. Ani advokáti sa o ELU s nami nechceli baviť.

Medical sem, Medical tam

História ELU Medical sa tak nápadne podobá na Medical Group SK, ďalšiu dodávateľskú firmu známu zo škandálu s predraženým nákupom CT-čka v Piešťanoch. Do predminulého roka mal vlastníkov skrytých na Belize a Cypre. Po škandále a podozreniach na vplyv košickej skupiny Pavla Pašku zrazu do popredia predstúpil banskobystrický právnik a majiteľ finalistu hokejovej ligy Juraj Koval s tvrdením, že firmu vlastní on. V aktuálnom zozname konečných vlastníkov vystupuje práve jeho meno.

Firme sa naďalej darí, ostatné dva roky mala historicky rekordné (vrátane 1,5 miliónového zisku minulý rok). No jej majiteľ, slovenská firma RK2 na počudovanie živorí v strate.

Kontrola v rozbehu

Či sú Halásová a Koval skutoční, alebo len fantómoví vlastníci lukratívnych dodávateľov našich nemocníc, by podľa zákona mali preverovať obstarávatelia a najmä Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Nákupcovia tvrdia, že na to kapacity nemajú. Národný kardioústav, kde dnes leží premiér Robert Fico, sa pri dvojmiliónovej zákazke pre ELU spoľahol na oficiálny zoznam konečných vlastníkov.

„Ani pri najvyššej miere ostražitosti a zodpovednosti pri zákonných postupoch v procese obstarávania neskúmame archívne vlastnícke vzťahy, ktoré v aktuálnom čase a pri konkrétnej súťaži nie sú relevantné, resp. zanikli,“ konštatovala nemocnica k nedávnemu pozadiu firmy.

ÚVO má v oblasti preverovania identity konečných užívateľov výhod silné právomoci. „Mechanizmus je podobný, ako pri boji proti praniu špinavých peňazí. Môžeme priamo osloviť banky, advokátov, notárov, realitné kancelárie a zisťovať, akým spôsobom tečú peniaze. Môžeme to skúmať cez zmluvy, subdodávky, právne a rodinné vzťahy až cez platby v bankách, ako tečú peniaze z obchodu s verejnými zdrojmi“ tvrdil Andrej Holák, podpredseda ÚVO, ešte v novembri minulého roka. Úrad môže konečných užívateľov začať preverovať z vlastnej moci alebo na základe externého podnetu.

Podľa vyjadrenia úradu však od začiatku účinnosti tejto časti novely zákona, teda za dobu takmer šiestich mesiacov, prijal úrad len dva externé podnety na preverenie identity konečných užívateľov; v týchto prípadoch prešetrovanie zatiaľ nebolo uzatvorené. Z vlastnej iniciatívy nevykonal ani jednu jedinú kontrolu.

Čakanie na Godota

Nová vláda avizuje, že by rada rozšírila povinnosť preukazovať vlastníkov aj na prijímateľov štátnych dotácií, eurofondov a ostatných verejných zdrojov. O to kľúčovejšie potom bude, komu zveria kontrolu a či dokážu primäť políciu a daniarov k skutočnej spolupráci.

Posvietiť by si mali ale aj na právnikov (viď panamskí Mossack Fonseca), ktorí schránky umožňujú zakladať a poskytujú im transakcie. Bez zvýšenej snahy sa totiž môže stať, že na papieri firmy z Belize či Panamy čoskoro zmiznú, no reálne budú schránkové firmy naďalej žiť pod slovenskými zástavami.

 

Barbora Tholtová, Gabriel Šípoš

 

Tento výskum sme mohli urobiť vďaka darom verejnosti pre našu výzvu Stop schránkovým firmám a príspevku z tzv. nórskych fondov z projektu „Výmena skúseností s bojom proti schránkovým firmám“. Ten bol podporený sumou 5.116,00 EUR z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu „Výmena skúseností s bojom proti schránkovým firmám“ je výmena poznatkov, technológií, skúseností, know-how a osvedčených postupov medzi subjektmi v Slovenskej republike a subjektmi v donorských štátoch a medzinárodnými organizáciami.“

article_photo

V pátraní o podnikaní schránkových firiem chceme pokračovať, no potrebujeme Vašu podporu. Ďakujeme!

article_photo