Menu Zavrieť

Štátne kontrolné orgány v kauze predsedníctva zlyhali

Dnes uplynul rok, čo bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí (MZV) Zuzana Hlávková zverejnila svoje osobné svedectvo o machináciách so zákazkami slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Neskôr sa k nej pridali ďalší ex-zamestnanci rezortu zahraničia Pavol Szalai a Juraj Zelinka. Ich výpovede hovoria o neetickom, ale aj nezákonnom konaní ministerstva – nafukovaní rozpočtov, fiktívnych súťažiach, umelom rozdeľovaní a skrývaní zmlúv a faktúr, a tajení informácií pred verejnosťou v zákazkách za viac ako 650 tisíc eur. Už dva dni po vystúpení Zuzany Hlávkovej minister priznal dodatočné náklady na predstavenie loga v podobe utajovaných zmlúv umelcami.

Úrad ombudsmanky bol napriek tomu jediný, ktorý našiel vážne porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám za odmietanie poskytnutia všetkých zmlúv a dokumentácie zo súťaží verejnosti. Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad, ale aj Inšpektorát práce nenašli pochybenia. Čo je znepokojivé, do veľkej miery len prebrali sčasti klamlivé tvrdenia MZV bez ich vierohodného preverenia.

Doteraz ešte prípad neuzavreli Najvyšší kontrolný úrad, okresný úrad vo veci priestupku porušenia infozákona, a polícia. Neuzavreté sú aj dve žaloby, ktoré na MZV podala Transparency vo veci utajovania dokumentov k predsedníctvu.

Veľkým pozitívom je široká podpora verejnosti pre odvážnych ex-zamestnancov MZV. Viac ako 14 tisíc ľudí podpísalo petície pre ich podporu. Viac ako 350 ľudí poslalo finančnú podporu v sume viac ako 10 tisíc eur pre doriešenie kauzy ako aj vzdelávanie úradníkov a mladých ľudí. Podľa aprílového prieskumu agentúry Focus pre Transparency International verí tvrdeniam Hlávkovej 44% občanov čo kauzu poznajú, a len 18% verzii ministra Miroslava Lajčáka, kým zvyšok nemá na kauzu jasný názor.

Zuzana Hlávková a Pavol Szalai sa minulý týždeň stali laureátmi ceny za odvážne občianske postoje Biela Vrana 2017 (na fotografii bielavrana.sk). Rada súťaže u oboch ocenila  „dôslednú a poctivú obhajobu verejných financií, opakovanú snahu o nápravu vo vnútri inštitúcie, ale aj následnú odvahu pomenovať problémy a pokúsiť sa o nápravu verejne napriek mocenskej prevahe, ktorá stála proti nej počas tejto najprestížnejšej udalosti ostatných rokov na Slovensku.“

 

kontakt:

Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko

02/5341 7207