Menu Zavrieť

Súdy

Až 88 % občanov si myslí, že slovenské súdy sú skorumpované. Slovenskú justíciu považuje za nezávislú iba menej ako 30% občanov. Preto dlhodobo sledujeme pomery na slovenských súdoch a prokuratúre. Veríme, že na zlepšenie stavu slovenskej justície je nutné zvýšiť jej transparentnosť.

 

Prečo je to problém?

Beprecedentné zatýkania na najvyšších poschodiach v súdnictve, na prokuratúre i polícii preukazujú, že slovenská justícia je v oblasti korupcie a klientelizmu dlhodobo v žalostnom stave. To všetko sa odráža na dôvere občanov, ktorí neveria v spravodlivé rozhodovanie svojich sporov, ani veľkých káuz, ktoré sledujú v médiách. Ďalším problémom je efektivita súdneho rozhodovania, nakoľko aj pomerne jednoduché kauzy zostávajú na slovenských súdoch ležať niekoľko rokov. Nezávislé a efektívne súdnictvo je pritom jedným zo základných pilierov funkčnej demokracie. Okrem zabezpečenia príslušných sankcií za nedodržiavanie práva je dôležité aj s ohľadom na prevenciu a vymožiteľnosť nárokov každého občana. Neefektívna justícia je navyše zásadnou prekážkou ekonomického rozvoja krajiny.

Naše riešenie

Systematicky sledujeme výberové konania na súdoch a prokuratúre. Analyzujeme rozhodovaciu činnosť súdov ohľadne stíhania korupcie a neustále tlačíme na zlepšenie transparentnosti aj na prokuratúre a v polícii. Sme lídrom v spracovaní tzv. otvorených dát a prevádzkujeme najväčšie webové portály, ktoré umožňujú vyššiu mieru verejnej kontroly pre novinárov, akademikov, angažovaných občanov i širokú verejnosť. Sledujeme tiež prvé kroky novozaloženého Najvyššieho správneho súdu a zaujíma nás aj vývoj reorganizácie súdnej mapy. Aj z plánu obnovy totiž majú do slovenského súdnictva tiecť milióny eur na zlepšenie stavu. Premárniť túto príležitosť iba kozmetickými zmenami a minutím obrovských financií by bolo trestuhodné zaváhanie.

Naše výsledky

Na portáli Otvorené súdy, na ktorom pravidelne zverejňujeme všetky súdne rozhodnutia a informácie o práci súdov, nájdete napríklad zverejnené hodnotenie práce okresných sudcov. Na portáli zverejňujeme pôsobiská prokurátorov, do čoho sa môžu zapojiť aj občania. Napísali sme množstvo blogov o výberových konaniach na sudcov, v ktorých sme poukazovali na rodinné prepojenia v justícií. Pripravili sme mapu rodinných prepojení sudcov.

Na portáli Otvorené súdy, na ktorom pravidelne zverejňujeme všetky súdne rozhodnutia a informácie o práci súdov, nájdete napríklad zverejnené hodnotenie práce okresných sudcov. Prevádzkujeme tiež portál Otvorená prokuratúra, ktorý ako jediný svojho druhu na Slovensku prináša otvorené dáta a rýchly prehľad kriminality z oblasti prokuratúry. Aktualizujeme aj mapu rodinných prepojení v súdnictve, keďže rodinkárstvo dlhodobo patrí k známym problémom v justícii. Napísali sme množstvo blogov o výberových konaniach na sudcov, prokurátorov i vrcholné pozície v polícii.

Najväčšie kauzy a úspechy

  • Rušenia obvinení volajú po jasnom zdôvodnení pred verejnosťou
    V decembri 2020 sme pri voľbe nového generálneho prokurátora odporúčali do tejto pozície Maroša Žilinku s nádejou, že má predpoklad vyčistiť prokuratúru od nehodných ľudí, zvýšiť transparentnosť a podporiť stíhanie trestnej činnosti na najvyšších miestach. Neštandardné zrušenie obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému, zrušenie stíhania Jaroslava Hačšáka, Ľubomíra Arpáša a Dany Arpášovej v kauze Gorila, ako aj zrušenie obvinenia z podplácania voči Zoroslavovi Kollárovi, a to všetko bez náležitého vysvetlenia, však vzbudzujú vážne pochybnosti, či k naplneniu našich očakávaní naozaj dôjde.
  • Hodnotíme kandidátov na špeciálneho prokurátora: Prečo by Daniel Lipšic nemal uspieť
    V roku 2020 sme ako jediná mimovládka zhodnotili kandidátov na generálneho prokurátora. Vo voľbe nakoniec uspel Maroš Žilinka. Na verejnú kontrolu sme sa odhodlali aj pri voľbe špeciálneho prokurátora, kde popri trojici prokurátorov Petrovi Kyselovi, Jánovi Šantovi a Vasiľovi Špirkovi kandiduje aj expolitik a advokát Daniel Lipšic.
  • Hodnotíme kandidátov na generálneho prokurátora: výsledky, charakter a vízie
    Už to, že výber nového generálneho prokurátora sa deje doteraz najotvorenejším procesom vrátane verejného vypočutia a že sa vyberá spomedzi rekordného počtu siedmich kandidátov, je veľmi dobrým znakom. Ale rátať sa bude najmä výsledok – lepšia práca prokuratúry. Podľa čoho teda vybrať jej nového šéfa?

Iné odkazy