Menu Zavrieť

KOMPROMISNÁ EVOLÚCIA VEREJNÉHO OBSTARÁVANIA JE LEPŠIA AKO REVOLÚCIA VICEPREMIÉRA HOLÉHO

V Transparency International Slovensko sme si spolu s kolegami z INEKO, Aliancie Fair- play, Slovensko.Digital a Nadácie Zastavme korupciu prešli 45 strán a 220 navrhovaných zmien v novej verzii zákona o verejnom obstarávaní. Najzávažnejšie body sme si včera (19.5.2021) podrobne prediskutovali aj s vedením Úradu pre verejné obstarávanie vrátane jeho predsedu Miroslava Hliváka.
 
Ako jednoznačné pozitívum vnímame upustenie od „revolučného“ posúvania limitov pre voľné prideľovanie zákaziek, ktoré mohlo spod verejnej kontroly dostať až miliardu eur ročne. Kompromisný návrh vicepremiéra Štefana Holého a ÚVO najspornejšie zmeny vypustil a vyhovel tak aj spoločnej hromadnej pripomienke mimovládok, ktorú v decembri podpísalo takmer päťtisíc občanov.
 
Aktuálna novela tiež v menšej miere tiež zvyšuje limity na niektoré typy obstarávania, zároveň však kladie dôraz aj na transparentnosť a sankčné mechanizmy. Návrh však stále obsahuje aj viaceré rizikové návrhy. Napríklad námietky voči priebehu verejného obstarávania budú môcť neúspešní účastníci podávať už len pri stavebných prácach nad milión eur. Pričom ak sa budú svojich práv domáhať na súde, žaloba nebude mať odkladný účinok na uzavretie zmluvy ako je to dnes. Novela ráta aj s novou elektronickou platformou pre menšie nákupy, ktorá má prejsť pod Úrad vlády. Ako presne bude tento systém fungovať a akú verejnú kontrolu bude umožňovať, však z návrhu zatiaľ jasné nie je.
 
Ďalšie pripomienky protikorupčných mimovládok k novele si môžete prečítať v našom spoločnom stanovisku. Dôležité samozrejme bude až to, v akej podobe zákon nakoniec prejde parlamentom. Celý legislatívny proces budeme preto pozorne sledovať aj naďalej.
 
Spoločná tlačová správa protikorupčných mimovládnych organizácií k novému návrhu novely Zákona o verejnom obstarávaní

TS_Novela zakona o verejnom… by Transparency International …