SaS a Most bránia svojich štátnych tajomníkov, Radičová postoj nemení

Dobrovoľný odchod štátnych tajomníkov Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (Most - Híd) z funkcií sa nekoná. Ich materské strany za nimi stále stoja, aj keď firma Hayek Consulting, ktorú spoluvlastnili, získala štátnu zákazku v čase, keď už boli štátnymi tajomníkmi. V nedeľu ich opätovne podporili stranícki šéfovia Richard Sulík a Béla Bugár. Premiérka Iveta Radičová však zotrváva na svojom stanovisku, že sa ocitli v konflikte záujmov.

19.09.2010 17:18 , aktualizované: 19:51
Chren Foto:
Predseda SaS Richard Sulík (vpravo) stojí za štátnym tajomníkom Martinom Chrenom.
debata (4)

V pondelok majú lídri strán, ktorí nesú zodpovednosť za svojich nominantov, prísť s návrhmi na riešenie. Sulík hovorí, že premiérka nemala hneď všetky informácie a „sme jedného názoru“.

Spochybnil, že by spoločne s Bugárom dostali nejaké ultimátum. Situáciu nevníma vyhrotene. K otázke, či Chren zostane štátnym tajomníkom, sa nechcel vyjadrovať. Béla Bugár povedal, že ak by mala premiérka navrhnúť odvolanie Švejnu, tak „chcem vidieť dôvod, a ten zatiaľ nevidím“.

Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International si myslí, že ak sa bude debata točiť okolo zmluvy s Národnou agentúrou pre podporu malého a stredného podnikania, problém sa môže rýchlo uzavrieť. Horšie to podľa nej je v prípade zmluvy, ktorú hayekovci uzatvorili s Počiatkovým ministerstvom financií. Zverejnené informácie totiž naznačujú, že kontrakty získali priamym zadaním a aj keď bola súťaž, nebola naozajstná. „Toto by som videla ako vážnejší problém.“

Návrh na odvolanie štátnych tajomníkov premiérka Radičová sama dať nemôže. Predložiť by ho museli minister hospodárstva Juraj Miškov, ako nadriadený svojho spolustraníka Chrena, a minister dopravy Ján Figeľ, ako nadriadený Švejnu.

„Premiérka sa môže rozprávať s ministrami, hovoriť s lídrami, ale nemá kompetencie na odvolanie štátnych tajomníkov. Má však dosť silnú pozíciu povedať svoj názor a tlačiť na riešenie, ktoré považuje za správne,“ dodala Sičáková-Beblavá.

Spoločnosť Hayek Consulting v júli uzavrela zmluvu na 8 100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Tá spadá pod rezort hospodárstva, kde je Chren štátnym tajomníkom. Zmluvu napokon firma vypovedala, ale až 16. augusta, podľa Chrena na jeho žiadosť. Spoločnosť mala štátne zákazky už za vlády Roberta Fica, keď v roku 2008 vyhrala tender za viac ako 1,4 milióna eur s ministerstvom financií.

Chren povedal, že nikdy počas jeho pôsobenia vo funkcii štátneho tajomníka nedošlo k finančnému plneniu medzi Hayek Consulting a akoukoľvek inštitúciou v gescii ministerstva hospodárstva. Tvrdí, že kroky k rozviazaniu zmluvy podnikol mesiac predtým, než sa o nej dozvedeli médiá a týždne predtým než sa zverejnili na webovej stránke, aby ho nikto nemohol obviniť z konfliktu záujmov. Hovorca premiérky Rado Baťo však zopakoval, že jej pohľad na vec sa nemení.

4 debata chyba