Menu Zavrieť

Korupciu je ochotných nahlásiť rekordný počet ľudí

Štyria z desiatich Slovákov tvrdia, že by korupciu určite alebo asi nahlásili polícii, ak by sa s ňou stretli. Je to najvyšší podiel od začiatku merania angažovanosti občanov v boji proti korupcii od roku 2002 v prieskumoch Transparency International. Pred 15 rokmi by tak spravilo len 17% občanov, pred piatimi rokmi 21% z nich. Stále je však väčšina občanov (51%) presvedčených, že korupciu by ani v prípade vlastnej skúsenosti neoznámili. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry FOCUS pre Transparency International Slovensko na vzorke 1006 občanov oslovených 4. až 9. apríla 2017.

Ochotu ohlásiť úplatkárstvo nadpriemerne prejavili vysokoškolsky vzdelaní ľudia s vekom okolo 40 rokov, podnikatelia, ako aj nadpriemerne zarábajúci a pravicovo resp. liberálne zmýšľajúci občania.

Z odpovedí nie je zrejmé, čo viedlo k postupnému nárastu ochoty korupciu ohlasovať. Sčasti to môže byť rastúca dôvera občanov v prácu polície. Kým v roku 2004 verila polícii len tretina Slovákov, podľa minuloročného Eurobarometra to bolo už 46%. Druhým faktorom rastúcej ochoty oznamovať úplatkárstvo je podľa Transparency aj zvýšený spoločenský tlak nekalé konanie nahlasovať a vystupovať proti nemu verejne, napríklad po vzore tzv. Bielych vrán či  Zuzany Hlávkovej.

Na pomery EÚ však ide pri oboch faktoroch o podpriemerné hodnoty. Slovenská polícia je po  bulharskej najmenej dôveryhodnou zo všetkých krajín EÚ. Máme aj najvyšší podiel občanov  zo všetkých krajín únie, ktorí tvrdia, že nechcú nahlasovať korupciu, pretože aj tak to  nepovedie k potrestaniu vinníkov („skutok sa nestal“). A Slovensko je krajinou s piatou  najnižšou akceptovateľnosťou ohlasovania skutkov korupcie v únii (len 22% oproti priemere 45% za celú EÚ).

Za posledných 12 mesiacov výrazne vzrástlo medzi občanmi povedomie o existencii zákona o ochrane nahlasovateľov korupcie. Kým v máji o ňom vedelo len 26% občanov, dnes je to 44%. Stále však viac ako polovica občanov buď nevie, že majú zákonný nárok na ochranu, alebo si rovno myslí, že taký zákon u nás ani neexistuje.

Aprílový prieskum Transparency tiež potvrdil, že úplatkárstvo je naďalej na Slovensku silne rozšírené. Až 11% respondentov priznalo, že za uplynulý rok zaplatili úplatok pri verejných službách. Ide o rovnakú mieru ako v predposlednom prieskume vo februári 2015. Nadpriemerne šlo o starších občanov s nízkymi príjmami, skôr maďarskej národnosti. Ide najmä o úplatky v zdravotníctve.

Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko

 

Výsledky celého prieskumu si môžete pozrieť tu.