Obstarávanie

Štátne zákazky sú jedným z najväčších ohnísk korupcie. Pomohli sme presadiť jedinečnú transparentnosť v zmluvách i dokumentoch o obstarávaní. Neustále pokračujeme v ich kontrole a tlaku na vyvodzovanie zodpovednosti.

Prečo je to problém?

Každý rok sa na Slovensku uskutoční asi 10-tisíc tendrov za 5 miliárd eur. Podľa podnikateľov sa však nesúťaží férovo – v priemere je vraj potrebný 13 % úplatok na získanie zákazky. Viac ako dve tretiny obyvateľov považujú prideľovanie štátnych zákaziek za klientelistické. Pri jednej tretine zákaziek sa vôbec nesúťaží – dostane ju jediný uchádzač. Priemer v EÚ je 20 %. Navyše, takmer nik u nás za machinácie napriek stovkám škandálov nesedí – za posledných desať rokov bolo odsúdených ani nie 20 ľudí, navyše všetko “malé ryby.“

Naše riešenie

Slovensko sa riadi európskymi smernicami o verejnom obstarávaní rovnako ako Nemecko alebo Švédsko, no korupcia v zákazkách je ďaleko vyššia. Preto veríme, že riešenie nespočíva v neustálom menení zákona (v priemere sa u nás mení dvakrát ročne), ale v zlepšení dostupnosti informácií o zákazkách pre firmy, odborníkov aj verejnosť. Vytvorili sme vizuálny interaktívny portál verejných tendrov, kde si ktokoľvek ľahko nájde, kto vyhráva u koho najviac kontraktov. Podporujeme tak kontrolu aj investigatívu. Školíme lokálnych aktivistov, ako hľadať nezrovnalosti, ako o nich pútavo písať a ako sa domôcť spravodlivosti.

Naše výsledky

Transparency pomohla zaviesť a naďalej kontroluje povinné zverejňovanie zmlúv, unikátne riešenie vo svete. Po príklade Slovenska ho v roku 2016 zaviedli aj v Česku. Inšpirovali sme viacero noviel zákona o verejnom obstarávaní – riaditeľ Transparency je najcitovanejším expertom na štátne zákazky na Slovensku. Aj vďaka nim sa od roku 2009 zdvojnásobil priemerný počet firiem bojujúcich o zákazky. Odhalili sme stovky káuz, pričom niektoré z nich viedli aj k vyvodeniu zodpovednosti či vráteniu peňazí. Vyškolili sme viac ako tisíc aktivistov a študentov pre kontrolu verejných zákaziek.

Najväčšie kauzy a úspechy