Menu Zavrieť
nenechajme_darujte_volby_bez_kontroly_1120_380.png
slider_parlament_volby_2023_1120_380
nenechajme_darujte_slovensko_1120_380.png
CPI 2022 SK
nenechajme_darujte_volby_bez_kontroly_1120_380.png
ktovlastni_golfihriska
nenechajme_darujte_spravodlivost_1120_380.png
Slider župy 2022
nenechajme_darujte_volby_bez_kontroly_1120_380.png
Akadémia
nenechajme_darujte_pravda_1120_380.png
Newsletter
nenechajme_darujte_volby_bez_kontroly_1120_380.png
Hlásne trúby 2021
nenechajme_darujte_slovensko_1120_380.png

Aktuality

Naše hlavné témy

Bránime kľúčový nástroj občianskej kontroly – právo pýtať si od štátu informácie. Kontroluje férovosť a financovanie volieb. A berieme na zodpovednosť aj médiá, aby tu existovala aj vecná, nie zaujatá, konšpirátorská či povrchná kritika práce novinárov.

Suma, ktorú na parlamentné voľby vynaložili strany v roku 2020, bola historicky najvyššia

Zdroj: Volebné výkazy strán

Hospodárenie nemocníc a poisťovní, lieková politika, vzťahy lekárov s farmafirmami sú meradlom nášho protikorupčného úsilia v zdravotníctve. Bojujeme za viac zdravotníckych informácií pre kvalifikovanejšie rozhodovanie pacientov ako i mocných.

ÚPLATKÁRSTVO V ZDRAVOTNÍCTVE KLESÁ: DALI STE ÚPLATOK ZA OSTATNÉ TRI ROKY?

(% respondentov)
Zdroj: FOCUS pre Transparency International Slovensko

Koľko štátnych, župných a mestských obchodných spoločností na Slovensku pôsobí, dnes nikto presne nevie. Isté je, že každoročne narábajú dovedna s miliardami eur a tieto zdroje sú vzhľadom na benevolentnú legislatívu pod minimálnou verejnou kontrolou.

PRIEMERNÉ SKÓRE TRANSPARENTNOSTI V MESTSKÝCH FIRMÁCH V KRAJINÁCH V4

Na čele slovenských samospráv stojí takmer tritisíc primátorov a starostov, osem županov a dovedna vyše 21-tisíc poslancov. Aj medzi miestnymi politikmi sa nájdu takí, ktorí vo funkcii myslia predovšetkým na osobný prospech. Našim cieľom je na prechmaty poukazovať a prinášať riešenia na ich predchádzanie.

PRIEMERNÉ SKÓRE TRANSPARENTNOSTI SLOVENSKÝCH ŽÚP

Až 88 % občanov si myslí, že slovenské súdy sú skorumpované. Slovenskej justícií dôveruje len 33% občanov. Preto dlhodobo sledujeme pomery na slovenských súdoch a prokuratúre. Veríme, že na zlepšenie stavu slovenskej justície je nutné zvýšiť jej transparentnosť.

Stíhanie korupcie na Slovensku

Obžaloba 44%
Dohoda o vine a treste 35%
Ostatné 21%

Štátne zákazky sú jedným z najväčších ohnísk korupcie. Pomohli sme presadiť jedinečnú transparentnosť v zmluvách i dokumentoch o obstarávaní. Kontrolujeme dodržiavanie protischránkových zákonov, dozeráme na konflikty záujmov v tendroch.

Whistleblowing predstavuje alternatívu oproti mlčaniu o nekalých praktikách, ktoré sa dejú v našom okolí. Oznámenia z vnútra organizácií predstavujú najefektívnejší spôsob odhaľovania podvodov – sú dokonca trikrát efektívnejšie ako vnútorný audit. Preto pomáhame whistleblowerom, ako Zuzana Hlávková, o nekalých praktikách prehovoriť a zasadzujeme sa za ich silnú ochranu.

Len jeden z piatich ľudí na Slovensku by sa cítil zaviazaný oznámiť korupciu.

"Cítili by ste sa osobne zaviazaní ohlásiť korupciu?"

Áno 20%
Nie 40%
Neviem 27%
Bez odpovede 13%

*Global Corruption Barometer 2017