Menu Zavrieť

Samospráva

Na čele slovenských samospráv stojí takmer tritisíc primátorov a starostov, osem županov a dovedna vyše 21-tisíc poslancov. Aj medzi miestnymi politikmi sa nájdu takí, ktorí vo funkcii myslia predovšetkým na osobný prospech. Našim cieľom je na prechmaty poukazovať a prinášať riešenia na ich predchádzanie.

 

Prečo je to problém?

Pre väčšinu ľudí predstavuje samospráva najbližší dotyk s politikou. Miestni politici ovplyvňujú to, ako sa rozvíja výstavba vo vašom okolí, v akom stave sú cesty, aké školy navštevujú naše deti, kde sa rúbu stromy či koľko zaplatíte na daniach z nehnuteľností a za psa. Okrem významných kompetencií majú mestá, obce a župy k dispozícii aj značné zdroje, ročne hospodária s asi 8,4 miliardami eur (2022). Ďalšie miliardy vlastnia v majetkoch a prevádzkujú aj tisíce organizácií a stovky obchodných firiem. V samosprávach preto existuje aj veľký priestor na korupciu, klientelizmus a neefektivitu.

Naše riešenie

V Transparency sme presvedčení o dôležitosti verejnej kontroly miestnych politikov a úradníkov. Usilujeme sa o to rôznymi spôsobmi, či už zverejňovaním káuz, porovnávaním transparentnosti samospráv, komunikáciou s ich predstaviteľmi, poradenstvom, verejným tlakom na sprísňovanie príslušných zákonov alebo predstavovaním dobrej a zlej praxe. Naše rebríčky transparentnosti miest i žúp naznačujú, že to má zmysel. Celková otvorenosť samospráv sa postupne zlepšuje, kým v roku 2010 nedosahovalo priemerné skóre transparentnosti ani 40 percent, v roku 2022 už presahovalo 63 percent. Pri župách priemerné skóre za deväť rokov narástlo zo 46% na 69% v roku 2022. K najvýraznejšej zmene došlo najmä v priebehu uplynulého volebného cyklu po volebnej obmene až šiestich z ôsmich županov, keď sa aj vďaka našim rebríčkom stala transparentnosť kľúčovou predvolebnou témou. Čoraz častejšie nás so žiadosťou o konzultácie oslovujú aj samotní predstavitelia samospráv.

Naše výsledky

Samosprávnemu programu sa venujeme od roku 1999, postavený je na štyroch pilieroch: Priniesli sme desiatky analýz a článkov o zvyšovaní transparentnosti v samospráve; Od roku 2010 každý rok na striedačku predstavujeme nový rebríček transparentnosti 100 najväčších miest a ôsmich žúp; Vypracovali sme protikorupčnú stratégiu pre päť miest, jednu mestskú časť a jednu župu; Od roku 2004 každý rok organizujeme aj semináre pre lokálnych aktivistov, zosieťovať sa nám tak podarilo už cez päťsto aktívnych ľudí, ktorým na workshopoch odovzdávalo skúsenosti vyše sto odborníkov. Naše výsledky oceňuje aj zahraničie, rebríčky transparentnosti samospráv začali po našom vzore zverejňovať aj v Česku, na Ukrajine, v Moldavsku, v Kosove či v Izraeli.

Hlavné kauzy a úspechy

Odkazy

  • Podrobné výsledky rebríčkov transparentnosti miest a žúp od roku 2010 nájdete na portáli samosprava.transparency.sk
  • Fungovanie samospráv úzko súvisí aj s činnosťou stoviek mestských firiem, ktoré prevádzkujú. Oblasti štátnych, mestských a župných spoločností venujeme pozornosť na samostatnom portáli firmy.transparency.sk.
  • Samostatná podstránka hlasnetruby.transparency.sk je venovaná aj úrovni prínosnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín.