Menu Zavrieť

Vzdelávanie miestnych aktivistov

 

 

Verejná správa to nie sú len ministerstvá, úrady či štátne inštitúcie a firmy, ale aj takmer tritisíc miest a obcí, ktoré spravujú obrovský majetok a  rozhodujú dovedna o miliardách eur. Samosprávy sú pritom riadené tisíckami komunálnych politikov a priestor na korupciu, mrhanie alebo zneužívanie moci tak ďaleko presahuje možnosti našej pozornosti. Medzi hlavné ciele Transparency preto dlhodobo patrí aj snaha zapájať do verejnej kontroly čo najviac aktívnych ľudí zo všetkých kútov Slovenska.

Aj preto už od roku 2004 organizujeme školenia pre lokálnych aktivistov, miestnych poslancov či regionálnych novinárov, na ktorých získavajú cenné know-how od špičkových expertov na samosprávu, ekonómov, žurnalistov, psychológov, ale aj od skúsených prokurátorov, policajtov, úradníkov či politikov.

Veľkou pridanou hodnotou školení je aj vytváranie podporných sietí medzi aktivistami, ktorí si tak dokážu radiť pri podobných problémoch po celej krajine. Z mnohých účastníkov seminárov Transparency sa v priebehu rokov stali významní protikorupční lídri vo svojich regiónoch, úspešní komunálni poslanci či dokonca primátori. (Dlhoroční účastníci tieto semináre poznajú aj pod názvom Skalka, podľa miesta, kde sa uskutočnili prvé ročníky).

Seminár Ako chrániť právny štát pred dezinformáciami 2023

Jesenný seminár, ktorý sa opäť konal vo Vysokých Tatrách bol tentokrát niečím špecifický. Jeho obsah, prednášajúci aj poslucháči sa zamerali na ťaživú tému posledného obdobia – dezinformácie negatívne ovplyvňujúce fungovanie právneho štátu. Počas troch dní sme stihli šesť prednášok, zväčša interaktívnych a jednu diskusiu. Všetky aktivity sa snažili zamerať na identifikovanie škodlivých dezinformácií, nástroje na boj proti nim a techniky na ich vyvracanie či tlmočenie ich nepravdivosti svojmu okoliu. Krátky zostrih seminára si môžete pozrieť v priloženom videu a podrobnosti o seminári aj s fotodokumentáciou nájdete tu.

Seminár Verejná kontrola miestnej samosprávy 2023

Posledný júlový víkend sa v Starej Lesnej uskutočnil jubilejný 20. ročník seminára Transparency International pre aktívnych občanov. Okrem absolvovania inšpirujúcich prednášok, skupinových aktivít a večerného networkingu sme tento rok s iniciátormi a prvými účastníkmi spomínali aj na začiatky seminára „Verejná kontrola miestnej samosprávy“. Krátke video z podujatia si môžete pozrieť nižšie. Podrobnosti o seminári nájdete aj tu.

Seminár Verejná kontrola miestnej samosprávy 2022

Tohtoročný letný seminár pre aktivistov a komunálnych politikov sa konal počas prvého augustového víkendu už tradične v Starej Lesnej. Účastníci z celého Slovenska mali možnosť vymieňať si skúsenosti s občianskou participáciou vo svojich mestách či obciach, diskutovať o nástrojoch verejnej kontroly, ale aj nadväzovať nové partnerstvá a spolu tak efektívne bojovať proti korupcii. Podrobnosti o seminári nájdete tu a krátky videoreport z podujatia si môžete pozrieť nižšie.

Seminár Verejná kontrola regionálnej samosprávy 2022

Druhý aprílový víkend sme v Transparency venovali organizácii trojdňového seminára pre aktívnych občanov zameraný na verejnú kontrolu žúp. Pozrite si krátku reportáž z tohto úspešného podujatia. Podrobnosti o seminári nájdete aj tu.

Seminár Verejná kontrola miestnej samosprávy 2021

Predposledný augustový víkend 2021 sa v Starej Lesnej uskutočnil už osemenásty ročník seminára Verejná kontrola samosprávy. Opäť sa na ňom stretli aktívni občania z rôznych kútov Slovenska, aby spolu diskutovali a hľadali riešenia, ako vylepšiť fungovanie svojej samosprávy a ako predchádzať verejnou kontrolou rozmáhaniu korupcie. Krátke video z podujatia si môžete pozrieť nižšie. Podrobnosti o seminári nájdete aj tu.

Seminár Verejná kontrola miestnej samosprávy 2020

Krátky report z podujatia, fotogalériu a materiály z prednášok nájdete tu.

Seminár Verejná kontrola miestnej samosprávy 2019

Minuloročný seminár pre aktívnych občanov sa konal 19. – 21. júla 2019 v Liptovskom Jáne. Pozrite si krátku reportáž z tohto úspešného podujatia.

Reportáž zo seminára v Liptovskom Jáne:

Seminár Verejná kontrola miestnej samosprávy 2018

Čierny Balog, 20.-22. júla 2018

V roku 2018 sa školenie zamerané na verejnú kontrolu samospráv uskutočnilo 20.-22. júla na Strednom Slovensku v Čiernom Balogu (okres Brezno) a zúčastnilo sa ho takmer päť desiatok aktivistov, miestnych politikov aj novinárov zo všetkých kútov Slovenska.

Diskutovať o spravovaní mesta s nami prišiel bývalý šéf Inštitútu pre verejné otázky, expredseda Rady RTVS a dnešný primátor Hlohovca Miroslav Kollár, o spolupráci miestnych aktivistov s orgánmi činnými v trestnom konaní sme debatovali s prokurátorkou Okresnej prokuratúry v Brezne Jankou Kupcovou, Generálny riaditeľ Kancelárie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy prezentoval skúsenosti NKÚ pri kontrolách samospráv, šéfredaktor Denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ sa s nami podelil o novinársky pohľad na pokrývanie lokálnych káuz a dlhoročný aktivista Juraj Rizman z občianskeho združenia Via Iuris nás previedol skúsenosťami z desiatok úspešných i menej vydarených občianskych kampaní.

Nezanedbateľnou súčasťou seminára boli aj workshopy, na ktorých účastníci hľadali odpovede, ako pomáhať vytvárať lepšie mesto či obec, alebo ako sa brániť voči zneužívaniu verejnej moci. Počas interaktívnej prípadovej štúdie sme zas posudzovali rôzne pohľady na riešenie dilem, s ktorými sa boria takmer všetky samosprávy.

Sme veľmi radi, že hoci sa v záverečných dotazníkoch vyskytli aj výhrady napríklad na tvrdé stoličky, medzi hodnoteniami prevládala najmä spokojnosť s víkendom plným inšpiratívnych ľudí i myšlienok. Sieťovanie aktívnych občanov, ktorým záleží na lepšej samospráve, bolo totiž jedným z hlavných dôvodov, prečo sme s týmito seminármi pred 15 rokmi začínali a prečo chceme s nimi pokračovať aj naďalej.

Ak sú vám podobné témy blízke, sledujte našu webstránkuFacebook alebo sa prihláste k odoberaniu newslettera a nabudúce sa možno stretneme aj s Vami.

 

Videopozvánka zo seminára pre aktívnych občanov v Čiernom Balogu 2017:

Videopozvánka zo seminára pre nových komunálnych poslancov v Bešeňovej 2019:

Viac o seminári: