Menu Zavrieť

19. ROČNÍK SEMINÁRA VEREJNÁ KONTROLA SAMOSPRÁVY (SKALKA 2022)

Počas prvého augustového víkendu sme v Starej Lesnej zorganizovali už 19. ročník tradičného workshopu „Verejná kontrola miestnej samosprávy“. Stretlo sa na ňom vyše štyridsať aktívnych občanov, komunálnych politikov, ale aj nádejných kandidátov nadchádzajúcich samosprávnych a regionálnych volieb.

Seminár sme otvorili diskusiou o efektívnom hospodárení samospráv s Evou Balážovou (prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov) a Petrom Hrončekom (analytik Útvaru hodnoty za peniaze). Pokračovali sme porovnaním miery občianskej participácie na Islande a Slovensku. Projekt participatívneho rozpočtovania z Reykjavíku odprezentovala expertka na demokraciu Sigurlaug Anna Jóhannsdóttir, zatiaľ čo právnik Vladimír Pirošík predstavil nástroje zapájania občanov do rozhodovania v slovenských samosprávach.

Diskutovali sme aj o problematike odpadového hospodárstva so starostom obce Košeca Radomírom Brtáňom a o téme whistleblowingu s predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzanou Dlugošovou. Okrem prednášok a diskusii mali účastníci možnosť zapojiť sa do interaktívnej hry zameranej na moc a líderstvo, ktorou ich previedol český lektor Jan Kroupa a náš kolega Edo Marček.

„Spoznávanie inšpiratívnych ľudí z rôznych kútov krajiny, výmena skúseností, rozširovanie obzorov a výborná energia v príjemnom prostredí Vysokých Tatier,“ aj týmito slovami hodnotili účastníci tohtoročnú Skalku prostredníctvom anonymných dotazníkov. Mnohí, ktorí sa už v minulosti podujatia zúčastnili zase podotkli, že ich seminár opäť prekvapil novými a podnetnými témami.

Všetkým účastníkom aj rečníkom ďakujeme za vydarený a inšpiratívny víkend a za podnetné diskusie. Tento ročník sme zorganizovali vďaka schéme ACF – Slovakia spravovanou Nadáciou Ekopolis ako aj vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne.

                                                               

Materiály z prednášok:

  • Dotácie vs. participatívny rozpočet – Eva Balážová – prezentácia
  • Demokracia v meste Reykjavík – Sigurlaug Anna Jóhannsdóttir – prezentácia
  • Enviromentálne výzvy v samospráve – Radomír Brtáň – prezentácia
  • Oznamovanie nekalých praktík v samospráve – Zuzana Dlugošová – prezentácia
  • Občianska participácia v samospráve – Vladimír Pirošík – prezentácia

Fotogaléria: