Súdy

Až 88 % občanov si myslí, že slovenské súdy sú skorumpované. Slovenskej justícií dôveruje len 33 % občanov. Preto dlhodobo sledujeme pomery panujúce na slovenských súdoch a prokuratúre. Veríme, že na zlepšenie stavu slovenskej justície je nutné zvýšiť jej transparentnosť.

Prečo je to problém?

Do dnes nedošlo k odsúdeniu jediného vysoko postaveného politika za korupciu. Len čosi málo cez 40 % trestných stíhaní korupcie a daňových trestných činov sa v skutočnosti dostane pred súd. Pokiaľ je obžaloba aj podaná, tak väčšina páchateľov je odsúdená za úplatky do 20 eur. O podaní obžaloby rozhodujú prokurátori, o ktorých nevieme ani len to, na ktorej prokuratúre pôsobia. Najväčším problémom prokuratúry je aj naďalej veľká politizácia a neschopnosť doťahovať politické kauzy do konca. Na výber nových sudcov majú stále vplyv známosti kandidátov vo vnútri justície – každý tretí nový sudca má rodinu v justícií. Prvým krokom k stíhaniu korupcie a ďalších závažných trestných činov je mať funkčné súdnictvo a prokuratúru. Neefektívna justícia je pritom zásadnou prekážkou ekonomického rozvoja krajiny.

Naše riešenie

Systematicky sledujeme výberové konania na súdoch a prokuratúre. Analyzujeme rozhodovaciu činnosť súdov ohľadne stíhania korupcie a ďalších trestných činov naznačujúcich korupciu. Najvyššiemu súdu sme navrhli konkrétne riešenia ako postupovať vo výberových konaniach na asistentov sudcov a čo má súd z vlastnej iniciatívy zverejňovať. Zároveň je nutné prokuratúru otvoriť verejnej kontrole, keďže v súčasnosti vládne na prokuratúre uzatvorený systém, kedy na prokurátorov dohliadajú len iní prokurátori.

Naše výsledky

Na portáli Otvorené súdy, na ktorom pravidelne zverejňujeme všetky súdne rozhodnutia a informácie o práci súdov, nájdete napríklad zverejnené hodnotenie práce okresných sudcov. Na portáli zverejňujeme pôsobiská prokurátorov, do čoho sa môžu zapojiť aj občania. Napísali sme množstvo blogov o výberových konaniach na sudcov, v ktorých sme poukazovali na rodinné prepojenia v justícií. Pripravili sme mapu rodinných prepojení sudcov.

Najväčšie kauzy a úspechy

Iné odkazy