Ostatné

Bránime kľúčový nástroj občianskej kontroly – právo pýtať si od štátu informácie. Používame ho pri odhaľovaní korupcie či klientelizmu pri štátnych a obecných výdavkoch. A berieme na zodpovednosť aj médiá, aby tu existovala aj vecná, nie zaujatá, konšpirátorská či povrchná kritika práce novinárov.

Problém

Slovensko má jeden z najlepších zákonov garantujúcich prístup občanov k informáciám o práci štátu, ale mnohokrát ostáva tzv. infozákon v praxi porušovaný. Podľa analýz Transparency má bežný občan dvakrát menšiu šancu získať niektoré kľúčové informácie od radníc či verejných firiem ako má silná neziskovka typu Transparency. Keď sú aj informácie dostupné, nie je jednoduché ich spájať a analyzovať. Mnohokrát sú poskrývané v ťažko dostupných formátoch a roztrúsené po rôznych úradoch. V neposlednom rade je pre zdravie demokracie potrebné dozerať aj na naše médiá. Majú veľkú moc ovplyvňovať verejnú mienku a kontrolovať samotných politikov. No najviac počuť kritiku novinárov zo strany politikov či konšpirátorov, čo je nedôveryhodné.

Naše riešenie

Transparency verí, že boj za prístup k informáciám štátu i kontrolu štátnych výdavkov sa najefektívnejšie dá viesť najmä opakovaným verejným tlakom a poukazovaním na prešľapy. A to nielen zo strany neziskoviek, ale aj zapojením čo najširšej verejnosti, veď ide o ich práva a peniaze. V prípade kontroly médií je dôležitá pravidelná vecná kritika na základe faktov, nie dojmov, nenávisti či rovno výmyslov.

Naše výsledky

Za právo na informácie bojujeme na viacerých frontoch. Experti Transparency Pavel Nechala a Vladimír Pirošík sú často citovaní médiami pri obrane práv občanov a tiež prizývaní ministerstvom zakrývať diery infozákona. Opakovane testujeme dodržiavanie zákona v teréne. Ročne vzdelávame desiatky aktivistov, ako si brániť svoje práva. Nebojíme sa ísť do právnych sporov s inštitúciami, ktoré informácie občanom napriek zákonu upierajú. Štátne dáta a informácie pomáhame meniť na užívateľsky dostupné a skutočne otvorené. Či už štátne zmluvy (Otvorené zmluvy), tendre (Otvorené štátne zákazky), dotácie rezervy premiéra alebo výkony verejných firiem. Naše články dohliadajúce nad etikou a profesionalitou médií majú desiatky tisíc čítaní ročne a sú široko diskutované expertmi i politikmi.

Najväčšie kauzy a úspechy