Menu Zavrieť

Podporte hodnotenie nových areálov

Vďaka podpore verejnosti pribudnú na portáli KtoVlastni.sk k hotelom aj ďalšie areály cestovného ruchu.

Za viacerými hotelmi a inými areálmi cestovného ruchu stoja podnikatelia spájaní so škandálmi. Až štvrtinu hotelov podľa zistení Transparency vlastnia oligarchovia či privatizéri. Okrem problematickej minulosti či praktík sme upozornili aj na daňové raje v pozadí hotelierov, ich dlhy voči štátu, ale aj na porušovanie zákonov pri vykazovaní ekonomických ukazovateľov. Vďaka portálu KtoVlastni.sk si teraz môže každý overiť informácie o majiteľoch už vyše 600 hotelov na Slovensku.

Prispievame tak do celosvetovej debaty a dlhodobého boja proti ukrývaniu konečných vlastníkov firiem a praniu špinavých peňazí. V spolupráci s renomovanými novinármi z Denníka SME (Adam Valček), Denníka N (Konštantín Čikovský a Dušan Karolyi) a portálu Aktuality.sk (Martin Turček) sme rozklúčovali vlastnícke štruktúry spoločností za drvivou väčšinou hotelov.

Portál za prvé týždne navštívilo viac ako 20-tisíc užívateľov. Etické nakupovanie pri cestovaní zjavne oslovuje už aj slovenskú verejnosť. Podľa prieskumu pre Transparency (Focus, máj 2021) by vyše 60 % ľudí prestalo, alebo aspoň obmedzilo navštevovanie obľúbeného hotela či reštaurácie, ak by sa dozvedeli, že ho vlastní človek, ktorý zbohatol na podvodoch a korupcii.

Verejnosti, štátnemu, ale i súkromnému sektoru sme tak poskytli jednoduchý nástroj umožňujúci etické nakupovanie aj pri výbere ubytovania pre dovolenku, oslavy, služobné cesty či konferencie.

Pomôžte nám, prosím, rozšíriť okruh týchto zariadení teraz o nové areály – akvaparky a termálne kúpaliská, kúpele, lyžiarske strediská a golfové ihriská a ďalšie rekreačné a športové areály, ktoré široká verejnosť s obľubou využíva. Aj za týmito rezortami sa pritom podobne objavujú mená známych privatizérov, kontroverzných podnikateľov či ľudí vyšetrovaných pre korupciu.

Cieľom je zozbierať, analyzovať a na interaktívnej mape sprístupniť informácie o vlastníkoch týchto zariadení širokej verejnosti. Každý z nás má totiž vo svojej peňaženke účinný nástroj, ako pri cestovaní či organizovaní podujatí podporiť tých, ktorí k majetkom prišli poctivo a k biznisu pristupujú zodpovedne.

Oceňujem váš projekt KtoVlastni.sk a bol som nedávno príjemne prekvapený jeho priamym dosahom na náš biznis. Otvorili sme po dlhých mesiacoch reštauráciu a organizovali „Španielsky večer“. Pri komunikácii s hosťami mi jeden povedal, že prišli, lebo si preverili, „či nejaký oligarcha nevlastní hotel“. A preverovali nás cez Vašu stránku.

Rudolf Lukačka, riaditeľ Hotela Belassi, Bojnice

Pridajte sa a podporte hodnotenie nových areálov cestovného ruchu. Aby sme napokon všetci mohli relaxovať s dostatočným prehľadom a v pokoji.

Podporu širokej verejnosti využijeme na časovo náročný zber a analýzu veľkého rozsahu dát o týchto zariadeniach, programovanie portálu, ako aj ďalšiu spoluprácu s renomovanými investigatívnymi novinármi.

ĎAKUJEME!