Menu Zavrieť

Zastavme moc korupcie spoločne

Pridajte sa, prosím, k Transparency a spoločne sa postavme moci korupcie a skorumpovaným mocným. Pridajte sa k vyše trom stovkám ďalších darcov a podporte knihu Moc korupcie.

Touto knihou chceme inšpirovať aktivistov, ktorí bojujú s korupciou vo svojom okolí, presvedčiť a motivovať rezignovaných a informovať dezinformovaných. Zároveň budeme aj naďalej sledovať korupčné správanie verejných činiteľov, nerešpektovanie pravidiel a zneužívanie postavenia na úkor záujmu verejnosti.

Pridajte sa k nám aj Vy a získajte tieto poďakovania za Vašu podporu!

20 € Chcem knihu Kniha Moc korupcie
Zaujíma ma táto kniha a chcem ju mať vo svojej knižnici. Zaujíma ma táto kniha a chcem ju mať vo svojej knižnici. 
40 € Chcem knihu aj rytiersku nálepku Výtlačok knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency.
Ku knihe si nalepím aj túto exkluzívnu nálepku pre hrdinov boja proti korupcii.
80 € Chcem knihu s rytierskou nálepkou a suvenírmi Slovensko bez korupcie Výtlačok knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie.
Okrem knihy a nálepky sa chcem potešiť aj z praktickej kľúčenky a záložky.
160 € Chcem knihu aj ako dar pre blízkeho a exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency 2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency.
Okrem knihy a nálepky sa chcem potešiť aj z kľúčenky, záložky a suvenírov.

O čom je kniha?

V tomto unikátnom príbehu nazriete do kuchyne Transparency. Už vyše 20 rokov sa snažíme poukazovať na korupciu a zneužívanie moci. Prinášame odhalenia aj odborné riešenia pre lepšie Slovensko.

Zistíte, ako vychádzame s politikmi a aký vplyv na našu prácu má George Soros. Dočítate sa o kauze Predsedníctva so Zuzanou Hlávkovou, alebo čo pomohlo odkryť schránkové firmy za Váhostavom.

Prezradíme, ako skutočne prebiehalo stretnutie s Ficom, ako sme pozerali futbal s Dzurindom a jedli párky s Kaliňákom. Priznáme si aj zlyhania a konflikty, ale aj komplikované vzťahy s inými neziskovkami či médiami.

Čo je cieľom?

Touto knihou chceme nielen priniesť zaujímavý príbeh, ale aj inšpirovať nových protikorupčných aktivistov, presvedčiť a motivovať rezignovaných a informovať dezinformovaných.

 

Popis kapitol:

 • Prológ: ODKLÍNANIE KRAJINY
  V čase vrcholiaceho mečiarizmu bola transparentnosť najmä cudzím slovom. Dnes boj proti korupcii hýbe krajinou. Súčasťou tejto zmeny je už vyše dve desaťročia aj Transparency International.
 • Prvá kapitola: SÚPER PRE KORUPCIU
  Transparency sa na Slovensku presadila vďaka zápalu mladej Emílie Sičákovej, ktorá dokázala hovoriť o korupcii tak presvedčivo, že jej načúval aj premiér Mikuláš Dzurinda.
 • Druhá kapitola: CHYTIŤ VLNU
  Podobne ako dobrí surferi dokázal druhý riaditeľ Transparency vycítiť, že sa blíži veľ ká vlna, na ktorú sa oplatí naskočiť. Nové idey dokázal presadzovať vo verejnej diskusii.
 • Tretia kapitola: NA HRANE POLITIKY
  Aj keď do politického boja Transparency aktívne nevstupuje, kontrola politikov patrí k základom našej DNA. Ako nám kritiku oplácali a dokázali sme si ich vždy udržať od tela?
 • Štvrtá kapitola: MÝTICKÝ TRETÍ SEKTOR
  Zahraniční agenti, Sorosovi zapredanci, liberálna mafia – aj takto nás niektorí vnímajú. Kto Transparency naozaj platí a aké sú naše vzťahy s ďalšími mimovládkami a médiami?
 • Piata kapitola: STOJÍME ZA ODVÁŽNYMI
  Aj hŕstka ľudí dokáže zlepšovať Slovensko. Silným príkladom je príbeh mladej úradníčky Zuzany Hlávkovej v kauze predraženého predsedníctva.
 • Šiesta kapitola: CESTA PRED NAMI
  Aj keď to mnohí nevidia, v boji proti korupcii sme sa dostali ďaleko. Ako ale ten boj vyhrať? Kde sú hranice transparentnosti a pomôže nám viac priamej demokracie?
 • Epilóg: AJ JA SOM TRANSPARENCY
  Bojovať s korupciou vie každý z nás vo svojom bežnom živote: osem tipov, ako na to.

 

Čím je kniha zaujímavá?

Okrem obsahu zaujme jedinečné spracovanie – s otvormi, ktoré sú nápadom grafika Martina Bajaníka. Majú symbolizovať priehľadnosť (transparentnosť), ale ponúkajú aj iné interpretácie. Okrem dier, ktoré vyleptáva korupcia, evokuje napríklad otvory po guľkách, ktoré zanechali strely vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nádejame sa, že aj tento nápad pomôže čitateľom pristupovať k tomuto príbehu so skutočne otvorenou mysľou.

 

Kto sú autori?

 • Gabriel Šípoš – Od r. 2001 pracoval v inštitúte INEKO, hlavne na zlepšovaní profesionality a etiky médií (blog Slovak Press Watch). Od r. 2009 je riaditeľom Transparency.
 • Ľuboš Kostelanský – Po 15-ročnej praxi v Trenčianskych novinách, denníkoch Pravda a HN a v TASR sa od r. 2018 v Transparency venuje samospráve, justícii ako aj investigatívnej činnosti.
 • Michal Piško – Po 11 rokoch v Denníku SME pôsobí r. od 2015 v Transparency, kde sa venuje samospráve a štátnym firmám, rebríčkom transparentnosti, ako aj výskumu o korupcii.
 • Martin Bajaník (grafika knihy) – pracoval v prestížnych reklamných agentúrach a neskôr založil vlastnú agentúru Pekne & Dobre. Za svoju prácu získal množstvo ocenení.

 

 

 

 

ĎAKUJEME ZA VAŠU PODPORU!

Všetky poďakovania za podporu zasielame podporovateľom
do konca novembra 2020
(poštou alebo osobne).