Menu Zavrieť

Aj v náročnom roku 2020 sme vďaka vám toho veľa dokázali

V Transparency sa snažíme znižovať úplatkárstvo a zvyšovať transparentnosť verejných inštitúcií. Sledujeme mocných, ktorí robia dôležité rozhodnutia, presadzujeme riešenia, ktoré šetria naše spoločné peniaze a zapájame ľudí do verejnej kontroly. Snažíme sa o to, aby pravidlá platili pre všetkých rovnako, aby inštitúcie rozhodovali predvídateľne a ľudia vo verejných funkciách sa správali zodpovedne a korektne. 

V náročnom roku 2020 sme vďaka podpore od darcov mohli kontrolovať financovanie kampaní politických strán, vďaka čomu sa strany v tejto historicky najnákladnejšej kampani správali doteraz najzodpovednejšie a najotvorenejšie voči občanom. Odhalili sme desiatky porušení volebných pravidiel, od Pellegriniho propagácie v časopise Slovenka po nelegálne zdroje pre Harabinovu kampaň. Vypracovali sme aj desať odporúčaní pre zlepšenie volebného zákona.

Pandémia vtrhla nečakane do našich životov a nepripravená vláda reagovala len chaoticky – aj preto sme vďaka podpore od darcov mohli sledovať nákupy ochranných pomôcok, porovnávať ich s podobnými nákupmi v zahraničí a poukazovať na ich zjavné predraženie.

Podobne sme sledovali aj vynakladanie verejných zdrojov na nákup testov či rozdávanie štátnych koronadotácií na zmiernenie následkov pandémie. Odhalili sme, že 1,4 mil. eur koronadotácií šlo podvodníkom.

Slovenské samosprávne kraje sú v polovici piateho obdobia transparentnejšie ako kedykoľvek predtým – to je výsledok už piateho rebríčka transparentnosti žúp, ktorý sme spolu s analýzou zverejnili v uplynulom roku. Rebríček viedol k výraznému zlepšeniu polovice žúp.

V roku, keď sa obsadzovali vrcholné riadiace posty na čele prokuratúry, sme vyzývali k väčšej transparentnosti tejto inštitúcie, podrobne sme sledovali výber generálneho prokurátora a hodnotili jednotlivých kandidátov.  Na verejnú kontrolu sme sa odhodlali aj pri voľbe špeciálneho prokurátora. Spustili sme nový portál Otvorená prokuratúra, ktorý vnáša viac svetla do fungovania slovenskej prokuratúry, a hodnotili sme prácu prokurátorov.

Z najnovšie zverejnených majetkových priznaní sudcov sme v našom hodnotení po prvýkrát mohli konštatovať, že počty rodinných prepojení v súdnictve začali klesať.

Na Najvyššom súde sme vyhrali dlhoročný spor s SPP, ktorý zabezpečí rozšírenie práva občanov na informácie o platoch manažérov verejných firiem. Dvadsať rokov od účinnosti infozákona a desať rokov od povinného zverejňovania zmlúv sme spracovali odporúčania pre novelu, ktorá by odstránila nahromadené prekážky pri kontrole verejného sektora. Upozornili sme aj na útok na protischránkový súd a spolu s partnermi sme mobilizovali verejnosť proti navrhnutej novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by zúžila priestor pre verejnú kontrolu. Podieľali sme sa aj na výberových konaniach na obsadenie verejných funkcií v krajine, vďaka čomu viacero z nich zastávajú najkvalitnejší uchádzači.

Na posilnenie fungovania protischránkového zákona, nového globálneho nástroja boja proti korupcii, sme spustili projekt, ktorý občanom čoskoro prinesie mapu vlastníkov slovenských hotelov a reštaurácií.

Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s najnižšou ochotou nahlasovať korupciu v EÚ. V Transparency sme pomáhali nahlasovaniu korupcie zamestnancami (tzv. whistleblowerom​) aj v roku 2020.

Pokračovali sme tiež vo vzdelávaní seniorov, aby sa mohli lepšie brániť voči korupčným a mediálnym šmejdom a aby mohli lepšie zvládať nástrahy digitálneho veku. Pripravili sme sériu videí s odborníkmi na aktuálne témy súvisiace s pandémiou, zdravotníctvom a prevenciou korupcie ako aj informačný manuál (nielen) pre seniorov Falošné správy a hrozby internetu.

Už po sedemnástykrát sme na seminári Verejná kontrola samosprávy vzdelávali miestnych aktivistov, poslancov, starostov i novinárov, ktorí rôznymi spôsobmi bojujú proti nekalému konaniu, alebo sa snažia presadiť pozitívne zmeny vo svojich obciach.

Všetci aktívni občania majú dnes prístup do rozsiahlej Transparency akadémie, ktorá prináša praktické rady, návody a príbehy zo šiestich oblastí (samospráva, verejné obstarávanie, justícia a infozákon, školstvo, úradníci a etika a zdravotníctvo).

Odpovedáme na časté podnety a otázky od občanov, novinárov či úradníkov – v priemere dostávame jeden podnet každý deň. Pomáhame riešiť problémy občanov – najmä z oblasti zákona o slobodnom prístupe k informáciám, samosprávy či súdnictva. Venujeme sa vlastnej investigatíve – v uplynulom roku sme napríklad priniesli odhalenie o skutočnej hodnote Počiatkovej vily v Cannes. A to všetko v situácii, keď musíme čeliť rekordnému množstvu online vyhrážok a znevažovaniu, napríklad od Roberta Fica, ktorý nás prirovnal k zločineckej organizácii.

Vyše dvadsaťročný príbeh nášho boja za lepšie Slovensko sme spísali v unikátnej knihe Moc korupcie. Spoznajte tento príbeh aj Vy a nazrite do kuchyne Transparency.

Aj v roku 2021 budeme pozorne kontrolovať protikorupčnú politiku novej vlády, tak ako doteraz budeme preverovať prítomnosť schránkových firiem v pozadí štátnych zákaziek. Špeciálne v čase koronakrízy budeme pokračovať vo vyhodnocovaní nákupov ochranných pomôcok, testov či vakcinácií proti Covidu-19 z verejných zdrojov ako aj vynakladanie štátnych dotácií na zmiernenie následkov krízy. Budeme i naďalej poskytovať pomoc whistleblowerom. Pokúsime sa rozšíriť prístup občanov k informáciám o tom, ako sa míňajú ich peniaze v mestách, župách či štátnych firmách a na ministerstvách. Neobídeme ani mediálnych a korupčných šmejdov, sudcov, prokurátorov či políciu.

Podporte Transparency svojimi 2 % dane
a spoločne zaočkujme Slovensko proti pandémii korupcie.

ĎAKUJEME!