Menu Zavrieť

Pokračujeme v prepájaní protikorupčných aktivistov

Študent, aktivistka, hlavný kontrolór, úradníčka aj mladý starosta. Títo všetci rôznymi spôsobmi bojujú proti nekalému konaniu alebo sa snažia presadiť pozitívne zmeny v ich obciach. Často to nemajú jednoduché, narážajú na prekážky, neochotu. Aj vďaka uplynulému víkendu ale vedia, že na to nie sú sami. 24.-26. júla 2020 sa stretlo 40 podobne zmýšľajúcich ľudí na seminári Verejná kontrola samosprávy, ktorý Transparency zorganizovala už po 17- krát.

Účastníci mohli diskutovať s Jurajom Smatanom (štátny tajomník MŽP) a Ondrejom Dostálom (poslanec NRSR) o ceste od miestneho aktivizmu do veľkej politiky, s fundraiserkou Zuzanou Suchovou o občianskych kampaniach, s urbanistkou Milotou Sidorovou o participatívnom územnom plánovaní či s právnikom Vladimírom Pirošíkom o následkoch a výzvach koronakrízy pre samosprávy. Zapojiť sa ale mohli aj do interaktívnych cvičení zameraných na rozvoj líderstva, zdieľania dobrej praxe či prezentovania komunitných projektov.

Všetkým účastníkom ďakujeme za skvelý a inšpiratívny víkend, po ktorom sa, veríme, bude na Slovensku kradnúť zase o kúštiček ťažšie. V posledných troch rokoch sa seminár mohol uskutočniť aj vďaka podpore EÚ z programu Efektívna verejná správa, na budúci rok donora, ktorý by rád podporil prepájanie často osamotených protikorupčných aktivistov, zatiaľ hľadáme.

Materiály z prednášok:

Fotogaléria: