Menu Zavrieť

AKO SME POROVNÁVALI SLOVENSKÉ A ČESKÉ KORONANÁKUPY? (ANALÝZA+VIDEO)

V pondelok 23.3.2020 sme zverejnili video s porovnaním cien, za ktoré v čase rozbiehajúcej sa koronakrízy nakupovali základné zdravotnícke pomôcky Slovensko i Česko. Z porovnania vyplýva, že naše úrady len pri niekoľkých nákupoch rúšok, respirátorov a rýchlotestov môžu preplatiť oproti našim susedom milióny eur. Video si v priebehu niekoľkých hodín pozrelo zhruba šesťtisíc ľudí, viacerí sa nás pritom pýtali, z čoho sme pri jeho výrobe vychádzali. Na tomto mieste preto zhŕňame súvislosti, ktoré sme museli starostlivo zvažovať.

DIVOKÝ TRH

V prvom rade treba zdôrazniť, že bežné porovnávanie cien, na aké sme zvyknutí, je v čase krízy omnoho zložitejšie. Dostupnosť aj ceny zdravotníckeho materiálu sa neustále menia a viaceré objednávky sa rýchlo ukazujú ako nezrealizovateľné alebo falošné.

Kým pred krízou stáli napríklad bežné rúška zhruba dva centy za kus, dnes sa často predávajú za 30- aj 50-násobok a naše úrady ich dokonca kupovali za 100-násobok pôvodnej ceny. Dôvodom je obrovský celosvetový dopyt, keďže rúška či respirátory sa aktuálne snaží nakupovať celý svet.

Paradoxne, hlavným výrobcom a vývozcom týchto pomôcok je Čína, odkiaľ sa koronavírus rozšíril. Ani čínske linky však svetový dopyt pokrývať momentálne nedokážu. Tým vzniká veľký priestor pre špekulantov, ktorí sa snažia tovar lacno zakúpiť, a potom s vysokým ziskom predať maloodberateľom alebo štátnym inštitúciám. Neraz pritom sami narážajú na problém, s ktorým nerátali – výrobcovia alebo dodávatelia už tovar predali niekomu inému, kto medzitým poskytol vyššiu cenu.

Ak sa nákupcom nedostatkový tovar napokon získať aj podarí, ďalším problémom je doprava. Veľké nákladné lietadlá majú svoje sloty obsadené na týždne dopredu, menšie majú obmedzenú kapacitu a čínski regulátori ich na svoje letiská nie vždy púšťajú. Viacero sľubných transakcií sa napokon neudialo aj z logistických dôvodov.

Aj z týchto dôvodov treba brať rôzne “výhodné” a “zaručené” ponuky s rezervou a k porovnávaniu cien pristupovať veľmi opatrne. My sme sa preto rozhodli naše objednávky porovnávať s českými nákupmi, ktoré už boli zrealizované, alebo ktoré objednávali prevažne české ministerstvá zdravotníctva alebo vnútra a je veľká pravdepodobnosť, že materiál do krajiny v najbližších dňoch skutočne príde.

POROVNANIE: RÚŠKA

Na Slovensku sme rúška v posledných dňoch objednávali v priemere za 93 centov bez DPH, najviac naša Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) zaplatila firme Green Day, blízkej okresnému funkcionárovi SNS Slavomírovi Leysekovi, a to až 1,71 eur bez DPH za kus. Práve tieto najdrahšie rúška boli v pondelok 23.3. jediné, ktoré už SŠHR skutočne mal aj na sklade.

Českému ministerstvu vnútra sa v rovnaký deň podarilo z Číny priviezť veľkú zásobu rúšok po 36 centov za kus. Celkovo ich majú zaistených v Číne už 30 miliónov. V utorok 24.3. – už po zverejnení videa – sa ukázalo, že vďaka pomoci českej vlády sa dva milióny rúšok za takmer totožnú cenu (0,35 eur bez DPH za kus) podarilo doviezť aj na Slovensko. Ak by sme teda za tieto “české” ceny dokázali už skôr nakupovať aj my, len na doteraz objednaných rúškach sme mohli ušetriť až 16,5 milióna eur.

 

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

RESPIRÁTORY FFP2

Respirátory FFP2 majú nižší stupeň bezpečnosti ako typ FFP3, oproti klasickým rúškam je však ich miera ochrany oveľa vyššia. Aj preto stoja rádovo viac. České štátne inštitúcie najskôr nakupovali (podľa registra zmlúv) respirátory FFP2 za jednotkovú cenu 5,65 eur bez DPH. Nákupy realizovali české ministerstvá zdravotníctva a vnútra v období 12.-18.3.2020.

Približne v rovnakom čase objednávala ten istý typ respirátorov u spoločnosti LACROP s.r.o. aj naša SŠHR, a to 600-tisíc kusov za jednotkovú cenu 8,74 eur bez DPH.

Česku sa následne podarilo tento typ respirátorov zabezpečiť ešte výhodnejšie, keď ich 20. marca z Číny dorazilo 1,1 milióna. Ich jednotková cena bola podľa hovorcu českého ministerstva vnútra Ondřej Krátoška 68 českých korún (v prepočte 2,50 eura).

Ak by slovenská strana nakupovala za takúto jednotkovú cenu, len na FFP2 respirátoroch by ušetrila 3,7 milióna eur.

RESPIRÁTORY FFP3

Respirátory s najvyšším stupňom ochrany FFP3 sú aktuálne vysoko nedostatkový tovar nielen u nás a v Česku. Pritom tento typ potrebuje zdravotnícky personál „v prvej línii“.

Pri porovnaní ôsmich veľkých nákupov respirátorov FFP3 českými štátnymi inštitúciami medzi 11.-13.marcom 2020 sme zistili, že tie nakupovali respirátory za priemernú jednotkovú cenu 6,66 eur bez DPH. Aj na českom trhu sú však jednotkové cenové rozdiely medzi jednotlivými nákupmi obrovské.

SŠHR objednávalo 100-tisíc respirátorov FFP3 za jednotkovú cenu 16,58 eur bez DPH, opäť od spoločnosti LACORP. Ak by sme nakupovali za cenu priemeru hodnoty analyzovaných českých nákupov, zaplatili by sme takmer o milión eur menej. Respirátory si pritom podľa zmluvy – neštandardne – mala slovenská strana sama odviezť na Slovensko a k jej naplneniu malo dôjsť 20.3. Termín dodržaný nebol.

Dôležitým kontextom je aj to, že respirátory sa medzi sebou môžu výrazne líšiť – typom filtračnej triedy, ale i ďalšími aspektami, ako je napríklad špeciálny ventilátor, výdychový filter, opakované využitie či životnosť. Ďalším aspektom je tiež klesajúca cena za kus pri vyššej objednávke. Aj preto je pri veľkých objednávkach dôležité definovať technické špecifikácie.

To sa však pri zmluvách, ktoré podpisoval Kajetán Kičura zo SŠHR nestalo – uvádzajú len triedu alebo typ respirátorov, ktoré objednávame. Dodávateľ preto nemá žiadnu motiváciu nakupovať a dodávať výrobky danej triedy s vyššou kvalitou. Podľa zmluvy musíme akceptovať akýkoľvek tovar, ktorý spadá do danej triedy.

RÝCHLOTESTY

Odborníci sa zhodujú, že včasné a masové testovanie je jednou z najúčinnejších foriem boja proti šíreniu koronavírusu. Existujú dva typy testov – orientačné a diagnostické. Rýchlotesty, ktoré objednávala česká aj slovenská strana, sú orientačné s obmedzenou mierou spoľahlivosti. Aj v prípade pozitívneho testovania musí pacient absolvovať diagnostický, tzv. PCR test, ktorý vyhodnotí výsledky v laboratóriu. To je jeden z dôvodov, prečo sa zmysel nákupu rýchlotestov spochybňuje.

České ministerstvo zdravotníctva nakúpilo 100-tisíc týchto testov priamo v Číne za jednotkovú cenu (v prepočte) 5,80 eur. Slovenská strana (SŠHR) nakúpila 200-tisíc (v zmluve bližšie nešpecifikovaných) rýchlotestov za jednotkovú cenu 24,90 eur plus DPH.

Aj z tohto porovnania vyplýva, že ak by sme nakupovali za ceny ako české ministerstvo zdravotníctva, zaplatili by sme o 3,82 milióna eur (bez DPH) menej ako pri nákupe cez dodávateľa – firmu LACORP s.r.o.

ZÁVER

Naša analýza je samozrejme iba predbežná a jednotlivé nákupy bude treba ešte s odstupom času vyhodnotiť aj podľa toho, či k dodávka reálne prišlo, v akom čase a za akých okolností. Z priebežného porovnania obdobných nákupov českých a slovenských úradov však, žiaľ, vychádza značná neefektívnosť na našej strane v hodnote miliónov eur.

Je zrejmé, že nákup cez neznámych sprostredkovateľov predražuje celkový tovar, nedáva nám garanciu jeho kvality (zmluvy sú spravidla bez špecifikácií kvality dohodnutého tovaru) a bez bilaterálnych politických kontaktov nie je ani zaručené, či sa k nám vôbec včas dostane.

V tomto kontexte je informácia z utorka 24.3. o spolupráci s Českom pri zabezpečení rúšok naozaj dobrou správou, na ktorú by naša vláda mala podľa možností nadviazať aj pri ďalších podobných nákupoch.

Lukáš Zajac, Ľuboš Kostelanský, Michal Piško

 

Venujte, prosím, 2 % z dane
a pridajte sa tak k stovkám ďalších občanov, ktorým ide o spravodlivejšie Slovensko bez korupcie.
O Slovensko, na ktorom platia pravidlá pre všetkých rovnako.

ĎAKUJEME!