Menu Zavrieť

TRANSPARENCY SPÁJA AKTÍVNYCH OBČANOV V ŽUPÁCH

Druhý aprílový víkend sme v Transparency venovali organizácii trojdňového seminára pre aktívnych občanov zameraný na verejnú kontrolu žúp. Tie rozhodujú o vyše 1,8 miliarde eur a o pár mesiacov si ich reprezentáciu vyberieme už po šiestykrát.

S tridsiatkou aktivistov, poslancov či úradníkov zo všetkých kútov Slovenska prišli do Vysokých Tatier diskutovať o verejnej kontrole regiónov niekdajší košický župan a primátor Rudolf Bauer, bývalá štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková, predseda školskej komisie prešovskej župy Marián Damankoš, právnik Vladimír Pirošík či odborník na verejné obstarávanie Peter Demčák. O tom, ako zvyšovať transparentnosť i občiansku angažovanosť na župnej úrovni debatovali s účastníkmi aj naši kolegovia z Transparency.

„Je to veľmi podnetné prostredie, jednak témami, o ktorých sa tu rozpráva a jednak veľmi inšpiratívnymi ľuďmi, ktorých tu má človek možnosť stretnúť,“ zhodnotil seminár jeden z účastníkov starosta obce Bačkovík František Korečko. Narážal pritom aj na jeden z najpodstatnejších aspektov týchto seminárov, ktorým je prepájanie samotných účastníkov z rôznych regiónov Slovenska.

Všetkým rečníkom aj účastníkom ďakujeme za skvelú akciu a podnetné diskusie, materiály z prednášok čoskoro zverejníme aj na našich komunikačných kanáloch. Podobný seminár o verejnej kontrole miestnej samosprávy plánujeme zorganizovať v auguste. Za podporu školenia ďakujeme Nadácii Pontis a Nadácii Slovenskej sporiteľne.

 

Materiály z prednášok: 

  • Verejná kontrola v regionálnom školstve – Marián Damankoš – prezentácia
  • Verejná kontrola v regionálnom zdravotníctve – Jana Ježíková – prezentácia
  • Verejná kontrola organizácií a obchodných spoločností samosprávnych krajov – Vladimír Pirošík
  • Verejná kontrola obstarávania samosprávnych krajov Peter Demčák prezentácia
  • Transparentná župa a verejnoprávne župné médiá – Michal Piško a Ľuboš Kostelanský – prezentácia