Menu Zavrieť

Pomáhame rozširovať sieť aktívnych občanov

Je prípustné pár dni pred voľbami vytiahnuť na politického oponenta kauzu? Prečo niektorí starostovia kryjú miestnych podnikateľov znečisťujúcich životné prostredie? Ako pri občianskych protestoch zvládať dav, aby sa nezvrhli k násilnostiam? Dá sa zmeniť prostredie v školách,  aby naše deti nevychovávali učitelia, ktorí sa osopia na kolegu upozorňujúceho na prechmaty vedenia? Je normálne, ak sa mesto vyhráža pokutovaním aktivistov čistiacich čierne skládky za manipuláciu s mestským majetkom? A aké sú plusy a mínusy parkovacej politiky v réžii mesta a súkromnej firmy?

Aj takéto otázky sa uplynulý víkend snažili takmer štyrom desiatkam občianskych aktivistov z celého Slovenska zodpovedať lektori semináru Verejná kontrola miestnej samosprávy, ktorý Transparency International už po 13. rok zorganizovala na strednom Slovensku.

Tentoraz do Čierneho Balogu na úpätí Veporských vrchov prijali naše pozvanie právnička a ekologická aktivistka Zuzana Čaputová, riaditeľ odboru environmentálnej kriminality Policajného prezídia Mário Kern, investigatívny novinár  Marek Vagovič, oznamovateľ nekalých praktík a poslanec parlamentu Oto Žarnay, aktivista zveľaďujúci verejné priestory Matúš Čupka či právnik a mestský poslanec Vladimír Pirošík.

Prvýkrát sme pripravili aj interaktívnu prípadovú štúdiu na tému parkovania vo fiktívnom meste Hajdáky, na ktorej sa účastníci pokúsili vcítiť do postojov rôznych záujmových skupín a precizovať si tak mohli aj vlastné argumenty.

„Oceňujem aj kombináciu skúsených aktivistov s menej skúsenými, ktorí sa tak mali od koho učiť. Zároveň som získala množstvo cenných kontaktov, ktoré v našich aktivitách určite využijem,“ napísala jedna z účastníčok do dotazníka k semináru.  

Program a niektoré prednášky diskutujúcich si môžete pozrieť tu:

Program

Verejné priestory a stratégie ich premeny  (Matúš Čupka, Zelená hliadka) 

Dotačné schémy v samospráve (Vladimír Pirošík, TIS)

Album s fotografiami z akcie si môžete pozrieť tu:

Facebook: Verejná kontrola miestnej samosprávy

V priebehu najbližších troch rokov plánujeme v rámci projektu Posilňovanie občianskej kontroly verejnej správy organizovať podobných seminárov viacero, zamerané budú aj na verejnú kontrolu v oblastiach školstva, zdravotníctva, súdnictva, samosprávy, mestských firiem či miestnej štátnej správy. Sledujte preto našu webstránku, Facebook alebo sa prihláste k odberaniu newslettera a už čoskoro sa možno na niektorom z podobných seminárov stretneme aj s Vami.

Seminár sa uskutočnil v rámci projektov Posilňovanie občianskej kontroly verejnej správy a Whistleblowing.