Menu Zavrieť

Samospráva

Na čele slovenských samospráv stojí takmer tritisíc primátorov a starostov, osem županov a spolu vyše 21-tisíc poslancov. Samosprávy dovedna hospodária s takmer siedmimi miliardami eur. Ďalšie miliardy vlastnia v majetkoch a prevádzkujú aj tisíce organizácií a stovky obchodných firiem. Existuje v nich preto aj veľký priestor pre korupciu, klientelizmus a neefektivitu, na ktoré nás roky upozorňujú stovky občanov.

Mnohé podnety a prípady sa snažíme preverovať a zverejňovať alebo ľudí aspoň nasmerovať, otvorenosť samospráv od roku 2010 meriame aj cez rebríčky transparentnosti a mestám, obciam a župám poskytujeme aj poradenstvo založené na príkladoch dobrej praxe. Stovky aktívnych občanov a miestnych politikov prešli od roku 2004 aj našimi pravidelnými školeniami, kde získavajú nielen vedomosti a skúsenosti z najrôznejších oblastí v samospráve, ale sa aj sieťujú a ďalej si pomáhajú pri problémoch v ich mestách a obciach.

Tieto semináre nás priviedli k myšlienke časť z inšpiratívnych príbehov a skúseností zaznamenať aj online vo forme manuálov, ktoré by mohli pomôcť ľuďom v podobných situáciách kdekoľvek na Slovensku. V tejto sekcii Transparency akadémie nájdete prípadové štúdie z problémových samospráv či oblastí, miniprednášky o verejnom obstarávaní, právne rady, minimum pre nových miestnych poslancov či kvízy venované samospráve.

Viac o téme

 

Videá a podcasty