Menu Zavrieť

Veľké ryby

Aj veľkým rybám treba pozerať na prsty

Každý rok je na Slovensku odsúdených okolo 150 ľudí za korupciu. Ale až 99 % z nich sú malé ryby. Väčšinou sú chytení ľudia platiaci úplatky a len v menšine tí, čo majú postavenie a úplatky brali. Ak má byť boj proti korupcii naozaj úspešný, musia sedieť aj tí mocní. Štát musí ísť aj po Veľkých rybách. Po oligarchoch, vysokopostavených úradníkoch, skorumpovaných prokurátoroch, špičkových politikoch.

 

Aj veľké ryby treba chytať do siete

V Transparency opakovane tlačíme na súdy, políciu a prokuratúry, aby nelovili len sardinky. Čítaním rozsudkov, analýzou dôkazov a sledovaním výberu nových kádrov pomáhame zahanbovať tých, ktorí nemajú výsledky. Sledujeme tiež volebné financie pri voľbách, či už lokálnych alebo národných, aby čierne peniaze po voľbách nekorumpovali verejné zákazky. Odhaľujeme schránkové firmy a pochybné kontrakty pre veľkopodnikateľov typu Ivana Kmotríka, Juraja Širokého či Zoroslava Kollára.

 

Aj veľké ryby musia skončiť na suchu

Je skvelé, že malá korupcia na Slovensku postupne upadá. O to viac potrebujeme sústrediť našu pozornosť na spoločný boj s veľkými rybami, ktoré stále unikajú sieti spravodlivosti. Pridajte sa k lovu veľkých rýb aj Vy!