Menu Zavrieť

Justícia a infozákon

Podľa výsledkov Eurobarometra 2018 si vyše 70 percent Slovákov myslí, že nezávislosť súdov nie je dostatočná. Jednou z príčin je skutočnosť, že na povrch sa neustále vyplavujú rôzne kauzy a pochybenia, pričom je vyvodzovaná minimálna, resp. žiadna personálna zodpovednosť voči porušovateľom zákona. Pritom nezávislé súdy sú prvým a základným krokom k budovaniu právneho štátu, vymožiteľnosti práva a dôvery občanov v transparentné fungovanie spoločnosti.

Ambíciou Transparency akadémie je preto pomôcť aktívnym občanom, ale aj širokej verejnosti pri získavaní dostupných informácií z oblasti súdnictva. Na týchto stránkach nájdete informácie o otvorenosti súdnictva a prokuratúry a tipy, ako si vyhľadať podstatné informácie. Otestovať sa môžete v kvízoch o súdnictve a známych kauzách. Súčasťou stránok je aj návod na používanie infozákona.

Potrebujeme súdy, ktoré budú rozhodovať výlučne na základe zákona, súdy, ktoré budú personálne obsadené tými najlepšími uchádzačmi. Angažovanosť verejnosti je najlepším odkazom ľuďom, ktorí rozhodujú o našich právach, že na kvalite súdnictva nám záleží a že aj rozhodovanie v súdnictve je pod verejnou kontrolou.

Chceme podporiť všetkých aktívnych občanov Slovenska, ktorým osud nášho súdnictva nie je ľahostajný. Dúfame, že aj tieto stránky im pomôžu v boji za lepšiu a transparentnejšiu justíciu.

Viac o téme

 

Videá a podcasty