Menu Zavrieť

A čo keď sa niekto na kábli potkne, bránili sa videu poslanci

Príbeh zo Senca, prečo sa nenechať odradiť s požiadavkou zverejňovať videozáznamy zo zastupiteľstiev

Mária Hudáková 

 

Rokovania mestského zastupiteľstva v Senci sa roky konajú počas bežnej pracovnej doby – od deviatej rána, do neskorého poobedia. Obyvatelia, ktorých niektorá z prerokovaných tém zaujímala, alebo sa ich osobne týkala, mali dlhodobo problém vypočuť si postoje poslancov a rýchlo zistiť výsledok hlasovania. Jednoducho nevedeli, čo sa na zastupiteľstve deje. Ak sa chceli zúčastniť rokovania, brali si dovolenku a dlho čakali v rokovacej miestnosti, kým sa ich téma dostane na program.

V meste síce existovali zvukové nahrávky zo zastupiteľstva, ktoré zabezpečoval zamestnanec mesta. Boli však zverejnené na stránke mesta neprehľadne a s časovým odstupom aj niekoľko týždňov, často boli len ťažko počuteľné, časti zvukových nahrávok sa dokonca strácali.

Záznam za vlastné

V roku 2013 sa do tohto problému vložilo aj naše občianske združenie Moje Mesto, ktorého dve členky boli poslankyňami MsZ. Hoci ja osobne som vtedy poslankyňou nebola, ako občianka som riešila rôzne problémy formou petícií, do ktorých sa zapájalo množstvo občanov. Tí chceli samozrejme poznať priebeh zastupiteľstva a vidieť aj výsledok.

Viackrát sa nám podarilo zorganizovať väčší počet ľudí, aby prišli na rokovanie zastupiteľstva. Vždy sme však narážali na problém, že mnohí kvôli pracovnému vyťaženiu prísť nemohli.

Zistili sme, že v tom čase pôsobila na trhu spoločnosť prevádzkujúca live stream, ktorá poskytovala aj prehľadnú archiváciu videozáznamov na stránke www.zastupitelstvo.sk. Naše poslankyne už niekoľkokrát žiadali o takýto záznam, ich návrh však zvyšok starého zastupiteľstva nikdy neakceptoval. Záujem sledovať reakcie poslancov na petície obyvateľov bol stále veľký, a tak sa členovia občianskeho združenia a aktívni občania poskladali na prvý priamy prenos zo seneckého zastupiteľstva. Stálo to vtedy asi 160 eur.

Slušnejší priebeh

Odpor starých poslancov bol veľký, ale záznam sme ohlásili vopred aj s vysvetlením, že podľa zákona máme na to právo a nemôžu nám v tom zabrániť. Zákonné argumenty boli silné, a tak bol prvý záznam „za vlastné“ na svete.

Čeliť sme však museli poznámkam typu: A čo ak sa tu na tých kábloch niekto potkne, kto bude potom platiť liečebné náklady? Vy sa tu chcete na obrazovke aj tak iba predvádzať, a tak podobne. Postupom času, ako sme po prvom zázname zabezpečili aj ďalšie, si aj starí poslanci začali na kameru zvykať.

Zainteresovaní aktívni obyvatelia sledovali live stream v práci a prípadné poznámky či otázky nám adresovali cez SMS-ky. Poslanci či občania, ktorí boli priamo na rokovaní, sa ich tak mohli obratom v ich mene spýtať.

Vtedy si aj dlhoroční poslanci väčšmi uvedomili, že ich doteraz anonymné rokovania niekto sleduje, počúva, čo hovoria a vidí, ako sa správajú. Výsledok bol, že vďaka prítomnosti kamier sa začali správať slušnejšie a snažili sa prezentovať inteligentne.

Po štvrtom zázname za vlastné sa nám podarilo mestský úrad aj ostatných poslancov presvedčiť, že v 20 miliónovom rozpočte mesta Senec to naozaj nie je až taká veľká položka a ďalšie záznamy si už začalo objednávať priamo mesto.

Otázky naživo

Vyhotovovať a šíriť záznam zo zastupiteľstva verejnosť môže, existujú na to aj rozhodnutia súdov. Čas pokročil a veľa miest i väčšie obce už používajú na vyhotovovanie záznamov profesionálne firmy.

V Senci na FB stránke mesta linkujeme live stream a občania, ktorí ho sledujú počas zastupiteľstva, píšu do komentárov odkazy či otázky na nás poslancov. Koľko ich je, záleží samozrejme od závažnosti prerokovaných bodov.

So záznamom sa pracuje veľmi ľahko. Jednotlivé body rokovania sú prehľadne označené a záznam sa dá rýchlo posúvať, takže vyhľadať zaujímavú časť je veľmi jednoduché. Sem-tam nahráme do mobilu aj krátke video, ktoré môžeme v prijateľnej kvalite ihneď zverejniť na sociálnej sieti.

Podobný postup si pri dnešných možnostiach už môžu naozaj dovoliť aj obce s oveľa menším rozpočtom. Ak by k tomu aj pristúpiť nechceli, video zo zastupiteľstva môže na svojom facebookovom profile cez mobil vysielať na živo každý, čo i len trochu zručnejší obyvateľ obce či poslanec.

 

Kto je Mária Hudáková

Mária Hudáková je v súčasnosti poslankyňa MsZ Senec a poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja. Začala sa aktivizovať v roku 2013, keď sa v blízkosti jej bydliska v Senci mala skládka komunálneho odpadu zmeniť aj na skládku nebezpečného odpadu. Je vydatá a je matkou troch detí, jej veľkou záľubou je záhrada a miluje prírodu. S kolegami z občianskeho združenia Moje Mesto v tomto volebnom období získali 9 poslaneckých mandátov z 19. Kandidovala v 2018 na primátorku mesta Senec, kedy skončila druhá. Jej zápas za lepšie životné prostredie a fungovanie samosprávy v Senci nekončí. Pracuje ako manažérka v banke pre klientov verejnej správy a neziskového sektora. Dvakrát sa zúčastnila na workshopoch Transparency International o kontrole verejnej správy.