Menu Zavrieť

Ako otvoriť župu verejnej kontrole?

Slovenské samosprávne kraje sú v polovici piateho obdobia transparentnejšie ako kedykoľvek predtým. V rôznej miere sa o to zaslúžili najmä noví župani podporovaní stredopravými koalíciami, ktorí zasadli do kresiel po voľbách v roku 2017.  Všetci presadili zmeny k lepšiemu, no žiadnemu sa nepodarilo dotiahnuť na vysoké skóre Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) vedeného Jaroslavom Baškom (Smer). TSK tak zostáva najotvorenejšou slovenskou župou. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka transparentnosti žúp, ktorý na jar 2020 už po piatykrát pripravila organizácia Transparency International Slovensko.

Priemerné skóre žúp sa od roku 2011 zvýšilo zo 46% na 63%, rebríček však stále ponúka aj mnohé inšpirácie pre zlepšenie. Výsledky, trendy i  príklady dobrej praxe z rebríčka sme spracovali aj v prehľadnej analýze Otvorená samospráva 2020.

Pod analýzou nájdete aj video, ako sa na portáli s výsledkami rebríčkov jednoducho orientovať a ako nájsť informácie o dobrej i zlej praxe z rôznych samospráv.  Sme presvedčení, že mnohé z týchto príkladov môžu byť inšpiratívne nielen pre župy a väčšie mestá, ale aj pre menšie radnice, ktoré v našich rebríčkoch z kapacitných dôvodov hodnotiť nedokážeme.

Analýza Rebríček Transparentnosti Žúp 2020 by Transparency International Slovakia on Scribd

 

Videomanuál Ako používať portál Otvorená samospráva: