Menu Zavrieť

Poznáme problémy a kauzy slovenského zdravotníctva?

Poznáte problémy a kauzy slovenského zdravotníctva?

Krátky kvíz pre tých, ktorým korupcia v zdravotníctve nie je ľahostajná (10 otázok s jednou správnou odpoveďou a komentármi)

Ponúknete lekárovi divinu za „rýchlejšie“ vybavenie pri čakaní na operáciu. Ide o nekalé konanie? Ak áno, aké?
V období rokov 2014 – 2017 predstavovali politici len jedno percento odsúdených za korupciu. Úspešnejší sme pri trestaní korupcie tých, ktorí poskytujú priame verejné služby, čiže napr. policajti, úradníci, lekári. V rámci porovnávania v prípade lekárov platí, že odsúdených za korupciu v danom období bolo:
Ktorá nemocnica je najtransparentnejšou nemocnicou roka 2018?
Komu v zdravotníctve Slováci najčastejšie dávajú „niečo pomimo“?
Prípad, kedy odstúpil riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai a bola kritizovaná aj predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková, mediálne známy ako „teta Anka“, sa týkal:
Ktorý z aktérov spájaných s kauzou známou ako „piešťanské CT“ dokázal odolávať tlakom na odstúpenie najdlhšie a vydržal vo funkcii ešte temer rok po zverejnení prípadu?
Ktorý z nasledujúcich výrokov o liekoch NIE JE pravdivý?
Na ktorú z uvedených nemocníc sa pacienti za posledných 5 rokov (2013 – 2017) najviac OPODSTATNENE sťažovali Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou?
Analýza tendrov nemocníc (2012 – 2014) ukázala, že do boja o zákazku sa väčšinou zapojí len jeden uchádzač. Vypočítali sme, že ak by sa do nich zapojili aspoň dvaja, súťaž by ceny tovarov/služieb stlačila tak, že nemocnice by ročne ušetrili:
O užívaní liekov na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami platí: