Menu Zavrieť

Ako mediálna alternatíva objavila právny štát a boj proti korupcii (publikácia)

Význam tém boja proti korupcii a ochrany právneho štátu v politických diskusiách aj médiách v posledných rokoch naberal na dôležitosti. Na tento vývoj zareagovala aj takzvaná alternatívna mediálna scéna, pre ktorú korupčné kauzy či právny štát dovtedy medzi ťažiskové témy nepatrili. Intenzita odhalení, zatýkanie vplyvných ľudí z politiky, biznisu aj inštitúcií presadzovania práva, ako aj prudká protireakcia v podobe spochybňovania vyšetrovaní či vojny v polícii, importovali tieto témy aj do stredobodu pozornosti mediálnej „alternatívy”.

Jej pomerne silné zastúpenie v slovenskom mediálnom prostredí znamená aj schopnosť ovplyvňovať postoje významnej časti verejnosti v spomínaných témach kľúčových pre kvalitu demokracie. V týchto médiách, ktoré sa často sami označujú za alternatívu voči mainstreamu, pritom v mnohých prípadoch existuje dlhodobý „track record“ šírenia manipulatívneho, klamlivého, dezinformačného a propagandistického obsahu, ako aj politickej propagandy.

Aj z tohto dôvodu sa protikorupčná organizácia Transparency International Slovensko rozhodla pilotne zmapovať spôsob, akým dezinformačná scéna o korupčných kauzách a právnom štáte informuje.

Celú analýzu „Ako mediálna alternatíva objavila právny štát a boj proti korupcii“ si môžete stiahnuť na tomto  odkaze.

Názov: Ako mediálna alternatíva objavila právny štát a boj proti korupcii
Autorstvo: Michal Piško, Ľuboš Kostelanský, Martina Hilbertová, Ján Ivančík, Kristína Kroková
Téma: dezinformácie a právny štát
Anotácia: V Transparency International Slovensko sme pilotne zmapovali spôsob, akým dezinformačná scéna informuje o korupčných kauzách dominujúcich verejné dianie počas uplynulých troch rokov. V publikácií nájdete naše zistenia vrátane porovnania prístupu alternatívnych a mainstreamových medií k týmto témam.
Rok vydania: 2023
Vydavateľstvo: Transparency International Slovensko
Počet strán: 52
ISBN: 978-80-89791-24-8
Jazyk: slovenský
Kľúčové slová: dezinformácie, alternatívne médiá, právny štát, boj s korupciou