Menu Zavrieť

Obstarávanie

Prečo je to problém?

Každý rok sa na Slovensku uskutoční asi 5-tisíc tendrov za 5 miliárd eur. Podľa podnikateľov sa však nesúťaží férovo – v priemere je vraj potrebný 13 % úplatok na získanie zákazky. Každý tretí podnikateľ tvrdí, že prišiel o víťazstvo v tendri kvôli korupcii (Eurobarometer 2019). Pri jednej pätine zákaziek sa vôbec nesúťaží – dostane ju jediný uchádzač. Priemer v EÚ je 20 %. Navyše, takmer nik u nás za machinácie napriek stovkám škandálov nesedí – za posledných desať rokov bolo odsúdených ani nie 20 ľudí, navyše všetko “malé ryby.“

Naše riešenie

Slovensko sa riadi európskymi smernicami o verejnom obstarávaní rovnako ako Nemecko alebo Švédsko, no korupcia v zákazkách je ďaleko vyššia. Preto veríme, že riešenie nespočíva v neustálom menení zákona (v priemere sa u nás mení dvakrát ročne), ale v zlepšení dostupnosti informácií o zákazkách pre firmy, odborníkov aj verejnosť. Vytvorili sme vizuálny interaktívny portál verejných tendrov, kde si ktokoľvek ľahko nájde, kto vyhráva u koho najviac kontraktov. Podporujeme tak kontrolu aj investigatívu. Školíme lokálnych aktivistov, ako hľadať nezrovnalosti, ako o nich pútavo písať a ako sa domôcť spravodlivosti.

Naše výsledky

Transparency pomohla zaviesť a naďalej kontroluje povinné zverejňovanie zmlúv, unikátne riešenie vo svete. Po príklade Slovenska ho zaviedli aj v Česku či Kosove. Otvorili sme tému schránkových firiem a odhalili pochybnú štruktúru firmy s najväčšími štátnymi zákazkami Váhostavu oligarchu Juraja Širokého. Úplne prvé sankcie protischránkového súdu boli udelené firmám oligarchu Ivana Kmotríka práve na základe našich podnetov. Naša kritika konfliktu záujmov viedla k odvolaniu podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie Juraja Bugalu. Odhalili sme desiatky káuz, pričom niektoré z nich viedli aj k vyvodeniu zodpovednosti či vráteniu peňazí. Vyškolili sme viac ako tisíc aktivistov a študentov pre kontrolu verejných zákaziek.

Najväčšie kauzy a úspechy