Menu Zavrieť

Verejné výdavky

Zhruba 100 miliónov eur sa v priemere deň čo deň rozdelí vo verejných výdavkoch na Slovensku. Sú to peniaze, na ktoré sa zbierame v daniach, poplatkoch a ktoré následne cez zákony a rozhodnutia politikov a úradníkov idú na chod štátu a jeho služby. Teda na obranu, políciu, sociálne dávky, zdravotníctvo, dôchodky či školstvo. Sto miliónov deň čo deň v roku. Alebo inak: 1100 eur kaž-dú jed-nu se-kun-du.

Ustrážiť toľké peniaze nie je v moci úradov ani policajtov – a to aj keby fungovali ako v Škandinávii. Preto už dávnejšie vládne zhoda, že pri rozdeľovaní peňazí je dôležitá transparentnosť. Tá zvyšuje šancu, že niekto pochybne minuté peniaze odhalí, a tým pádom to odstraší časť ľudí, aby vôbec niečo také skúšali. V každom prípade transparentnosť bude fungovať dobre len vtedy, keď niekto zverejnené informácie aj číta a výdavky tak kontroluje.

V tejto časti Transparency akadémie sa pozrieme na to, aké rôzne informácie sa na Slovensku o toku verejných peňazí zverejňujú, kde ich hľadať a čo všetko sa pomocou nich dá odhaliť.

Viac o téme

 

Videá a podcasty