Menu Zavrieť

Ako chránime na Slovensku whistleblowerov? (online diskusia)

Čo čakať od nového Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý má za sebou prvých 100 dní?

Diskusia Transparency International Slovensko a Úradu na ochranu oznamovateľov.

Slovensko má už od roku 2015, ako jedna z prvých krajín v EÚ, prijatý zákon na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti (tzv. whistleblowerov). Nová legislatíva však zatiaľ citeľnú zmenu pri odhaľovaní korupcie či iného protispoločenského konania zvnútra inštitúcií a firiem nepriniesla. Oznamovateľov je stále ako šafranu a aj niektoré známe kauzy končili skôr rozpačito.

Po niekoľkoročných ťahaniciach sa od tohto septembra konečne podarilo zriadiť nový Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý má pred sebou neľahkú úlohu atmosféru nedôvery prelomiť.

Vo svete je podľa aktuálnych dát Asociácie certifikovaných vyšetrovateľov až 43% všetkých podvodov u zamestnávateľov odhalených vďaka tipom, pričom až polovicu z nich ohlásia práve samotní zamestnanci.
Aké je byť teda whistleblowerom na Slovensku a líšia sa ich dilemy od uvažovania podobne odhodlaných ľudí v zahraničí? Ako sa s týmito prípadmi vyrovnávajú zamestnávatelia? A dokáže nový úrad naozaj niečo zmeniť?

Aj o týchto témach budeme diskutovať s predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzanou Dlugošovou, bývalou zamestnankyňou ministerstva zahraničných vecí a whistleblowerkou Zuzanou Hlávkovou, podpredsedníčkou predstavenstva spoločnosti Skanska na Slovensku Magdalénou Dobišovou a riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom.

Diskusiu hostí Klub pod Lampou v stredu 8. decembra 2021 o 18.00, Sprevádzať nás ňou bude novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

Tešíme sa na Vás počas live-streamu na našom facebooku a tiež na našom YouTube kanáli.