Menu Zavrieť

Ako nám cyperská schránka chráni životné prostredie

Príbeh o cyperskej schránkovej firme, ktorá sa radí k najväčším víťazom eurofondových tendrov na Slovensku

V júli 2009 pridelilo ministerstvo životného prostredia pod vedením Viliama Turského z SNS  7,6 milióna eur v eurofondoch a štátnej podpore firme Erson recycling na nákup strojov na ekologické spracovanie odpadu v obciach. Erson z Trenčína prisľúbil do projektu vložiť viac ako 5 miliónov eur. Keďže šlo o nákup z verejných zdrojov, musela aj súkromná firma vypísať verejné obstarávanie.

Zákazku za 11,6 milióna eur napísala tak zle, že do súťaže sa nik neprihlásil. Ani to neprekvapuje, keďže hľadali dodávateľa, ktorý by bol schopný dodať 40 strojov od siedmich rôznych svetových výrobcov. Máloktorý dodávateľ podobnej techniky poskytuje stroje od dvoch, či troch rôznych výrobcov, nieto od siedmich. Po neúspešnej súťaži pristúpiili k tzv. rokovaciemu konaniu bez zverejnenia, čiže priamo oslovili nimi vybranú firmu – a to cyperskú schránkovú firmu Stromano holdings Limited. Tá bola mimochodom založená tesne po tom, čo Erson dostal eurofondy.

article_photo

 

Cyperská schránka vyriešila zákazku stopercentnou subdodávkou. A keďže nebola oficiálnym dodávateľom ani jediného stroja, nakúpila stroje od oficiálnych dílerov – za trhové ceny – a posunula ich firme obohatenej o eurofondy – so šialene vysokou maržou.

Podľa dokumentácie z obstarávania boli subdodávateľmi v zákazke rakúsky Hartl, nemecký Neuenhauser, a  českí predajcovia Bobcat, Man a Kuhn bohemia.Naša analýza porovnávajúca zmluvné a trhové ceny ukazuje, že za trhovú hodnotu nebola u schránky nakúpená ani jediná položka v zmluve. Predraženie začína na 20 až 40 percentách  u niekoľkých bežne dostupných nákladných áut, väčšina techniky však bola nakúpená za približne dvojnásobok trhovej ceny. Najšpecifickejšie a najdrahšie stroje boli predražené o 150-350%.

Naša komunikácia s dodávateľom najdrahších strojov značky Hartl naznačuje obrovské predraženie. Hoci podľa dokumentov by mala subdodávka od Hartlu pokrývať 40% zákazky, v cene 4,7 milióna eur, Hartl nám potvrdil, že v skutočnosti za stroje dostali len trhovú cenu – zhruba 1,8 milióna.

Nakupujúci Erson recycling tak jednoduchou operáciou presunul 6 miliónov do vrecák cyperskej Stromano.

Kto je za schránkou

Schránková firma Stromano holdings sa v našom minuloročnom rebríčku firiem, ktoré sú založené či spoluvlastnené z daňových rajov, ocitla dokonca medzi desiatimi najúspešnejšími v slovenských tendroch od roku 2010 (rebríček vyhrala z kauzy CT-čka známa Medical Group).

Kto je za touto schránkou je záhadou, ale úplne bez stôp nie sme. Riaditeľkou firmy je podľa cyperského obchodného registra Rena David. Nejde o prvý slovenský biznis krytý touto osobou. David riadi aj cyperský Sonmazi Invest, ktorý sa súdi s Fondom národného majetku o 60 miliónov eur s pohľadávkou odkúpenej od Port Service, bývalej firmy exministra hospodárskej v súčasnej vláde Pavla Pavlisa. Novinár SME Andrej Valček zistil,že za Sonmazi by mal byť švajčiarsky Slovák Emil Šišák, blízky bývalému poslancovi SNS Vincentovi Lukáčovi. Menšinovým majiteľom v Sonmazi by podľa Valčeka mohli byť ľudia okolo nemeckého podnikateľa, ktorý za súčasnej vlády pochybným spôsobom dostal predražené kontrakty na dodávku jedál do nemocníc.

Cyperčanka zo Stromano Rena David riadi aj firmu Enidez Holdings, ktorá vlastnila byt v komplexe Bonaparte, v ktorom bývala asistentka poslankyne SMERu Veronika Bernadičová, ako aj jej predchádzajúci byt v bratislavskom Starom meste.Novinári špekulovali o jej blízkom vzťahu s majiteľom Váhostavu Jurajom Širokým. Širokého s Renou David spája aj ďalšia firma – jeho oficiálne bývalá IT spoločnosť Bit-studio, ktorej sa za súčasnej vlády v zákazkách celkom darí. R. David ju riadi cez ďalšiu, tentoraz londýnsku schránku (do slovenského registra vlastníkov je od novembra ako majiteľ uvádzaný exminister hospodárstva za ANO Robert Nemcsics).

Kontrola po slovensky

Od zadania zákazky už ubehlo takmer 5 rokov, čo teda zistila kontrola? Zákazky z eurofondov predsa podliehajú prísnejšej kontrole ako bežné obstarávania. V tejto konkrétnej sa podľa slov Mariána Capáka z firmy Erson ako kontrolóri činili Úrad pre verejné obstarávanie, Finančná správa, Úrad vlády, polícia a vraj nič nenašli. Dokonca mali pochváliť poriadok v dokumentácii.

Priestor na chválenie projektov tu bude najmenej do roku 2020. Len na projekty v oblasti životného prostredia má Slovensko dovtedy v eurofondoch dostať takmer tri miliardy eur. V dlhodobo stratovej Erson Recycling tak majú nepochybne know-how a voľnú cestu, ako získať ďalšie zákazky.

Martin Turček, Barbora Tholtová

P.S. V prípade, ktorý sme Vám takto rozanalyzovali, chystáme osloviť políciu aj prokuratúru. Ak to považujete za dôležité, podporte prácu Transparency aj finančne. Ďakujeme!

podporte_tlacidlo

Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. Článok bol spolufinancovaný z výťažku úspešnej crowdfundingovej kampane Stop schránkovým firmám.

 eea

Open Society Foundations logo