Menu Zavrieť

Ako obchádzať zverejňovanie zmlúv

Zverejňovať zmluvy, faktúry a objednávky sa dá dobre alebo naoko. Kým dobre znamená poskytnúť prehľadne všetky relevantné informácie a umožniť tak verejnú kontrolu (viac v našich odporúčaniach alebo usmernení Ministerstva financií), spôsobov ako zverejňovať naoko a neumožniť verejnú kontrolu je niekoľko. Pripravili sme prehľad 4 používaných trikov ako zverejňovať aj nezverejňovať, od najjednoduchších po sofistikovanejšie.


1.
Zverejnite lenVLM_zakryte2 niektoré zmluvy a/alebo zverejňujte pro-forma

Jednoduchý spôsob vyžadujúci dávku odvahy a odhodlania ignorovať zákonnú povinnosť v prípade vybraných zmlúv. Odhaliteľný verejnosťou hlavne vďaka dobrým dušiam, ktoré vedia, že zmluva by mala byť zverejnená.

Verzia pre pokročilých: Zverejnite zmluvy na krátku dobu a stiahnite ich.
Verzia pre drsných: Nezverejňujte vôbec.

Ako tomu zabrániť: Vypýtajte si zoznam uzatvorených zmlúv prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám a porovnajte so zverejnenými zmluvami.

Inšpirované: Bratislavským letiskom.


2. Zrušte stránku a zmluvy posielajte do vestníka

Kreatívne riešenie pre menšie povinné osoby, ktorým to občania možno prepáčia. Zrušte internetové sídlo alebo ho premenujte na neoficiálne a nemusíte zmluvy zverejniť na internete. Následne ich stačí poslať do Obchodného vestníka, o ktorom vie málokto. Obchodný vestník neumožňuje vyhľadávať, zverejňuje zmluvy ako obrázky a neuvádza hodnoty zmlúv napriek tomu, že tento údaj ministerstvo zbiera.

Ako tomu zabrániť: Opýtajte sa svojho starostu prečo nemáte internetovú stránku, alebo prečo mestská firma nemôže používať rovnaký softvér na zverejňovanie ako mesto či kraj.

Inšpirované: Obec Dubová, ktorá začiatkom roku zrušila stránku ako aj zle naskenované zmluvy (strany 5 -28) Správy a údržby ciest Žilinského samosprávneho kraja na 600 tisíc euro.


3. Vytvorte labyrint

Ak už naozaj musíte zverejňovať, spravte to neprehľadne. Sekciu so zmluvami skryte na hlavnej stránke, zmluvy popisujte nezmyselným zhlukom číslic a písmen… Texty skenujte zásadne bez rozpoznania znakov, kto bude chcieť v zmluvách hľadať, nech si to spraví sám.

Ako zabrániť labyrintu: Prikázať mestám povinne zverejňovať vybrané metaúdaje a prikázať všetkým povinne zverejňovať v Centrálnom registri zmlúv.

Inšpirované: mestá a obce SR hodnotené v našom prieskume.


4. Vypustite (ne)podstatné detaily zmluvy

Núti Vás štátna správa k prehľadnému riešeniu, napríklad v Centrálnom registri zmlúv? Nedajte sa, kontrolu nad zmluvou a popisnými údajmi máte stále vy! Vhodnými riešeniami je neuvádzať protistrany ak sú fyzické osoby, nevyplniť hodnotu zmluvy, vynechať dodatky alebo vyčierniť to, čo jednoducho uznáte za vhodné.VLM_odkryte

Inšpirované: Vojenské lesy a majetky ktoré začierňujú zmluvy aj keď nakupujú (napríklad postreky proti škodcom za 120 tisíc, aj keď predávajú dobytok za 80 tisíc. Konajú tak s odôvodnením, že „cena plnenia je predmetom obchodného plnenia“. Podobný podnik, Štátne lesy SR nám v emaile tvrdí, že „ cena je jedným z najdôležitejších zmluvných dojednaní, ktoré musia byť prístupné, ak má mať zverejňovanie zmysel“ a bez problémov ceny v zmluvách zverejňuje.

Ako tomu zabrániť: Vyčiernite to poriadne, nie ako vojaci. V zmluve na dobytok suma začiernená raz je, raz nie je. Zaheslovanú zmluvu na postreky prelomí na internete prvý nájdený dekodér a presunúť čierny štvorec nad zmluvou dokáže hocikto: )



Viete aj o iných spôsoboch ako nezverejňovať? Napíšte nám, aby sme im mohli zamedziť.