Menu Zavrieť

Ako prerobiť milión a pol na dvoch prístrojoch pre pacientov

Slovenské zdravotnícke zariadenia si obstarali prístroje na vyšetrovanie rakoviny podstatne drahšie ako nemocnice v Čechách. Ak by ich získali za rovnakú cenu ako u susedov, za ušetrenú sumu mohli vyšetriť tisíc pacientov navyše.

„Jeden z našich najvážnejších prípadov, 15-ročný chlapec s nádorom kosti, potrebuje začiatkom januára vyšetrenie PET/CT,“ hovorí Ľudmila Kolesárová z Dobrého Anjela. No v Banskej Bystrici jej nedávno povedali, že už nemajú voľný termín ani vo februári.

PET/CT-éčka sa často používajú na vyšetrovanie rakoviny. Kombinácia PET prístroja a CT-éčka lekárovi presne ukáže, kde v tele bunky reagujú inak ako je obvyklé a rakovinu môže odhaliť skôr ako by ju zachytili jednoduchšie prístroje.

„My robíme s onkologickými pacientmi. Tí potrebujú starostlivosť hneď. O tri mesiace môžu byť mŕtvi,“ hovorí Andrej Vondrák, primár nitrianskeho Izotopcentra, kde majú takýto prístroj.

Jeden PET/CT bežne vyjde na niekoľko miliónov eur. A to, koľko prístroj stojí, sa v konečnom dôsledku premietne aj do čakacích dôb pacientov. Pri vyšších nákladoch si totiž poskytovatelia pýtajú vyššie ceny za vyšetrenie od zdravotných poisťovní. A čím sú vyšetrenia drahšie, tým menej ich poisťovne preplatia.

V Čechách majú lacnejšie prístroje a tak aj robia viac výkonov, potvrdzuje Vondrák.*

PET/CT vyšetrenia na Slovensku robí šesť poskytovateľov, z nich dvaja sú štátni. Obaja, košickýInštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny (INMM) a bratislavský Biont si nový prístroj zaobstarali v posledných rokoch. Pozreli sme sa na to, ako hospodárne to spravili

Polovičný nájom drahší ako kúpa

Biont sídli v bratislavskej Karlovej Vsi a delí sa o jednu prevádzku so súkromným Dr. Magnetom. Najprv Dr. Magnet kúpil prístroj PET/CT Philips Gemini TF 64 za 2,78 milióna. Následne si štátna firma od neho tento prístroj prenajala cez priame rokovacie konanie bez súťaže na iba pol-týždennú prevádzku na 8 rokov a to za 3,33 milióna EUR podľa vestníka verejného obstarávania. Zmluva Biontu s Dr. Magnetom ukazuje nižšiu suma za nájom, t.j. 2,93 milióna EUR.* 

Otázka teda je, prečo si Biont za 3,33 milióna rovno nekúpil vlastný prístroj a pol milióna by ešte ušetril?  Že sa to dá lacnejšie*, ukazuje aj tender Fakultnej nemocnice v Plzni z minulého roka. V Plzni rovnaký prístroj no dokonca s kvalitnejším skenerom, ponúkali za 2,72 miliónov EUR. V tejto cene boli okrem kúpy prístroja zahrnuté i servisné náklady na osem rokov, riešenie statiky či radiačnej ochrany.

„Keďže nedisponujeme dostatočným objemom voľných finančných prostriedkov, optimálnym riešením je nájom nevyhnutne potrebného podielu strojového času zariadenia,“ zdôvodňoval v čase nákupu svoje rozhodnutie Biont. Dr. Magnet tiež niesol náklady na servis, stavebné úpravy či poistenie prístroja.  Že však  polovičný nájom bude nakoniec drahší ako nákup celého prístroja, asi štátni manažéri celkom nedocenili. Ale ak aj Biont nemal dostatok finančných prostriedkov, stále zostáva otáznik nad výhodnosťou obchodu, pri ktorom súkromná firma vlastne využíva drahý prístroj za sprievodné náklady ako servis, poistenie, či stavebné úpravy.*

V Košiciach sú grandi

V roku 2013 draho nakúpili aj v košickom INMM. Inštitút viedol Milan Maďar, ktorý sa minulý rok stal riaditeľom košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, kde donedávna šéfoval obstarávaniu Branislav Paška.

V súťaži INMM sa stretli esá slovenských zdravotníckych tendrov. Ponuku predložil popradský Intes, dnes už neexistujúca Puro KlimaAd Rem a Medical Group. Pre pripomenutie, Puro Klima modernizovala žiarsku nemocnicu za európske peniaze pod hlavičkou neskúsených schránkových firiem a šéf jej predstavenstva sedel vo väzbe v súvislosti s korupčným škandálom českého ex-ministra Davida Ratha. Medical Group je známa z kauzy predraženého piešťanského CT-éčka. Ad Rem sa zase preslávil ako sprostredkovateľ prístrojov Siemens v obchodoch so štátom, pričom súkromníkom i českým nemocniciam Siemens často dodáva priamo, bez sprostredkovateľov.

Napriek štyrom ponukám sa v tendri v podstate nesúťažilo. Intes, ktorý ponúkal prístroj od General Electric, a Medical Group so strojom od Philipsu, zo súťaže vylúčili pre nesplnenie technických parametrov. Pritom bratislavský Dr. Magnet a Biont pracujú práve s vylúčeným prístrojom od Philipsu. V Izotopcentre nám zase povedali, že si vyberali medzi Siemensom a General Electric do poslednej chvíle. V prístrojoch nevideli žiaden významný rozdiel.

Do konečnej súťaže sa teda dostali iba Ad Rem a Puro Klima, ktorí do súťaže navyše podali takmer identické ponuky, vrátane toho istého prístroja, všetkých subdodávateľov a ceny.

Biograph mCT S 40, ktorým vyšetrujú v Košiciach. (Zdroj: Siemens, súčasť dokumentácie VO, INMM )
Biograph mCT S 40, ktorým vyšetrujú v Košiciach. (Zdroj: Siemens, súčasť dokumentácie VO, INMM )

INMM využil elektronickú aukciu. Tá zvykne prilákať vyšší počet uchádzačov a tým stlačiť výslednú cenu, v priemere až o 12 %  oproti očakávanej hodnote zákazky. No v prípade INMM nepomohla ani aukcia. Z očakávanej sumy 3,2 milióna EUR bez DPH priniesla úsporu iba 3750 EUR alebo 0,1 % (za podozrenie z protisúťažnej dohody sme už dali podnet na Protimonopolný úrad).

Predraženie o milión?

INMM tak nakoniec kúpil prístroj Siemens Biograph mCt S 40 od Ad Remu. Zaplatil 3,84 milióna EUR. Pritom tento rok to isté PET/CT kúpila Fakultná nemocnica Olomouc takmer o milión lacnejšie, za 2,86 mil. EUR. Zákazky sa mierne líšili, no nákupy týchto príslušenstiev v iných nemocniciach naznačujú, že tieto odlišnosti by nemali spôsobiť miliónový rozdiel v cenách tendrov.

tabulka1_ct

Prečo slovenské štátne inštitúcie nakupujú zdravotnícku techniku draho? Príčinou môže byť nedostatok kapitálu, ktorý núti inštitúcie splácať veľké nákupy postupne. Alebo kolúzia, kedy dodávatelia súťažia iba na oko či rovno korupcia, kedy časť z vysokej ceny získajú ľudia v pozadí obchodu. Dôvodom môže byť ale aj slabý prehľad o situácii na trhu.

Práve tu môže pomôcť porovnávanie cien. Ak budú informácie o cenách, za ktoré sa nakupuje na Slovensku aj v zahraničí verejné a ľahko dostupné, manažéri nemocníc budú vedieť lepšie tlačiť na dodávateľov, aby ponúkli čo najnižšiu cenu. Zároveň sa bude ťažšie podvádzať.

Porovnávať sa dajú výsledné ceny ale aj ceny, ktoré v tendroch ponúkli neúspešní dodávatelia. V Transparency sme tak za niekoľko týždňov porovnali ceny, za ktoré sa nakupovali PET/CT na Slovensku a v Čechách v posledných rokoch. Zistili sme tak napríklad, že zatiaľ čo Dr. Magnet kúpil prístroj Philips Gemini od S&T za 2,8 milióna EUR, Medical Group chcel košickému INMM ten istý stroj sprostredkovať za 4,5 milióna EUR.tabulka2_ct

Na ministerstvo zdravotníctva tlačíme, aby začalo porovnávať ceny nákupov už od našej štúdie o nákupoch CT-éčiek spred troch rokov. Ukázali sme, že napriek prítomnosti niekoľkých silných dodávateľov na trhu sa v takmer dvoch tretinách tendrov vôbec nesúťaží a nakupuje sa predražene aj o sto percent.  Nepomohlo a aj preto o dva roky neskôr prišiel škandál s piešťanským CT-čkom.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák po takmer roku váhania napokon sľúbil porovnávanie rozbehnúť. Aj to len na zdravotnícku techniku. Pritom podľa analýzy, ktorú sme vypracovali spolu s inštitútom INEKO, nemocnice najviac platia za zdravotnícky spotrebný materiál. Stál ich až 130 miliónov eur za dva roky, čo je viac ako ide na samotné prístrojové vybavenie.

Ministerstvo tvrdí, že na porovnávanie cien spotrebného materiálu nemajú databázu. Znie to podobne presvedčivo, ako keď ministerstvo ešte za Zuzany Zvolenskej porovnávalov nemocniciach len ceny zemiakov a obálok, lebo iba takéto položky sú „jednoznačne identifikovateľné a dobre porovnateľné.“

Stratené životy

Mimochodom, ak sa na nákupe tých dvoch spomínaných prístrojov dalo naozaj ušetriť milión a pol eur, mohlo to znamenať, že ten 15-ročný chalan s nádorom už možno mohol byť za pomoci Dobrého anjela diagnostikovaný. Tá ušetrená suma by poslúžila na minimálne tisícku dodatočných vyšetrení na PET/CT zariadeniach.

*upravené a doplnené dňa 14.12.2015

Zuzana Dančíková, Nikola Gurgoľová

Ak sa Vám článok páčil aspoň tak ako vás štve neefektívne hospodárenie nemocníc, podporte Transparency v preverovaní štátnych zákaziek a ich prepojení na schránkové firmy. Ďakujeme!

podporte_tlacidlo

Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. Podmienkou projektu pre Transparency je nájsť 10% alebo 8 775 eur z iných zdrojov. Projekt končí v januári 2016.

eea

Open Society Foundations logo