Menu Zavrieť

Ako trestáme korupciu: Za miliónové tendre podmienka, za 10 kíl ryže 5 rokov natvrdo

Vo štvrtok poobede koncom apríla 2011 vošiel inšpektor potravinovej správy do predajne s kórejskými potravinami Seoul Plaza v Bratislave neďaleko štadióna Slovana. U inšpektorov už robil šesť rokov, no zarábal podľa svojich slov málo – 525 eur v čistom. Bol slobodný a býval u rodičov. U Kórejcov bol predtým len raz.

Teraz po zistení niekoľkých nedostatkov vedúcej podľa súdnych záznamov povedal: Rád by som z toho aj ja mal úžitok, veď viete, že máme nízke platy…čo mi viete ponúknuť? Nakoniec za to, že vážnejšie nedostatky do protokolu nenapísal, zobral desať kíl jazmínovej ryže, dve balenia kešu orieškov a niekoľko fliaš po záručnej dobe za zhruba tridsať eur. Ako verejnému činiteľovi mu Špecializovaný trestný súd naparil nepodmienečný trest odňatia slobody na 5 rokov. Priťažilo mu, že sa nepriznal, keďže tvrdil, že úplatok mu vnútila vedúca predajne, čo mu súd neuveril.

Porovnajme to s inými prípadmi korupcie. V auguste 2010 prepukol škandál spájajúci podnikateľa Miroslava Dvornického s tendrami na Ministerstve obrany za 1,7 milióna eur. Od roku 2009 za ministrovania Jaroslava Bašku, práve Dvornický mal vyberať 10 % z ceny zákaziek od firiem, ktoré mali záujem vyhrať verejné obstarávanie. Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii našli pri zásahu u Dvornického 173 tisíc eur rozdelených v obálkach s menami firiem, ktoré uspeli v obstarávaniach na Ministerstve obrany.

Súd doteraz prejednával šesť prípadov spojených s touto korupciou – ľudí, ktorí úplatky Dvornickému platili (konanie so samotným „vybavovačom“ ešte ukončené nebolo). V každom z nich bol poskytnutý úplatok v hodnote 10 % z pridelenej zákazky, pričom najvyššia bola suma 42.500 eur.  Všetci páchatelia sa priznali. Súd  uložil v 5 zo 6 prípadov len peňažné tresty vo výške od 2.000,- eur do 5.000,- eur. Iba v jedinom prípade dostal páchateľ podmienečný trest odňatia slobody v kombinácii s peňažným trestom vo výške 15 tisíc eur, pričom výška získanej zákazky od Ministerstva obrany bola približne 425 tisíc.

Zástupca starostu a obecný poslanec v Malom Slivníku, obci pri Prešove so 700 obyvateľmi si od bývalého starostu vyžiadal úplatok 600 eur pre seba a iných poslancov za to, že bývalému starostovi bude vyplatené odstupné 3500 eur jednorázovo a nie v splátkach počas štyroch rokov. Následne dvaja poslanci od bývalého starostu aj prevzali úplatok po tristo eur. Súd dal obom poslancom, ktorí sa aj priznali, podmienečný trest na dva roky, plus 160 eur pokutu.

Alebo čerstvo rozhodnutý prípad poradcu expremiérky Martina Novotného. Za vybavenie dotácie od ministerstva školstva, resp. úradu vlády za 300 tisíc eur pýtal spolu s komplicom úplatok v sume desať percent z tej sumy. Za to mu súd udelil jeden rok podmienky plus desať tisíc peňažný trest.

Zdá sa, že Špecializovaný trestný súd, ktorý sa zameriava na korupčné činy, berie ďaleko viac do úvahy priznanie dotyčných, ako celospoločenskú závažnosť skutkov. Ako inak môže  tovar po záruke ako úplatok byť násobne silnejšie potrestaný ako uplácanie v tendroch za státisíce?

Trestáme za korupciu spravodlivo?

Podľa našej novej analýzy sa na Slovensku trestá korupcia len výnimočne a ak, tak len tá malá. Lenže aj z toho mála trestov vytŕča rôzny meter na páchateľov. Oproti piatim rokom pre inšpektora za úplatok za pár desiatok eur sa zdajú neprimerané tresty aj pre iných skorumpovaných inšpektorov.

V januári minulého roku zobral kontrolór Pôdohospodárskej platobnej agentúry úplatok vo výške tisíc eur za to, že skontroluje čerpanie eurofondov v prospech firmy Eurostav Michalovce. Špecializovaný trestný súd mu dal podmienku na tri roky. Pred štyrmi rokmi zase bratislavský inšpektor práce zobral dvesto eur za to, že prehliadne nelegálne zamestnávanie vo firme Gastro LR a nedá im pokutu dvetisíc eur. Súd mu udelil podmienku na tri roky.

Vo všetkých troch prípadoch inšpektorov šlo o skutok spáchaný verejným činiteľom pri obstarávaní veci všeobecného záujmu. U každého z obžalovaných boli zastúpené poľahčujúce okolnosti ako vedenie riadneho života pred spáchaním zločinu alebo to, že v minulosti nebol trestne stíhaný. Jediným zrejmým rozdielom bolo, že kontrolór a inšpektor práce sa priznali k spáchaniu zločinu a inšpektor z prvej kauzy nie.

tabulka_blog

Zdroj: Transparency Interantional Slovensko zo súdnych rozhodnutí 

Je nesporné, že korupcia, bez ohľadu na to, či ide o prijímanie úplatku alebo podplácanie ohrozuje právny štát, riadne fungovanie štátnych orgánov a inštitúcii, hospodársky rozvoj krajiny. Práve preto by tresty za korupčné trestné činy ukladané Špecializovaným trestným súdom mali byť silným nástrojom nielen spravodlivosti, ale aj prevencie. Máme veľké pochybnosti, či dnes tomu tak naozaj je.

Katarína Hukelová

Ak si tiež myslíte, že rozhodovanie súdov treba viac kontrolovať, podporte  náš portál Otvorené súdy, ktorý sledovanie výkonnosti súdov a sudcov umožňuje. Pridajte sa k nám aj na našom Facebooku. Vďaka!