Menu Zavrieť

Ako v SPU investujú do vzdelania

Potrebuje študentský internát stoličky po 78 eur?

Keď Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) otvorila minulý rok internát Pribina, mnohí študenti sa potešili. Podľa vyjadrení vedenia školy totiž päťposchodová budova spĺňa všetky kritériá Európskej únie. O tom zrejme niet pochýb – na rozdiel od procesu obstarávania, ktorý dodávku zariadenia sprevádzal.

Pri vyhlasovaní verejnej súťaže v júli 2011 odhadovala univerzita hodnotu zákazky na dodávku nábytku do ŠD Pribina na 400 tisíc eur. Do obstarávania sa zapojili dvaja súťažiaci. Víťazom sa stala česká spoločnosť Techo – so sumou 1,3 milióna eur. Škola pritom pred piatimi rokmi spustila prevádzku nového internátu Poľnohospodár, situáciu na trhu by preto mala poznať. Viac ako trojnásobná výsledná suma oproti predpokladanej je veľmi netradičná v slovenskom obstarávaní – stáva sa v priemere v dvoch tisícinách zákaziek.

SPU nebola prvá univerzita, ktorá sa sekla v odhade, kde potom zákazku vyhrala firma Techo. Podobne neodhadla výšku nákladov aj ružomberská Katolícka univerzita. Tá sa prerátala, či skôr podrátala, takmer o milión eur. V apríli tohto roka s Techom uzavrela zmluvu na 3,3 mil EUR. Nábytok od tejto českej firmy nájdeme aj v Prešovskej univerzite, Univerzite Konštantína filozofa a na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Dokopy jej univerzity zaplatili 7 miliónov eur.

Skúmanie súťažných podkladov k nákupu v SPU ukazuje na úzkostlivo detailný popis požadovaného vybavenia interiéru, vrátane stoličiek a lámp. Napríklad stoličky museli mať, okrem iného, čalúnenie z látky s obsahom 91% vlny, 7% nylonu, 2% polyesteru a s gramážou 535 g/bm. Okrem slovne definovaných parametrov podklady obsahovali aj nákresy, ilustračné obrázky či technické výkresy nábytku, ktoré sa zhodou okolností veľmi podobajú fotkám produktov na stránke víťaznej spoločnosti Techo. V prípade vešiaka ide dokonca o výrobok pôvodne navrhnutý pre túto firmu.

Obrázok zo súťažných podkladov (foto vľavo) sa na nepoznanie podobá na vešiak zo stránky www.techo.sk (stred). Fotka TASR (vpravo) z jednej zo študentských kúpeľní Pribinu publikovaný na www.tvnoviny.sk nákup potvrdzuje.


Medzi podobnými sú aj obrázky kontajneru, ktorý univerzita nakúpila za 155 EUR. Ľavý obrázok sme našli v podkladoch a obrázok na pravo je zo stránky www.techo.sk. Aj v tomto prípade ide o pôvodný výrobok českej spoločnosti.

SPU sa cez ich právne oddelenie nechcelo konkrétnejšie vyjadriť. Podľa nich podklady pripravovala nemenovaná externá osoba v spolupráci s vedením školy a riaditeľom internátov, ktorý dnes už na škole nepôsobí. Dôvod pomoci externistu je na prvý pohľad jednoduchý – na univerzite nie je človek, ktorý by sa odborne zaoberal nábytkom.

Vďaka zverejneným a sprístupneným faktúram od roku 2011 sa dajú nákupy SPU porovnať s podobnými nákupmi iných univerzít. Pribina vychádza ako naozaj luxusný internát. Zdá sa, že SPU reaguje na zaostávanie v kvalite poskytovaného vzdelávania či výskumu  tým, že poriadne zainvestovalo – do kvality internátov. V prerobených izbách Mladosti, internáte STU v bratislavskej Mlynskej doline, sa študenti vyspia na váľandách za 114 EUR, pričom na novom ŠD v Nitre je jedna kompletná posteľ v hodnote  455 EUR. Za „pribinovskú“ cenu stoličky nakúpila Univerzita Mateja Bela stoličiek osem. Za cenu jednej poličky v SPU ich v UMB majú desať. Podobne majú v Banskej Bystrici päť internátnych stolov za sumu, ktorú dala SPU za stôl jeden. Susediaca Univerzita Konštantína Filozofa kúpila päť skríň s nadstavcom, kým vedenie poľnohospodárov v hodnote 1400 EUR len jednu (pozri obrázok nižšie).

Zaujímavou je aj lampa. V technickej špecifikácii ju zodpovední definovali natoľko presne, že po zadaní parametrov do googlu nám medzi prvými výsledkami zobrazilo presnú kópiu nákresu z podkladov. Našli sme ju na stránkach jedného predajcu, ktorý ju ponúka za 59 EUR. Poľnohospodárska univerzita nakúpila lampy od Techa za 78 EUR, v tejto hodnote majú v bystrickom internáte na Ružovej lámp 13. Mimochodom, ak by ste sa vybrali do Ikei, za 78 eur by ste si vedeli kúpiť 26 najlacnejších pracovných lámp alebo jednu z najdrahších a k tomu by vám ešte stále zvýšilo na ďalšiu lampu zo strednej cenovej kategórie.

Zdalo by sa, že v Nitre je situácia s internátmi viac než dobrá, keď si SPU môže dovoliť takéto výdavky. Pravda je ale iná. Len nedávno začala škola rekonštruovať internát Mladosť na Štúrovej ulici, kde minulý rok museli zamedziť študentom prístup na balkóny, pretože tie zhnili a budova ostala s narušenou statikou.

Veronika Klindová, stážistka Transparency International Slovensko