Menu Zavrieť

Ani váš sused neplatí za svojho pitbulla?

Prečo záleží na tom, ako inštitúcie zverejňujú dáta

Mnohé mestá začali v ostatných mesiacoch zverejňovať zoznamy psov, ktoré ich majitelia prihlásili a zároveň za nich platia príslušné poplatky.  Podľa odhadov je registrovaný len každý tretí až druhý pes, čo pre väčšie samosprávy znamená únik desiatok tisíc eur ročne.  Publikovaním prihlásených psov mestá dúfajú, že zvýšia tlak na majiteľov, ktorí držia svojich psov načierno.  Prvé skúsenosti ukazujú, že to môže byť úspešná stratégia.

Prečo by to malo fungovať? Keďže osobná kontrola policajtmi je veľmi prácna a nákladná, mestá zapájajú do kontroly vlastných občanov.  Ľudia totiž veľmi dobre vedia (a vidia), či ich blízki susedia nejakých psov majú. Zoznamy legálnych psov na webe umožňujú ľahko si overiť, či sa aj za toho psa „od susedov“ odvádzajú poplatky. Motiváciu nahlasovať psov zvyšujú reálne dopady, ktoré psičkári na svoje okolie majú – zvýšený hluk, nie vždy odprataný trus či občasný pocit strachu pri neželanom stretnutí s väčšími plemenami.

Sto spôsobov, ako zverejňovať zoznamy

V Transparency sa už dlhšie snažíme úradom vysvetľovať, že nie je zverejňovanie ako zverejňovanie. Aj preto napríklad stále robíme rebríček samospráv podľa kvality publikovania ich zmlúv. Informácie môžu byť násobne užitočnejšie, ak v nich viete vyhľadávať, ak ich viete triediť, zdieľať do iných formátov, sčítavať či vytvárať z nich nové štatistiky.

Pri pohľade na doteraz zverejňované zoznamy psov vidno veľké rozdiely v ich kvalite a užitočnosti (na druhej strane nezabúdajme, že všetko nižšie uvedené je lepšie, ako keď sa zoznamy vôbec nezverejňujú, čo je príklad mnohých samospráv). Tu je teda naša kategorizácia od najmenej po najviac užitočné spôsoby zverejňovania:

1. Pdf dokument, nekompletné dáta

Tento príklad zo Svidníka pomáha určiť, že nejaký pes je prihlásený na konkrétnej ulici. Ale ak je vo vchode viac psov, neviete podľa plemena  či farby určiť, ktorý vlastne prihlásený je, nehovoriac o prípade, keď neviete presnú adresu majiteľa, ale psa vidíte stále vo vašom okolí. Takáto forma zverejňovania si vyžaduje dosť detektívneho pátrania zo strany občanov.

2. Pdf dokument, kompletné dáta

Petržalka poskytuje dáta o psoch takmer kompletne, ale zjavne nemá systém na ich kontrolu. Pohlavie psa môže byť suka ale aj fena a dokonca aj „áno“ (zrejme podľa vtipu pri dotazníkoch skúmajúcich pohlavie v angličtine „Sex:  …  Áno.“).  Do zoznamu ulíc sa dostalo zrejme aj meno majiteľky. Na druhej strane oproti Svidníku sa vie čitateľ ľahko zorientovať aj podľa druhov a farieb. Farby sú užitočné, lebo mnohí nepsičkári plemená nemusia poznať.

Inak v takej Skalici zverejňujú aj mená majiteľov, čo má výhodu, že ak poznáte meno majiteľa, no neviete, kde presne býva, stále ho dokážete v zozname prelustrovať.

3. Excel dokument

Mesto Šaľa poskytuje dáta v tabuľkovej forme (podobne bratislavská Karlova Ves). Veľkou výhodou je, že si na rozdiel od pdf dokumentov môžete plemená rýchlejšie vytriediť a nájsť to, čo potrebujete (skúste hľadať niečo v petržalskom pdf zozname –  má 156 strán.).  Dáta si tu ľahko skopírujete do inej tabuľky a podľa potrieb ďalej spracujete – pri pdf dokumentoch je to výrazne komplikovanejšie. Nehovoriac o tom, že úrady dáta v tabuľkovej forme majú, a podľa vládneho nariadenia by ich aj mali občanom tak poskytovať. Takto si len pridávajú robotu, a navyše robia dáta menej užitočnými.

4. Webová tabuľková aplikácia

Bratislavské Staré mesto pre občanov spravilo veľmi peknú webovú aplikáciu, kde si môžu každý typ dát zoradiť napríklad abecedne alebo priamo vyhľadať. Výborná je pod tabuľkou napísaná výzva pre občanov čo robiť, ak nájde neregistrovaného psa: „Ak sa Vám zdá, že tu niektorý pes chýba, dajte nám o ňom vedieť prostredníctvom formulára.“ Vo väčšine nami skúmaných miest musí totiž občan trochu hľadať, ako nájdený problém nahlásiť.

5.  Webová aplikácia s mapou

 Trnava podobne ako ďalšie mestá (Liptovský Mikuláš, Rača, Trnava) používa systém, ktorý okrem tabuľkovej formy umožňuje zobraziť adresu chovu každého psa na mape.  Vizualizácia na mape pomáha skontrolovať psa aj vtedy, keď presne neviete číslo domu – napríklad aj ľuďom, ktorí v danej časti nebývajú, no vidia psa vo dvore.

Nedostatkom je, podobne ako vo vyššie uvedenom Starom Meste, že sa dáta nedajú skopírovať a preniesť do vami želaného súboru. Povedzme, že chcete porovnať súvis medzi výskytom psov a kriminalitou. Bez možnosti exportu dát musíte informácie zdĺhavo prepisovať.

6. Kompletné mapové zobrazenie

Prešov má rovnaký verejný databázový systém ako Trnava, ale navyše umožňuje naraz zmapovať výskyt všetkých majiteľov psov (nie každého psa zvlášť). Vizuálne si viete pozrieť napríklad štvrť, kam sa plánujete nasťahovať a vidieť, koľkých psov budete mať za susedov. Aplikácia umožňuje jednoduché vyhľadávanie podľa ulíc, pričom hľadaná ulica sa vysvieti červenou farbou.

Ešte by pomohlo, keby sa majitelia nezobrazovali len podľa počtu psov, ale aj podľa konkrétnych plemien. Povedzme, že gaučové psy vám nevadia no nemáte v láske pitbullov a neradi by ste bývali v ich blízkosti. Zo zoznamu by ste si teda vybrali tento druh a na mape by ste videli, kde bývajú. Takto sme upravili skutočné dáta zo severovýchodnej Trnavy .

Zoznamy psov sú pritom len jedným z mnohých skupín dát, ktoré mestá dnes zverejňujú.  Na weboch miest nájdete aj zoznamy  sociálnych zariadení, neplatičov daní či udelených dotácií. Keď už verejné inštitúcie od nás dáta zbierajú, stojí naozaj za to porozmýšľať, ako ich späť verejnosti ponúknuť tak, aby boli čo najužitočnejšie.  Stále častejšie nebýva hlavným problémom ako a kde informácie nájsť (Google pomôže), ale ako sa v nájdených dátach vyznať a zobrať si z nich pre užívateľa užitočný odkaz. Ešte raz si porovnajte tieto posledné príklady mapovania evidovaných psov s tým, čo so zoznamom  majiteľov urobil prvý uvedený Svidník.

Gabriel Šípoš

PS Za inšpiráciu a pomoc a pri písaní článku ďakujem Matejovi Kurianovi a Peťovi Klátikovi. Fotka pitbulla: Hugo Quintero, Flickr.  Ak vás pitbully v Trnave zaujímajú, pozrite si aj celú nami vytvorenú mapu legálne prihlásených pitbullov.