Menu Zavrieť

Aplikácia Transparency pomohla odhaliť dotácie pre schránky za milióny

Sme veľmi radi, že naša online aplikácia Koronadotácie, ktorá zhŕňa údaje o prijímateľoch štátnej protipandemickej pomoci naprieč šiestimi dotačnými schémami, pomáha odhaľovať potenciálne podvody. Investigatívne centrum Jána Kuciaka dnes zverejnilo zistenie, že na základe údajov z našej aplikácie identifikovali takmer sedem miliónov eur štátnej pomoci pre schránkové firmy, ktoré často na uvedených adresách nesídlia a nepodarilo sa vypátrať ani ich predstaviteľov. Celkovo mohlo Ústredie práce zo schémy Prvej pomoci takto podľa ICJK vyplatiť 28 podozrivým schránkovým firmám až 24 miliónov eur! Podozrenia už preveruje polícia v spolupráci so špeciálnou prokuratúrou.
Aplikáciu Koronadotácie vytvorila Transparency v spolupráci s občianskym združením Alvaria. Aktuálne obsahuje dotácie za vyše 2,2 miliardy eur vyplatených do augusta 2021, v blízkych dňoch plánujeme aplikáciu aktualizovať aj o dáta za najnovšie obdobie.

Aplikácia je na tomto mieste do článku vložená cez kód a možno ju používať aj priamo v ňom. Prepínať sa medzi jednotlivými podstránkami a v rámci nich možno pomocou záložiek navrchu alebo číselnej navigácie v päte stránky.

Ak naše úsilie v kontrole koronadotácií považujete za užitočné, podporte nás prosím aj finančne. Spolu tak zvýšime šancu, že štátna podpora pôjde skutočne tým, ktorí ju najviac potrebujú. Ďakujeme!