Menu Zavrieť

Až tri štvrtiny mestských novín sú skôr propagandou

Najprínosnejšie radničné noviny vydáva bratislavské Nové Mesto

Väčšina slovenských miest a aj mnohé väčšie obce ročne investujú do vydávania radničných periodík dovedna milióny eur. Ich účelom je informovať obyvateľov o samosprávnych témach, ktoré pre komerčné média často nie sú dostatočne atraktívne. Mnohí obyvatelia, aktivisti, opoziční politici či novinári z rôznych kútov Slovenska však roky poukazujú, že realita na Slovensku je úplne iná. Radničné noviny, ktoré dôverne poznajú, vraj deformujú skutočnosť a slúžia hlavne ako hlásne trúby primátorov a starostov. Predkladajú o tom aj množstvo rukolapných dôkazov. Až dosiaľ však na Slovensku neexistoval projekt, ktorý by úroveň radničných novín podrobnejšie mapoval a porovnával.

Transparency International Slovensko sa preto inšpirovalo obdobným projektom českého združenia Oživení a na základe ich overenej metodiky sme sa zamerali na podrobné hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín v 100 najväčších mestách na Slovensku. Do porovnania sme napokon zaradili 83 samospráv, ktoré vydali alebo financovali za posledné dva roky aspoň päť čísel radničných novín. Podrobné hodnotenie za jednotlivé periodiká nájdete na našej novej podstránke hlasnetruby.transparency.sk.

TIS-hlásne Trúby 2016 – Tlačová Správa by Transparency International Slovakia on Scribd

Celú prezentáciu výsledkov hodnotenia si môžete pozrieť tu.

Za pomoc pri príprave hodnotenia ďakujeme kolegom z českého združenia Oživení, tvorcom portálu Mariánovi Kišďurkovi a Daliborovi Hrtánkovi a spolupracovníkom Máriovi Kajanovi, Ľubošovi Kostelanskému, Lucii Hanusinovej, Jakubovi Čevelovi, Orsi Hrubej a Hede Adamišinovej, ako aj donorom z Open Society Institute a Holandského veľvyslanectva v Bratislave.