Menu Zavrieť

Bojovníci proti kríze – v samospráve

Skutkami a nie marketingovými rečami

Politici sú všade rovnakí: keby im nikto nehľadel na prsty, rozkradnú všetko. Aj ľudia sú všade rovnakí: rozkrádanie im je fuk. Novinári, ktorí majú politikov v mene verejnosti kontrolovať, tiež volia cestu ľahšieho odporu: za písanie o súťaži o najkrajší balkón v meste im nikto oblok nevytlčie. Existuje však aj niekoľko výnimiek zo všetkých týchto troch prostredí – uplynulý víkend sa stretli na seminári na Skalke pri Kremnici.

Keď TIS v roku 2002 postavila ako jeden zo svojich pilierov samosprávny program, mala na to dobrý dôvod. Masívna decentralizácia moci a peňazí prišla do nepripraveného prostredia, ktoré nebolo zvyknuté na to, že mestá majú oveľa viac vlastných peňazí, o osude ktorých rozhodujú, nielen ich preposielajú podľa pokynov z Bratislavy.

Prvú „skalku“ TIS zorganizovala v júli 2003. Vtedy TIS „pozametala“ protikorupčných aktivistov, novinárov a poslancov z celej krajiny. Po prvej „skalke“ nasledovali ďalšie a postupne sa vyprofilovali tri ročne: na jar o regionálnej samospráve, v lete o miestnej samospráve a na jeseň pre miestnych politikov, ktorí majú výrazný protikorupčný profil. Sú to výberové semináre – pozvaniu na seminár predchádza sledovanie aktivít kandidáta. Na skalkách sa naozaj schádza to najlepšie, čo sa venuje boju proti samosprávnej korupcii.

Po prvej skalke spontánne vznikla e-mailová diskusná skupina „antikor“ (odvodené zo spojenia antikorupčné aktivity a zároveň symbol nehrdzavenia), do ktorej sú pripájaní ďalší ľudia a dnes má okolo 80 členov – aktivistov, novinárov, miestnych politikov. „Antikor“ slúži najmä na preberanie tém boja proti korupcii v čase medzi skalkami. Cez túto konferenciu sa veľmi rýchlo šíria dobré nápady a skúsenosti. Jeden príklad za všetky: zverejňovanie faktúr na weboch miest. V roku 2006 tak nerobilo nijaké mesto, v roku 2007 minimálne jedno (Šaľa), o rok neskôr už minimálne 5 miest, v súčasnosti min. 11 miest. V ďalších mestách (napr. Považská Bystrica alebo Hlohovec) tieto zoznamy zverejňujú aktivisti na svojich vlastných internetových stránkach.

„Antikor“ je unikátnou sieťou, je veľmi efektívny. Čerstvou aktivitou „antikoru“ je výzva samosprávam a vláde: Šetrite a nevyhýbajte sa komunálnej reforme!, formulovaná ako občianska výzva nabádajúca k šetreniu verejnými financiami – prostredníctvom transparentného (= efektívneho) spôsobu realizácie verejného obstarávania a predaja majetku. Obstarávať sa dá aj cez elektronické aukcie, ktoré dokážu v niektorých prípadoch až neuveriteľne znížiť vyvolávaciu cenu a predávať sa dá tiež aukciami. Rovnako ako Picassove obrazy – pozemok dostane ten, kto dá viac. Nie kamarát za cenu tejto okolnosti zodpovedajúcu. Kto neverí, nech zájde do Šale alebo Rožňavy.

Ak si niekto zaslúži v súčasnej dobe označenie bojovníka proti kríze, tak sú to títo muži a ženy. Miesto investícií do konzumu, na ktoré nabádajú protikrízové reklamné šoty, vyzývajú vládnuť efektívne (= transparentne). Samosprávy môžu získať bezbolestne na svoje účty slušné peniaze. Keby chceli.


Ivan Rončák