Menu Zavrieť

BRATISLAVA AJ ŠTÁTNY SEPS EXPRESNE NAKUPOVALI OD SYNA POLICAJNÉHO EXVICEPREZIDENTA

Bratislavský magistrát aj štátna akciovka Slovenská elektrizačná a prenosová sústava v čase prepukajúcej koronakrízy expresne nakupovali zdravotnícky materiál od firmy JAMINI A syna bývalého policajného viceprezidenta Jána Vaľa. Oba nákupy sa dohadovali cez víkend 15. marca, ktorý predchádzal nastoleniu núdzového stavu v zdravotníctve a obe inštitúcie pre expresné dodacie lehoty zároveň zaplatili za materiál podstatne viac ako iné úrady. Na oba prípady upozornila Transparency na svojej facebookovej stránke.

 

 

prípade magistrátu išlo o 45-tisíc kusov jednorazových rúšok po 2,2 eur bez DPH za kus, čo je viac ako najdrahší nákup Správy štátnych hmotných rezerv (1,71 eur bez DPH od spoločnosti Green Day funkcionára SNS Slavomíra Leyseka). SEPS nakupoval 1000 respirátorov FFP2 za takmer desaťnásobok ceny (23,5 eur bez DPH za kus), za akú ich v tom čase objednávala Všeobecná zdravotná poisťovňa (2,45 eura bez DPH).

Obe inštitúcie expresný a drahý nákup zdôvodňovali mimoriadnou situáciou, na ktorú bolo treba okamžite reagovať. Magistrát sa podľa jeho hovorcu Petra Bublu snažil zabezpečiť cez víkend ochranné pomôcky, aby s nimi mohli už v pondelok nastúpiť do práce zamestnanci hlavného mesta a jeho organizácií. Spoločnosť JAMINI A bola podľa neho jednou z desiatok spoločností oslovených mestom v snahe získať pomôcky čo najskôr. „Táto spoločnosť ako jediná disponovala skladovými zásobami a dokázala dodať tovar do 24 hodín,“ zdôvodnil Bubla.

„Vzhľadom na situáciu bolo nevyhnutné okamžite zabezpečiť účinnú ochranu pre zamestnancov, ktorí zabezpečujú prevádzkovanie prenosovej sústavy,“ vysvetľuje aj hovorca SEPSu Norbert Deák.

Vaľova Firma JAMINI A sídli priamo v dome bývalého policajného viceprezidenta a zakladala ju jeho manželka Anna. Dnes sa k nej ako jediný vlastník hlási ich syn a tiež bývalý policajt Ján Vaľo ml. Odkiaľ Vaľo zdravotnícky materiál v priebehu víkendu získal, prezradiť odmietol. „Nemám súhlas obchodných partnerov,“ napísal.

Obchod magistrátu sprostredkoval jeden z kandidátov z primátorovho volebného Teamu Vallo Adam Sarlós. Ako upozornil bloger Miroslav Babič Sarlós je zároveň druhým spoločníkom v ďalšej firme Jána Vaľa ml. V&S Games, s. r. o., ktorá taktiež sídli v dome bývalého policajného viceprezidenta.

Ján Vaľo starší pracuje v SEPSe ako šéf bezpečnosti. Podľa Deáka však SEPS v čase nákupu o prepojení ich výkonného riaditeľa Sekcie bezpečnosti na spoločnosť JAMINI A nevedel a o firme dozvedeli na základe referencie o nákupe bratislavským magistrátom.

Magistrát chcel od JAMINI A pôvodne nakúpiť až 70-tisíc rúšok, zvyšok nákupu však zrušil, keďže v utorok 17. marca sa im podarilo objednať 121 900 kusov rúšok za 0,39 eur/ks od spoločnosti TIMED s.r.o.

Je pochopiteľné, že verejné inštitúcie sa po zlyhaní štátnych hmotných rezerv snažili zabezpečiť zdravie svojich zamestnancov všetkými prostriedkami. Či však nedošlo v niektorých prípadoch aj k zneužitiu krízovej situácie by po jej ukľudnení mal preveriť Najvyšší kontrolný úrad. Tieto skúsenosti sú aj ďalším argumentom pre centrálne nakupovanie niektorých tovarov štátom.

V nasledujúcich linkoch môžete nájsť aj celé odpovede k nákupom a stanoviská bratislavského magistrátu, spoločnosti SEPS aj Jána Vaľa ml.

Michal Piško, Ľuboš Kostelanský, Lukáš Zajac

 

Venujte, prosím, 2 % z dane
a pridajte sa tak k stovkám ďalších občanov, ktorým ide o spravodlivejšie Slovensko bez korupcie.
O Slovensko, na ktorom platia pravidlá pre všetkých rovnako.

ĎAKUJEME!