Menu Zavrieť

Čo odhalila rezerva premiéra: Ušlo sa asistentovi poslanca Smeru aj kontrolórovi tendrov

Naše odhalenie, že Robert Fico zo svojej rezervy podporil masážne kliniky doktora Kostku pod pláštikom neziskovky nás viedlo k podozreniu, že podivných dotácií vedených cez občianske združenia môže byť viac. Nemýlili sme sa.
Príbeh prvý:  Dotácie pre asistenta vládneho poslanca

Tomáš Tokoš je mladý podnikateľ z Limbachu, ktorý sa na úväzok za 1910 eur mesačne stal v roku 2014 asistentom poslanca parlamentu Viliama Jasaňa za Smer.  Tokoš začal pred trinástimi rokmi podnikať s firmou na erotické služby Dr.Strip. V roku 2009 z nej vystúpil a dal sa na organizovanie detských táborov a podujatí. Komerčne vo firmách Tábor a Tomcamp, nekomerčne v neziskovke Pre radosť.

A práve neziskovka dostala v máji minulého roka 4 tisíc eur od štátneho Tiposu na usporiadanie dňa detí v Pezinku. O pár mesiacov neskôr získala ďalšiu dotáciu 8 tisíc eurz povestnej krízovej rezervy predsedu vlády – na nákup auta. To auto musí byť pre slovenské deti mimoriadne dôležité, pretože Robert Fico nedal minulý rok na mimošportové aktivity detí nikomu viac peňazí ako práve neziskovke asistenta svojho poslanca.

Sám poslanec Jasaň v neziskovke Pre radosť kedysi dokonca pracoval.  Napokon, na webe neziskovky visí aj poďakovanie poslancovi Jasaňovi za podporu. Podobne firme UZMA, ktorú Jasaňova rodina spoluvlastnila do roku 2012.

Spoločenský prínos poslanca Jasaňa

Inak samotný 63- ročný poslanec RSDr. Viliam Jasaň je zaujímavou postavou. Vyštudoval Vysokú školu politickú za komunizmu (preto ten nomenklatúrny titul). Politike sa venoval po revolúcii ako krajský šéf SDĽ. Po vzniku Smeru sa stal jeho okresným predsedom v Petržalke.  Zároveň podnikal v montáži bezpečnostných systémov a vlastnil spomínanú SBSku. Darilo sa mu na štátnych úradoch, vrátane ministerstva školstva a za čias Vladimíra Bajana aj na bratislavskej župe a v samotnej Petržalke.

Od roku 2006 je poslancom v parlamente za Smer. Jasaň patrí v parlamente k nadpriemerne lojálnym poslancom – so Smerom hlasoval rovnako v 94% hlasovaní. Na hodine otázok najradšej nadhadzuje otázky premiérovi, napríklad z predminulého roka: „Vážený pán premiér, s veľmi pozitívnym ohlasom medzi ľuďmi sa stretla informácia, že vláda sa chystá vypovedať zmluvu s ENEL-om o prenájme VD Gabčíkovo – čo viedlo vládu k tomuto kroku?”

Sociálne cítenie prejavil aj inokedy, napríklad keď podporil protesty učiteľov.  Teda aspoň v roku 2011, keď bol Smer v opozícii.

Jasaňovou poslaneckou asistentkou v minulom období bola Soňa Chanečková, partnerka ministra obrany Martina Glváča ako aj Zuzana Kupcová, bulvárom ostro sledovaná právnička Roberta Fica. A pred nástupom Tokoša to bola dnes už na Úrade vlády aktívna –  Mária Trošková.

Na životaschopných asistentov má teda Viliam Jasaň naozaj dobrý nos. Na aktuálnej volebnej kandidátke Smeru je Jasaň na 72.mieste – a má pri účasti Smeru vo vláde slušnú šancu, že bude v parlamente aj po voľbách.

Príbeh druhý: Dotácia pre kontrolóra tendrov

Napriek premiérovej nedávnej  kritike „ľudskoprávnych svätuškárov“ sa zdá, že Robertovi Ficovi na rozvoji ľudských práv na Slovensku predsa len záleží. Koncom minulého roka totiž zo svojej  rezervy poslal 3000 eur občianskemu združeniu História ľudských práv. Jej predsedom je JUDr. Milan Hodás, PhD a neziskovku založil pred rokom.

Problémom je, že Hodás okrem pozície výskumníka na Právnickej fakulte Univerzity Komenského pracuje aj ako riaditeľ odboru námietok na Úrade pre verejné obstarávanie. Tento úrad okrem iného dozoruje férovosť tendrov celej verejnej správy. Bežne rieši aj samotný Úrad vlády (v roku 2014 konal pri námietkach v troch prípadoch, dva zamietol a jeden zastavil).

Predpokladám, že pán premiér asi ani nevie, že nejaký úradník ako ja existuje,“ napísal nám Hodás. „V konaní o námietkach navyše nepodpisujem meritórne rozhodnutia, len pripravujem podklad pre pána podpredsedu.“ Tým je  momentálne Andrej Holák, nominant Smeru a bývalý poslanecký asistent dnešného ministra obrany Glváča.

Hodás tvrdí, že kniha ešte hotová nie je. No na to, aké spolitizované je rozdeľovanie rezervypredsedu vlády a aká zriedkavá je podpora akademických publikácií premiérom však táto dotácia stavia Hodása ako kontrolóra tendrov do zlého svetla. Sám by o tom mal dobre vedieť, veď len nedávno o konflikte záujmov vo verejnom obstarávaní obšírne písal.

Zrušia rezervu?

Okrem konfliktov záujmov tieto dva prípady opäť ukazujú, že  rezerva premiéra už zjavne dávno neslúži na pokrytie havarijných problémov na Slovensku. Alebo aj vy si myslíte, že akademická kniha o histórii ľudských práv či zábava pre deti z okolia hlavného mesta sú pre Slovensko tie najpotrebnejšie investície?

Pochybné používanie rezervy nie je výsadou súčasnej vlády, diala sa za červených aj modrých. Politické strany by preto v kampani mohli súťažiť aj o to, kto rezervu konečne zruší, alebo čo najviac zníži z dnešných niekoľko miliónov eur ročne.

Dočkáme sa?

 

Gabriel Šípoš, Barbora Tholtová

Ak Vám zneužívanie rezervy premiéra vadí a chcete, aby sme jej výdavky naďalej podrobne skúmali, podporte prácu Transparency. Ďakujeme!

article_photo