Menu Zavrieť

DOTÁCIE NA ENERGIE UŽ ZÍSKALO PÄŤTISÍC FIRIEM, PRINÁŠAME PREHĽADNÝ ZOZNAM

Po skúsenostiach s koronadotáciami Ministerstva hospodárstva na nájomné, kde sme opakovane upozorňovali aj na podozrivé či podvodné žiadosti, sme si od rezortu preventívne vyžiadali aj zoznam aktuálne poskytovaných dotácií na energie. Ministerstvo dosiaľ podľa neho zadotovalo zvýšené ceny energií za august a september 2022 takmer päťtisíc firmám. Medzi ne rozdelilo už vyše 76 miliónov eur.

Najvyššiu možnú dotáciu 500-tisíc eur získalo 35 firiem zväčša s obratmi za desiatky až stovky miliónov eur a energeticky náročnou výrobou ako sú železiarne U.S. Steel, automobilky Volkswagen, PCA či Jaguar, papierne Mondi, hlinikáreň Slovalco, výrobca pneumatík Matador a izolácie Johns Manville, sklárne Rona či Hornonitrianske bane. Viaceré firmy získali na svoje prevádzky aj desiatky dotácií. Medzi nimi napríklad najväčší hráč v cestovnom ruchu spoločnosť Tatry mountain resorts, ktorý cez 58 žiadostí získal doteraz dovedna 215-tisíc eur.

Aktuálna výzva, ktorá bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, bola dosiaľ kritizovaná najmä pre jej plošný charakter, keďže reálny vplyv nárastu cien energií na biznis jednotlivých firiem nerieši. V porovnaní so spomínanými nájomnými koronadotácimi sa aktuálna schéma zdá menej náchylná na podvody, keďže ministerstvo si účty za elektrinu či plyn dokáže overovať u dodávateľov a distribútorov energie. Pri koronadotáciach stačilo, aby nájomca a prenajímateľ priestorov deklarovali vzájomnú zmluvnú cenu, ktorú neraz umelo výrazne nadhodnocovali nad trhové pomery. Výška dotácie sa pritom odvíjala práve od deklarovaného nájmu.

Od ministerstva sme si preto spätne vyžiadali aj finálne údaje o podaných trestných oznámeniach a vrátených koronadotáciách. Naspäť sa rezortu podarilo vymôcť 2,32 milióna eur (necelé 2% z celej schémy) od dovedna 1258 firiem. Trestné oznámenia podalo ministerstvo ešte pod vedením Richarda Sulíka celkovo šesť, dve polícia odmietla, štyri sa stále vyšetrujú. Medzi nimi aj dva podozrivé prípady, na ktoré sme upozornili my v Transparency – kauzy Zlatý vláčik a Dotácie pre bratislavských poslancov.

Aktuálny zoznam poberateľov dotácií na energie si môžete pozrieť tu a prípadné podnety poslať aj k nám do Transparency.

Naše zistenia o podozrivých čerpaniach koronadotácií sú zhrnuté v tomto článku.

ILUSTRAČNÉ FOTO TASR – Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom aj napriek polmiliónovej štátnej dotácii na energie zavrela začiatkom roka aj posledné pece.

Podporte Transparency a pridajte sa k verejnej kontrole dotácií aj Vy.
Ďakujeme!