Menu Zavrieť

Hádajte, kto kúpil najdrahšie auto za tejto vlády

Od vstupu Slovenska do eurozóny pred 4 rokmi je práca našej centrálnej banky v úzadí. Už len počuť vyjadrenia jej šéfa Jozefa Makúcha k vývoju ekonomiky je veľkou raritou. No z pohľadu míňania verejných peňazí sa NBS-ku stále sledovať oplatí. Na svoju správu minie ročne 50 miliónov eur. Zamestnáva cez tisíc ľudí – jej  celkové mzdové náklady sú vyššie ako na ministerstve hospodárstva, kultúry, kancelárie prezidenta a úrady vlády dokopy.

Sledovanie výdavkov banky by nemal byť problém, veď aj ona musí podľa infozákona povinne zverejňovať svoje zmluvy a faktúry. Navyše, k transparentnosti sa sama hlási na svojej webstránke:

„Transparentnosť znamená, že centrálna banka širokej verejnosti a trhom otvorene, zrozumiteľne a včas poskytuje všetky podstatné informácie o svojej stratégii, hodnoteniach, politických rozhodnutiach a postupoch.“

Bohužiaľ NBS v základnej transparentnosti o svojich výdavkoch zaostáva za väčšinou štátnej správy. Spomínané zmluvy nezverejňuje v Centrálnom registri, kde si ich viete vyhľadať podľa dodávateľa, sumy či dátumu, ale na vlastnej webovej stránke. Robí to tak nešikovne, že v tabuľke nezverejňuje zmluvné ceny, takže z ich prehľadu netušíte, na ktoré zmluvy ide najviac peňazí a ktoré sa tak oplatí bližšie preveriť. Nehovoriac o tom, že v zozname zmlúv neviete ani vyhľadávať. Ak chcete len zistiť, či firma XY pre NBS niečo dodáva, môžete stráviť dlhý čas klikaním na webe centrálnej banky.

auta_blog1

Pozitívom zverejňovania NBS aspoň je, že faktúry a objednávky sú prepojené na príslušné zmluvy. Hoci, ani tam si nevyhľadáte podľa zvoleného predmetu, firmy či dátumu.

Santa bankári

Pri listovaní v zozname zmlúv natrafíte na časté darovacie zmluvy. Len tento kvartál banka darovala peniaze 36 subjektom. Napríklad 5 tisíc eur súkromnej klinike HEDAK,   dvetisíc eur komore audítorov pre ich konferenciu, 1500 eur na oslavy výročianarodenia Andreja Hlinku pre mesto Ružomberok, 1400 eur na lokálny volejbalový klub v Bratislave či 1100 eur matičiarom na futbalový turnaj „o pohár kráľa Rastislava.“ Minulý rok NBS rozdala 429 tisíc eur, od roku 2007 viac ako 3,7 milióna.

Hoci aj o smerovaní charity NBS by sa dalo polemizovať, hlavným problémom je, že neexistuje žiadny prehľadný systém žiadania a prideľovania darov. Aké sú termíny a ako sa žiada o dary? Podľa odpovede NBS na našu infožiadosť sa „formálne požiadavky na žiadosť o dar nezverejňujú.“ Nikde na webe nenájdete, že existuje možnosť darovania a že aké vlastne kritériá sú. Naďalej to odmieta vysvetliť aj banka, pridáva len nič nehovoriace vysvetlenie:

auta_blog2

O daroch podľa NBS rozhoduje sám guvernér „na základe odporúčania komisie,“ ktorých členov banka nezverejňuje. Navyše NBS tvrdí, že „efektívnosť daru sa osobitne nevyhodnocuje.“ A nakoniec  – keď sme si pýtali zoznam všetkých obdarovaných od roku 2004 v tabuľke, vrátane počtu žiadateľov a celkovej darovanej sumy, NBS nám odpovedala, že niečo také v evidencii nemá a teda ani neposkytne. Mená darovaných od roku 2011 si vraj máme vyhľadať na webe medzi zmluvami a celkové sumy darov od roku 2007 vo výročných správach…Grantové schémy ministerstiev dnes bežne zverejňujú prehľadné zoznamy dotácií a darov, vrátane jasných kritérií, termínov či bodového hodnotenia podaných a úspešných žiadostí.  No NBS rozdáva peniaze podľa systému akoby z minulého storočia. A to nehovoriac  o dileme, či by vôbec mala banka dávať peniaze mimo veľkých verejných grantových schém pre šport či kultúru, kde sú práve sústredení odborníci, ktorí vedia  – v súťaži prihlášok- určite lepšie posúdiť, kto za peniaze viac podporí verejný záujem v krajine.

Najdrahšie autá za Fica II.

Keď sme na jeseň hodnotili, aké drahé autá sa vo verejnej správe kupujú, všimli sme si, že tie najdrahšie sa v posledných rokoch  kupujú v nevolených funkciách. Teda tam, kde je tlak voličov na funkcionárov najslabší. Luxusné autá tak kupovali v Štátnych hmotných rezervách, na Univerzite Komenského, na Finančnom riaditeľstve či v Správe ciest. Po prezretí tendrov a faktúr za ostatný polrok musíme rebríček poupraviť.  Najdrahší nákup – čierny Mercedes S 350 s vybavením vrátane chladničky a zásuvky na iPhone spolu za 89 tisíc eur – spravila práve Národná banka Slovenska. Okrem toho NBS kúpila šesť ďalších Volkswagenov po 42-44 tisíc eur za kus.

auta_blog3

 

Top nákupy áut štátu od roku 2012

Cena a typ auta Inštitúcia Šéf
 89 tisíc eur – Mercedes S350  Národná banka Slovenska  Jozef Makúch
 67 tisíc eur – Mercedes E400  Štátne hmotné rezervy  Kajetán Kičura
 63 tisíc – Mercedes E350  Univerzita Komenského  Karol Mičieta
 48 tisíc – Volvo CX60, 2ks  Slovenská správa ciest  Roman Žembera
 47 tisíc – VW Sharan Highline, 2 ks  Finančné riaditeľstvo  František Imrecze
 46 tisíc – VW CC  Všeob. zdravotná poisťovňa  Marcel Forai
 44 tisíc – VW Passat Highline, 2ks  Národná banka Slovenska  Jozef Makúch
 42 tisíc – VW Passat Highline, 4ks  Národná banka Slovenska  Jozef Makúch
 42 tisíc – VW Passat Highline, 2ks  Finančné riaditeľstvo  František Imrecze

Zdroj: Transparency International Slovensko, otvorenezmluvy.sk. nbs.sk, foto – mercedes-benz.sk, nbs.sk

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám článok páčil a chceli by ste od nás viac takejto kontroly nákupov štátu, prispejte na naše pátranie v štátnych zmluvách. Nezabudnite sa k nám pridať  na Facebooku. Vďaka!