Menu Zavrieť

Hasí Kaliňák pokles preferencií za štátne?

Minister vnútra začal rok pred voľbami obchádzať dediny a obdarovávať ich hasičskou technikou. O tom, či auto získajú, sa v obci často dozvedia až v týždeň ceremónie.

Pamätáte si ešte, ako premiér Robert Fico pred voľbami v roku 2010 v zbesilom tempe otváral v obciach po celom Slovensku futbalové ihriská? Zdá sa, že politici Smeru tentokrát stavili na ďalšiu osvedčenú kartu. Minister vnútra Robert Kaliňák začal rok pred voľbami brázdiť dediny a obdarovávať obecné dobrovoľné požiarne zbory hasičskými autami. Nové cisternové automobilové striekačky IVECO DAILY CAS dostane až päťsto obcí, ďalším pribudnú repasované Tatrovky alebo protipovodňová technika.

hasici23
Minister vnútra Robert Kaliňák obchádza rok pred voľbami slovenský vidiek a slávnostne krstí nové hasičské autá pre dobrovoľníkov. (Foto: sme.sk)

Na otváraní futbalových ihrísk ani prideľovaní hasičských áut by nebolo nič zlé, ba práve naopak, oba dary môžu kvalitu života v obciach naozaj pozdvihnúť. Otázne však je, či sa takéto rozdávanie deje za férových podmienok pre všetkých a či politikom neslúži najmä na predvolebnú sebaprezentáciu za štátne. Najmä v čase, keď vládny Smer stráca oproti výsledkom z posledných volieb až deväť percent.

V aktuálnom prípade môže takéto podozrenie veľmi ľahko vzniknúť. Ministerstvo vnútra v apríli 2014 vysúťažilo päťsto áut od poľskej spoločnosti Wawrzaszek ISS Spólka za vyše 57 miliónov eur. Dodatkami k zmluve bola dodacia lehota postupne upravená tak, aby boli všetky vozidlá dodané ešte do februára 2016. Teda mesiac pred parlamentnými voľbami.

Na fotografii s ministrom

Portál Topky nedávno priniesol článok o odovzdávaní techniky aj s kópiou listu s inštrukciami pre obec, ako má akcia prebiehať. Ide o slávnostnú ceremóniu za účasti ministra vnútra Kaliňáka, zástupcov hasičských zborov a predstaviteľov obce. Ceremóniám nechýbajú ani prvky typické pre volebnú kampaň, keď minister zahrá divákom na fujare, odfotí sa pred novým autom a pustí sa do neformálnych rozhovorov s ľudom. V niektorých prípadoch slávnosť poctí účasťou aj premiér Róbert Fico.

hasici11
Podobných fotografií plánuje minister do volieb zozbierať prinajmenšom päťsto. (Foto: sme.sk)

Nakúpené autá dnes stoja v priestoroch Hasičského a záchranného zboru až do času, kým minister vnútra nestihne obehnúť všetky obce.

Vážnejším problémom sú pochybnosti o pravidlách, za akých môžu obce vozidlá v hodnote 115-tisíc eur za kus získať (najprv ich dostanú do päťročného prenájmu, potom ich ministerstvo podľa obvyklého postupu z minulosti prevádza na obec darom). Kritériá pre ich pridelenie nie sú nikde zverejnené a nevedia o nich dokonca ani samotné obce a dobrovoľné hasičské zbory, ktoré o novú techniku ministerstvo žiadajú. Spätná kontrola, na základe čoho bola práve vybraným obciam technika pridelená, tak nie je možná.

Čakanie ako na Športku

Zverejnený nie je ani zoznam či poradovník obcí, ktoré o pridelenie techniky požiadali, rovnako ani zoznam obcí, ktorým už pridelená bola. Starosta a miestni hasiči sa o tom, či na ministerstve uspeli, dozvedia často až v týždeň slávnostného odovzdávania.

My sme si pravidlá prideľovania, ako aj zoznam obcí s pridelenou technikou vyžiadali od ministerstva vnútra oficiálnou infožiadosťou. Kritériá na výber úspešných obcí sú nasledovné:

  • nebezpečenstvo katastrálneho územia obce
  • dojazdové časy Hasičského a záchranného zboru do obce
  • dojazdové časy iných hasičských jednotiek v okolí obce
  • zásahová činnosť dobrovoľného hasičského zboru obce pri zdolávaní požiarov a vykonávaní záchranných prác pri živelných pohromách a iných mimoriadnych udalostiach v obci
  • zásahová činnosť dobrovoľného hasičského zboru obce pri zdolávaní požiarov a vykonávaní záchranných prác pri živelných pohromách a iných mimoriadnych udalostiach v katastrálnom území okolitých obcí
  • vykonávanie odbornej prípravy, školenia a výcviku obyvateľstva v oblasti prevencie, zdolávania požiarov, záchranných prác pri živelných pohromách a iných mimoriadnych udalostiach
  • vykonávanie preventívno-výchovnej činnosti dobrovoľným hasičským zborom obce

Viacero z týchto kritérií sa dá len ťažko merať a porovnávať. Pri zásahovej činnosti ministerstvo neuviedlo, za akú dobu je toto kritérium sledované a oficiálna štatistika o tom, koľko členov zboru absolvovalo odbornú prípravu, neexistuje.

Napríklad obciam Trenčianska Turná či Podlužany bola dokonca hasičská technika pridelená aj napriek tomu, že ich dobrovoľné hasičské zbory nevykonávajú aktívnu zásahovú činnosť, ale zúčastňujú sa len na športových hasičských akciách. Okrem toho nespĺňajú uvedené kritérium dojazdových časov hasičských jednotiek, keďže už pred pridelením nového vozidla bol v obciach zabezpečený dojazd jednotiek v požadovanom čase. Ten sa odvíja od stupňa nebezpečenstva katastrálneho územia obce.

Opozičným sa veľmi nedarí

Neverejnosť a nejasnosť kritérií môže vzbudzovať podozrenie, či sa technika neprideľuje na základe iných vzťahov, napríklad politickej príslušnosti starostov obcí. Porovnali sme preto úspešnosť obcí podľa politickej príslušnosti starostov v pridelení vozidiel s úspešnosťou v komunálnych voľbách.

Vzťah medzi úspešnosťou obcí a straníckou príslušnosťou ich starostov

Ministrovi Kaliňákovi a jeho aparátu treba uznať, že doterajšie dáta tento vzťah zatiaľ výrazne nepotvrdzujú. I keď za pozornosť stojí, že úspešnosť starostov z opozičných strán je pri žiadostiach o hasičské autá viac ako o polovicu nižšia, než bola ich úspešnosť vo voľbách. Pri nezávislých starostoch sa politické väzby sledujú len ťažko, keďže mnohí z nich kandidovali s podporou konkrétnej strany či koalície a nie je jasné, koľkých z nich podporoval vládny Smer.

Podstatné bude prideľovanie áut obciam sledovať aj ďalej. Minister vnútra dodnes rozdal autá 136 obciam, ďalších 364 obcí teda na svoju príležitosť ešte len čaká. Stovky dedín dostanú aj repasované Tatrovky a protipovodňovú techniku.

Je v záujme nás všetkých, aby hasičská technika za viac ako 57 miliónov eur nebola prideľovaná na základe predvolebných záujmov vládnych politikov, ale predovšetkým obciam, ktoré takúto pomoc najviac potrebujú. Zverejnenie poradovníka žiadateľov i úspešných obcí, ako aj vyhodnotenie výberového procesu, by preto malo byť samozrejmosťou.

Martin Kollárik

Ak sa vám článok páčil a chcete, aby sme predvolebné správanie politikov sledovali aj ďalej, podporte nás prosím aj finančne. Ďakujeme!

darujte2