Menu Zavrieť

Hlas slovenského voliča stál 2x viac ako českého

Čerstvé údaje českého Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a porovnanie monitoringov kampaní pobočkami Transparency v oboch krajinách ukazujú, že hlas slovenského voliča v parlamentných voľbách vyšiel strany drahšie ako toho českého. Prekvapivo vyššie boli na Slovensku aj celkové výdavky strán na oficiálnu kampaň.

Kým v Česku strany vykázali v prepočte dovedna 21,4 milióna eur, u nás to bolo až 23,6 milióna. Českí politici pritom kampaňovali dlhšie. Za každý hlas voliča však oficiálne zaplatili v priemere len 4 eurá, kým na Slovensku to bolo až 8,2 eura.

Ako sú takéto rozdiely možné? Ak navyše na Slovensku platí pre strany trojmiliónový strop a v Česku môžu jednotlivé subjekty minúť na kampaň až 3,65 milióna?

Čiastočným vysvetlením je počet veľkých kampaní. Kým u nás presiahlo milión eur až 12 strán vrátane šiestich, ktoré kandidovali ako mimoparlamentné (Za ľudí, PS Spolu, Vlasť, Dobrá voľba, KDH a MKS), v Česku sa podarilo dosiahnuť aspoň na tretinu limitu iba ôsmim stranám. Naša legislatíva totiž umožňuje aj pôžičky od súkromných fyzických a právnických osôb. U susedov si strany môžu požičiavať na kampaň iba od bánk. Kým v Česku tak bola podľa našich prepočtov privátna každá štvrtá koruna v kampani, u nás súkromné zdroje tvorili až polovicu všetkých výdavkov.

Tento rozdiel prináša výhody i riziká. Pôžičky od členov či podporovateľov uľahčujú vstup na politickú scénu aj novým subjektom. Táto prax však priniesla aj podozrenia o fiktívnych darcoch a skrytých zdrojoch, ktoré štát nedokázal dôsledne preverovať. Absenciu kontroly sme sa preto snažili do istej miery suplovať aj my v Transparency prostredníctvom monitoringu kampaní na portáli volby.transparency.sk.
Už o pár mesiacov sa konajú ďalšie voľby, prvýkrát si vyberieme miestnych aj regionálnych politikov v jeden deň. Aj keď monitorovať kampane vo všetkých tritisíc samosprávach vrátane ôsmich žúp nedokážeme, určite sa o to budeme snažiť aspoň v časti z nich.  #TransparentneVolby
Podrobnosti o českej kampani nájdete v správe našich kolegov z Transparency International ČR.  https://bit.ly/TI-CZ-kampane
Podporiť našu prácu môžete aj Vy cez 2% dane: https://transparency.sk/2percenta
Ilustračné foto: TASR