Menu Zavrieť

Firma poslanca Smeru z Ficových Hrušovian získavala státisíce v zákazkách nelegálne

Ubehol už rok, čo sme zverejnili príbeh Petra Hazuchu, podnikateľa z Hrušovian, obecného poslanca ako aj šéfa futbalového klubu. V prípade padli prvé úradné verdikty.

Hrušovany sú obec pri Topoľčanoch, kde ex-premiér Robert Fico strávil svoje detstvo. Sú obcou s najvyšším počtom dotácií z rezervy premiéra za roky 2012-2017. Peter Hazucha je 38-ročným šéfom miestneho futbalového klubu. Je aj poslancom za stranu Smer, tak ako väčšina ostatných vrátane starostu. No jeho úspešné podnikanie (firmy Europa Group, TopPrimo) bolo v posledných rokoch založené aj na pochybných obecných zákazkách, často platených z eurofondov či štátnych dotácií, ktoré vyhrával v okolí Topoľčian v obciach, ktoré vedú  najmä starostovia zo Smeru.

Hrušovany

Menšie obce zvyčajne nemajú odborné kapacity pre obstarávanie, preto si najímajú externistov, ktorí napíšu kritériá, súťažné podklady a sú súčasťou výberovej komisie. Podozrenie na podvod u Hazuchových firiem spočíva práve v prepojení jeho firiem na samotných externých organizátorov zákaziek.

V Kovarciach, obci pár kilometrov povyše Hrušovian, tak Hazuchova firma TopPrimo vyhrala minulý február stotisícovú zákazku na opravu telocvične základnej školy. Kontaktné číslo na organizátora zákazky bolo navlas rovnaké, ako oficiálny telefón víťaznej firmy…

Keď som tam volal a pýtal sa na tender,  Hazuchov spolupodnikateľ v TopPrimo Peter Gráčik sa najprv zatajoval a potom telefón zrazu zdvíhala len jeho kolegyňa. Druhá jeho kolegyňa mi ale potvrdila, že Gráčik mal organizáciu tendra priamo na starosti.

V praxi na tú zákazku prišli ponuky od piatich uchádzačov. Všetkých okrem víťaza ale obec vylúčila. Obdobne podozrivým spôsobom vyhrali Hazuchove firmy v posledných štyroch rokoch cez dve desiatky zákaziek za takmer 4 milióny eur.

Podania na úrady

V kauze sme v Transparency pred rokom podali podania na Úrad pre verejné obstarávanie ako aj políciu. Úrad bol aktívnejší – doteraz rozhodol o deviatich tendroch za viac ako milión eur, vrátane Kovariec. Všade našiel hrubé pochybenia, ktoré ovplyvnili priebeh tendrov, a často aj konečného víťaza.

V Krtovciach (multifunkčné centrum za 200 tisíc eur, ako aj zateplenie kultúrneho domu za 95 tisíc) mala byť víťazná Europa Group vylúčená za nesplnenie podmienok účasti – referencie na minulé zákazky, nie to uznaná víťazom. Opakovane sa neriešil konflikt záujmov víťaza a koordinátora obstarávania. Za súťažné podklady sa vyberali arbitrárne určenú sumu, hoci to zákon zakazuje a väčšina zadávateľov poskytuje podklady bezplatne v snahe minimalizovať prekážky pre uchádzačov.

V Preseľanoch (zateplenie základnej školy za 144 tisíc) ako aj v Belinciach (zateplenie domu kultúry za 82 tisíc) došlo k 15 resp. 16tim porušeniam zákona na čele s tou, že Europa Group mala byť vylúčená, lebo dokonca podala ponuku po termíne (Preseľany), resp. že ani len nesplnila kritériá účasti (Belince).

V Oponiciach (zateplenie kultúrneho domu za 95 tisíc) určili neprimerané podmienky účasti, a navyše nemali dokumentáciu ako vôbec podmienky kontrolovali. V Dolných Lefantovciach (zateplenie kultúrneho a obecného domu za 154 tisíc) ako aj Koniarovciach (zateplenie kultúrneho domu za 170 tisíc eur a rekonštrukcia materskej školy za 150 tisíc) opäť ignorovali konflikt záujmov, požadovali neprimeranú zábezpeku a priznali zákazku Europe Group napriek nesplneniu podmienok tendra z jej strany.

Obstarávacia mágia

V samotných Kovarciach Úrad potvrdil konflikt záujmov, nezákonnú dobu pre ponuky uchádzačov necelých 20 dní namiesto minimálnych 25 dní ale aj neoprávnenú špecifikáciu parkiet telocvične na jedného konkrétneho výrobcu a nezákonné vylúčenie konkurenčných uchádzačov.

Hoci sa obec bránila, že telefónne číslo na konateľa víťaza Petra Gráčika bolo uvedené omylom do Vestníka obstarávanie ako kontaktné číslo pre podávanie ponúk, kontrolóri zistili, že Gráčik je dokonca uvedený aj ako autor časti súťažných podkladov. Navyše je nelogické, ako k omylu mohli dôjsť, keď číslo neskoršieho víťaza nemala obec mať pri vypisovaní súťaže ani náhodou.

Navlas rovnaká situácia s telefónom i súťažnými podkladmi nastala aj pri 200 tisícovej zákazke v neďalekých Súlovciach, ktorú tiež vyhrala Hazuchova a Gráčikova firma TopPrimo. Úrad v oboch naznačuje, že Renáta Zitová a Aneta Molnárová, ktoré väčšinu tendrov kde Hazuchove firmy zákazky povyhrávali, mohli konať v zhode s Gráčikom.

Pred pár dňami začali topoľčianski policajti v prípade zatiaľ jedného tendra – toho v Kovarciach – trestné stíhanie (pozri oznámenie nižšie).

Hrušovany
Upovedomenie o začatí trestného stíhania za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní (Okresné riaditeľstvo PZ Topoľčany)

Paradoxom, je, že vo väčšine v článku spomínaných zákaziek už momentálne majú obce výrazne voľnejšie ruky ako do minulého leta. Dnes už stavebné zákazky (mimo prevádzkovo bežných) do 180 tisíc eur s DPH spadajú do najmenej regulovanej a kontrolovanej kategórie zákaziek s nízkou hodnotou, kde dokonca nie je nutná ani písomná forma zmluvy! Do júna roka 2017 bol limit určený na 84 tisíc eur s daňou. A pripravovaná novela chystá ďalšie zvyšovanie týchto limitov, a to bez zavedení opatrení pre ich kontrolu.

Ako ide ďalej biznis

Hazuchove firmy Europa Group a TopPrimo od publikovania našich podozrení pred rokom nedostali žiadnu väčšiu zákazku (tržby tej prvej padli o tri štvrtiny, druhá čísla za minulý rok ešte nemá prístupné).

Naopak naďalej rastie jeho novšia firma ProAlter, ktorá od roku 2015 zdvojnásobila tržby na viac ako milión eur ročne. ProAlter sa najviac venuje dodávkam pre Železnice SR. Spolupodnikateľom v ProAlter s Hazuchom je 60-ročný Anton Jaborek, bývalý personálny riaditeľ železníc a za prvej Ficovej vlády člen jej predstavenstva.

Gráčik, Molnárová ani Zitová pri organizácii štátnych zákaziek od leta (aspoň pod svojim menom vo Vestníku) už nevystupujú.

Gabriel Šípoš

Pomôžte nám kontrolovať verejné zákazky, ide o naše spoločné peniaze.
Podporte Transparency, 
aby sme mohli ešte lepšie odhaľovať prepojenia firiem a politikov. Ďakujeme!