Menu Zavrieť

Ján Kuciak by bol na nás všetkých hrdý

Viem, že v piatok v Bratislave na SNP maximálne tak vymrzneme. Viem, že nás nebudú davy. Ale je to jediná cesta, ako si plniť občiansku povinnosť a nevzdávať sa ideálov. Nečakať rezignovane na to, kým to tu skončí a ako to dopadne.“

Tieto vety napísal pred šiestimi rokmi ako začínajúci novinár Ján Kuciak, sčasti sklamaný, že po prevalení sa korupčnej kauzy Gorila sa toho na Slovensku veľa nezmenilo. Myslíme, že reakcia verejnosti po minuloročnej dvojnásobnej vražde by ho pozitívne prekvapila. Takmer polmilióna ľudí v desiatkach protestov ukázalo, že toho ignorovania korupcie a beztrestnosti bolo už dosť.

Padli hlavy, vrátane tých najvyšších v politike i polícii. Začali sa ozývať čestní policajti aj prokurátori, prišlo aj k zatýkaniu kedysi nedotknuteľných megapodnikateľov. Viac ľudí prišlo k lokálnym voľbám a pomohli k nástupu mnohých nových tvárí v našich mestách, od Bratislavy po Humenné.

Je smutné, že k takýmto zmenám nás doviedli až kruté vraždy dvoch mladých ľudí. Ale je povzbudzujúce, že sme tú tragédiu dokázali premeniť na to, po čom Ján Kuciak túžil, po čom volal, k čomu sám prispieval. 

Aby sme však Slovensko naozaj zmenili na krajinu, na ktorú môžeme byť všetci hrdí, zmeny musia pokračovať. Príďme tento štvrtok na námestia dať všetkým najavo, že je stále veľa vecí, ktoré treba zlepšiť. V marci sa zapojme do prezidentských volieb, inak nám možno menšina zvolí ľudí, ktorí si odkaz Jána Kuciaka nevážia.

Zapájajme sa do spolurozhodovania o spoločných veciach vo svojom okolí, alebo podporme médiá a neziskové organizácie, ktoré to robia za nás.

Presne ako to napísal Ján, nečakajme rezignovane na to, ako to tu dopadne. Ostatných 12 mesiacov ukázalo, že máme na viac. 

VYTRVAJME V TOM!

Tím Transparency

 

Korupcia zabíja... Bráňme sa!