Menu Zavrieť

KOĽKO PEŇAZÍ JE V KAMPANIACH? POZRITE SI NOVÝ PORTÁL S HODINOVOU AKTUALIZÁCIOU AŽ DO VOLIEB

Nový portál Transparency International VOLBY.TRANSPARENCY.SK prináša voličom prehľadný sumár dát o kampaniach pred spojenými miestnymi a regionálnymi voľbami. 75 dní do otvorenia volebných miestností minuli strany a kandidáti na svoju kampaň vyše 1,76 milióna eur.

Spomedzi strán najviac Sme rodina (409-tisíc eur) a OĽaNO (384-tisíc), ktoré do výdavkov zahrnuli aj celonárodné imidžové kampane o nájomných bytoch a rodinnom balíčku. Trojicu nezávislých kandidátov s doterajšími najvyššími výdavkami tvoria uchádzač o post banskobystrického župana Ondrej Lunter (61-tisíc), kandidát na nitrianskeho župana Branislav Becík (45-tisíc) a Banskobystrický primátor Ján Nosko (32-tisíc eur).

Dáta na portáli zatiaľ nie sú kompletné, keďže vychádzajú zo zoznamu transparentných účtov, ktoré majú ministerstvu vnútra podľa zákona bezodkladne nahlasovať samotní kandidáti. Na webe ministerstva je aktuálne zverejnených 134 účtov, viacerí kandidáti si povinnosť dosiaľ nesplnili napriek intenzívnemu kampaňovaniu. Medzi nimi napr. košický primátor Jaroslav Polaček (70-tisíc eur), ktorý by sa inak vo výdavkoch umiestnil ešte pred Lunterom.

Sumárne najviac vložili do kampaní zatiaľ kandidáti v Banskobystrickom kraji (132-tisíc eur), najmenej v Prešovskom (21-tisíc). Toto porovnanie však skresľujú spoločné stranícke kampane (najmä v prípade OĽaNO, KDH či ĽSNS), keď často nie je možné výdavky pre rôznych kandidátov na účtoch strán rozlíšiť.

Portál umožňuje porovnanie kampaní aj na úrovni krajov a typu volieb. Každého kandidáta v grafoch si možno taktiež rozkliknúť a pozrieť jeho kartu s aktuálnymi príjmami a výdavkami, zostatkom, počtom darcov či linkom na samotný transparentný účet.

Najviac darcov sa zatiaľ podarilo presvedčiť nezávislej kandidátke na banskobystrickú primátorku Diane Javorčíkovej, ktorej sa 70 podporovateľov vyzbieralo už na vyše 18-tisíc eur. Najštedrejších darcov (ak pominieme vklady samotných strán a kandidátov) majú zatiaľ Ondrej Lunter (50-tisíc a 30-tisíc eur od Jána Luntera), Team Bratislava Matúša Valla (40-tisíc eur od podnikateľa Milana Dubeca) a žilinský primátor Peter Fiabáne (35-tisíc od manželky Anny).

Dáta na portáli budú aktualizované každú hodinu až do volieb, postupne budú pribúdať aj údaje o ďalších kandidátoch, ktorí si splnia povinnosť a nahlásia účty ministerstvu. Termín odovzdania kandidátnych listín je už 30. augusta, kedy sa kampaň spustí naplno. Na portáli zároveň zverejňujeme aj naše zistenia o problémoch v kampaniach a pripravujeme aj zhodnotenie transparentnosti kampaní.

Ak Vás férovosť a transparentnosť volieb primátorov a županov zaujímajú, sleduje náš portál https://volby.transparency.sk/.

Podporiť naše úsilie o #TransparentneVolby môžete aj Vy na https://transparency/volby. Ďakujeme!

Za pomoc pri vytváraní portálu ďakujeme aj Daliborovi Hrtánkovi a Matúšovi Vojčíkovi.