Ten moment, keď sme sa aj my rozhodli zapojiť do akcie – ukážme, čo vieme aj my spraviť pre tento štát.
Rezerva predsedu vlády je notoricky zneužívaná na stranícku podporu, a to za všetkých vlád. Obzvlášť je problém vypuklý pred voľbami – napríklad tesne pred prezidentskými voľbami si Robert Fico navýšil rezervu na doteraz rekordných 7 miliónov eur ročne.
Úrad vlády schválené dotácie publikuje na svojom webe pravidelne. Od augusta minulého roka však nové údaje nezverejnil, preto sme si ich pred dvomi týždňami od Úradu vlády vypýtali.
Výsledok – zamietnutie, lebo vraj údaje v nami požadovanej forme nemajú. A pritom sme žiadali údaje presne tak, ako ich zvyknú oni sami na webe zverejňovať.
Keďže sa ako uvedomelí občania nechceme stále len pýtať, čo štát robí pre nás, ale radi niečo urobíme aj my pre štát, povedali sme si, že ten zoznam vypracujeme za Úrad vlády. Veď nám nešlo o to získať tie údaje len pre seba, ale aby ich mali k dispozícii všetci občania a mohli si skontrolovať čo sa deje s ich peniazmi.
Manuálne sme teda porovnali centrálny register zmlúv a úradom vlády už zverejnený zoznam schválených zmlúv za minulý rok. Vykopírovali sme z registra základné údaje ako prijímateľ dotácie, výšku dotácie a dátum zmluvy. Následne sme manuálne otvárali takmer dvesto pdf-iek, aby sme našli účel zmluvy pri nezverejnených dotáciách a ten sme hodili opäť do tabuľky. Pre lepšiu kontrolu sme pridali do zoznamu priamo hyperlinky na pdf zmluvy, čo doteraz Úrad vlády vo svojich zoznamoch nezverejňoval. A tu je výsledok:
Čerpanie dotácii z rezervy predsedu vlády za rok 2015 by Transparency International Slovakia
Celkovo sme teda zverejnili nový zoznam bohatší o 170 zmlúv a 1,5 milióna eur vo výdavkoch. Dokopy šlo z rezervy vlády v minulom roku na rôzne účely celkovo 5,6 milióna eur. Budeme radi, keď sa na zoznam pozriete a nahlásite nám, ak je v ňom čokoľvek podozrivé a la výskum masáží u Kostku.
Napriek našej snahe však tento sumár nie je na sto percent porovnateľný s vládnou verziou. Mali sme k dispozícii len dátum zverejnenia zmluvy, nie čas schválenia, čo je zvyčajne rozdiel aj niekoľko mesiacov. Tri dotácie z vládneho zoznamu sme v registri zmlúv vôbec nenašli – nevieme, či boli zrušené alebo nezverejnené nedopatrením či úmyslom.
Nami prácne spracovaný zoznam teda posielame Úradu vlády späť ako odpoveď na ich zamietavé stanovisko. Dúfame, že sme ich aspoň na chvíľu odbremenili od ich náročných povinností – vrátane práce pre občanov.
Gabriel Šípoš, Barbora Tholtová
A čo robíte pre tento štát Vy? Kúpte si odpustky podporou práce Transparency! Urobíme tak spolu pre Slovensko ešte viac – napríklad kontrolou výdavkov našich politikov. Ďakujeme!